Atklāj unikālu Talsu novada fotogrāmatu “Pa ceļam”

Talsu novada pašvaldība sadarbībā ar Talsu fotoklubu izdevusi novadu reprezentējošu fotogrāmatu “Pa ceļam”. Tās koncepts slēpjas novada ceļos un to stāstos, ko atklājuši 19 fotogrāfiju autori.  Fotogrāmata “Pa ceļam” ir unikāla, jo iemūžina Talsu novada administratīvās teritorijas ceļu tīklu vēl pirms gaidāmās administratīvi teritoriālās reformas – kā ir tagad, tā nebūs vairs nekad.

Fotogrāmatas “Pa ceļam” koncepcijas autors ir Talsu fotokluba vadītājs Uldis Balga. Ideja par novada ceļu atspoguļošanu fotogrāfijās viņā virmojusi jau sen, tāpēc, jautāts par fotogrāmatas iespējamās idejas pamatu, viņam nebija ilgi jādomā.

Talsu novada fotogrāmatā apskatīts plašs Talsu novada ceļu tīkls, aptverot visu tā teritoriju. Te atspoguļots caur novadu ejošais galvenās nozīmes autoceļš A10, reģionālās nozīmes autoceļi no P125 līdz P130, kā arī redzami vietējās nozīmes ceļi Īves un Ķūļciema pagastā.

Tikpat dažādi kā ceļi ir arī paši autori, un grāmata ir 19 autoru kopdarbs. Tajā iekļauti Ulda Balgas, Daiņa Kārkluvalka, Edgara Lāča, Rūdolfa Edmunda Liepiņa, Aivara Plendišķa, Jāņa Priedīša, Martas Rakes-Lasmanes, Andra Reinholda, Jāņa Saliņa, Zigmāra Šteina, Raita Vegmaņa, Guntas Vilnes, Jura Zandersona, Jāņa Heidemaņa, Raimonda Dambja, Ulda Dārznieka, Ginta Gerharda, Daces Grosvaldes un Ilgoņa Grosvalda darbi.

Katram autoram bija iespēja iemūžināt noteiktu ceļa posmu, to fotografēt vairākkārtīgi un dažādos gadalaikos, tā akcentējot to mainību.

“Manuprāt, aizraujošs darbs bija autoriem, kuri izvēlējās dokumentēt sev neierastu, varbūt pat nezināmu ceļa posmu. Tad tie skatīti ar vēl nepieradušām un nenogurušām acīm. Reizēm šajos ceļa posmos varēja izjust, ka esi tur neiederīgs, ka tas nav pie tavām ikdienas gaitām pieradušais ceļš,” sacīja U. Balga, uzsverot, ka būtisks ir fotogrāfijas dokumentālais aspekts.

Izvēlētais ceļu tīkla koncepts ir ļoti daudzrunīgs un daudznozīmīgs. Tas ļāvis iemūžināt ainavas mainību, tehnoloģisko iespēju attīstību un šī brīža ceļu būves principus. Kur agrāk slējušies siena zārdi un piena kannu steķīši, tur tagad visbiežāk redzami koši rapšu lauki, kas reizēm kļuvuši vienmuļi acīm. Tāpat mainījusies lauksaimniecības tehnika, ceļu izbūves principi, pat elektroenerģijas piegādes infrastruktūra mainījusies no blīvu vadu ceļa uz bezvadu tehnoloģiju. Grāmatā parādās infrastruktūras mainība pašā novada sirdī – Talsos, un to tuvējā apkārtnē.

Vienlaikus tas ir stāsts par katra tik dažādajām pieturām un ceļu stabiņiem, par katra autora ceļā redzēto un par katra fotogrāfiju skatītāja noieto ceļu.

Pie katra attēla redzamas precīzas koordinātas, tā dodot iespēju ikvienam interesentam aizdoties uz ieintriģējušo ceļa posmu.

Fotogrāmatas “Pa ceļam” līdzautors ir grāmatu mākslinieks un grafikas dizainers Aleksejs Muraško, kurš radīja tās dizainu, rūpīgi piemeklējot materiālus un piemērotākās apstrādes tehnikas. Viņš ir vairākkārtējs laureāts grāmatas mākslas konkursā “Zelta ābele”, par 2019. gada darbiem ieguvis labākā gada mākslinieka titulu. Tieši Aleksejs veica fotogrāfiju atlasi, meistarīgi savijot autoru tik dažādās fotogrāfijas vienotā stāstā. Viņa vadmotīvs ir krāsas, simboliskās atsauces, kas no vienas atsevišķas fotogrāfijas pāraug nodaļu cikliskajā vēstījumā.

Lai atklātu autoru darbu daudzveidību, ir radīta izstāde “Pa ceļam”, kur iespējams aplūkot grāmatā neiekļuvušās fotogrāfijas. Līdz 23. oktobrim izstāde apskatāma Talsu tautas nama foajē, bet pēc tam tiks piedāvāta izstādīšanai visās Talsu novada pilsētās un pagastos.

Grāmata radīta Talsu novada pašvaldības reprezentācijas vajadzībām, tā izdota 500 eksemplāros un tika dāvināta pašvaldības konkursa “Radi Talsu novadam!” uzvarētājiem, tā tiks pasniegta arī Talsu novada pašvaldības Izcilības un Atzinības balvu ieguvējiem 18. novembra svinīgajā pasākumā Talsu novada pašvaldības administratīvajā centrā.

Fotogrāmatu “Pa ceļam” no janvāra būs iespējams iegādāties Talsu novada tūrisma un informācijas centrā Lielajā ielā 19/21.

Foto: Kaspars Poriņš