Kolka

26. martā, pirmajā svētdienā pēc pavasara Saulgriežiem, arī Talsu novadā pirmo reizi tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena, tādējādi godinot un pieminot lībiešu tautas nozīmīgumu un unikalitāti, kā arī tās bagātīgo kultūru un tradīcijas. Šajā dienā lībiešu zaļi balti zilais karogs krāšņi plīvos gan Kolkā, gan Mazirbē un daudzās ar lībiešu saknēm saistītās piekrastes mājās. Savukārt Kolkasragā 12.00 norisināsies senais, tieši lībiešiem raksturīgais rituāls – putnu modināšana.

26. martā 12.00 Kolkasragā Lībiešu mantojuma dienai par godu ikviens iedzīvotājs kopā ar Kolkas lībiešu ansambļa „Laula” dalībniecēm ir aicināts turpināt godināt lībiešiem raksturīgo pavasara tradīciju un iesaistīties senajā putnu modināšanas rituālā.

Lībiešu ticējumi vēsta, ka putni rudenī neaizlido prom, bet pārlaiž ziemu jūras, upes un ezera dibenā vai krastā, un tie ir jāmodina, lai ātrāk atnāktu pavasaris. Lībiešu kalendārā putnu modināšanas laiks ir gada sākums un visa dzīvā pamošanās laiks.

Putni no saviem slēpņiem tiks modināti, dziedot tradicionālo ar buramvārdiem apvīto dziesmu „Tšītšorlinkizt” gan lībiešu, gan latviešu valodā. Dziedot varēs izlūgties pat kādu zvejas laimi vai pieburt čaklu meitu vai labu puisi.

Tradicionāli tiks krāšņi izpušķota arī jūrmalas smiltīs iesprausta mūžzaļā eglīte, lai nodotu putniem vēstījumu, kurā vietā tie mīļi gaidīti.

Ilgi gaidītais pavasaris tiks saukts caur lībiešu un latviešu tautasdziesmām, kā arī ejot dažādās tradicionālās rotaļās un izdarībās.

Neizpaliks arī cienasts, ar ko savā starpā dalīsies gan putni, gan pati Jūras māte, kā arī klātesošie putnu un pavasara saucēji.

Savukārt, kuplinot Lībiešu mantojuma gada pasākumus, Kolkas lībiešu saieta namā iedzīvotāji un viesi līdz marta beigām varēs apskatīt biedrības „Randalist” Mazirbē ilggadēji rīkoto Starptautiskā mākslas plenēra „Līvzeme” laikā tapušo portretu kolekciju.

Līdz pat aprīļa beigām apskatāma ir arī Kūolka Līvu grupas fotogrāfiju izstāde „Lībieši cauri laikam”, kuras 2017. gadā dāvināja Zoja Sīle. Tās tapušas 1992. gada vasarā iestādes „Lībiešu krasts” direktora Edgara Sīļa uzdevumā. Fotogrāfijās iemūžināti Kolkas, Košraga, Melnsila un citu ciemu iedzīvotāju portreti.

LU Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru 2023. gadu ir pasludinājis par Lībiešu mantojuma gadu, tādējādi rosinot lībiešu savulaik apdzīvotos Latvijas novadus apzināt un izcelt savas lībiskās saknes, meklēt un rādīt lībisko sava novada ainavā, pasākumos un ikdienā.

Viens no šī gada centrālajiem notikumiem ir Lībiešu mantojuma diena, kas pirmo reizi Latvijas novados norisināsies 26. martā. Šogad aizsāktā tradīcija ir iecerēta kā simboliska lībisko sakņu pieminēšana un godināšana.

Linda Pavlovska-Dišlere