Ģibuļi
att

Pirms vairāk nekā 150 gadiem celtā tilta pār Stendes upi Skolas ielā Pastendē rekonstrukcijas darbi ir pabeigti. Līdzšinējā tilta vietā ir uzbūvēts jauns tilts, kas paredzēts gan autobraucējiem, gan velosipēdistiem un gājējiem.

Lēmums par tilta atjaunošanas nepieciešamību tika pieņemts jau vairākus gadus atpakaļ pēc tā tehniskās apsekošanas. 2015. gadā tika konstatēts, ka tā konstrukcijās izveidojušies velves izdrupumi, betona bloku erozija un sadalīšanās, tādējādi apdraudot ne tikai drošu kanalizācijas spiedvada ekspluatāciju, bet arī tilta nestspēju.

Talsu novada pašvaldība kopš pērnā gada septembra uzsāka projekta „Tilta pār Stendes upi Skolas ielā, Pastendē pārbūve” īstenošanu. Tilts tika atjaunots astoņu mēnešu laikā, būtiski paaugstinot satiksmes dalībnieku drošību, uzlabojot ainavisko vidi un saglabājot kultūrvēsturisko mantojumu.  Šos darbus pašvaldība veica, ņemot aizņēmumu Valsts kasē, jo pieteicās valsts sniegtajai iespējai aizņemties līdzekļus Covid-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai un novēršanai.

Tilta remontdarbu gaitā tika pilnībā nojaukts vecais tilts un tā vietā uzbūvēts jauns velvjveida akmens mūra tilts no dabīgiem, atsevišķās daļās plēstiem, laukakmeņiem ar šķembu pildījumu kaļķu javā. Ņemot vērā to, ka tilts atrodas vēsturiskās muižas teritorijā un ir nozīmīgs kultūrvēsturiskās vides elements, tad fasādes daļas tika atjaunotas analogi bijušajam tiltam. Fasādes daļa (lejtecē) mūrēta no laukakmeņiem, savukārt  augštece – kalta granīta blokiem. Līdztekus projekta ietvaros tika pārbūvēta spiedkanalizācija. Tilta galos un vidū izbūvēti laternu stabi un tas aprīkots ar jaunām drošības barjerām. Kopējais tilta garums (ar atbalstsienām) ir aptuveni 30 metri, tilta platums – 8,3 metri.

Tilta projektēšanu un autoruzraudzību veica SIA „BT projekts” par kopēju summu 29 040 eiro ar PVN, būvdarbus veica SIA „Būvinženieris” par līgumcenu 572 804,90 eiro ar PVN, bet būvuzraudzību nodrošināja SIA „BaltLine Globe” par 30 976,00 eiro ar PVN.

Renāte Freiberga