Novadā

Lielā Talka jau gadu no gada kopā pulcina Latvijas iedzīvotājus, lai kopīgiem spēkiem panāktu, ka Latvija kļūst par zaļu un sakoptu valsti. Talsu novada pašvaldība vēlas pateikties novada iedzīvotājiem par veiktajiem darbiem pašvaldības teritorijas sakārtošanā tradicionālā pasākuma ietvaros. Mūsu novadā vien šī gada talkā savākti ap 3010 maisiem atkritumu.

Ik gadu Lielās Talkas dienā no meža, ceļmalām vai citām dabas zonām tiek iznesti atkritumi, kurus tur mērķtiecīgi ir aiznesuši cilvēki. Cīņa ar šiem civilizācijas radītajiem atkritumiem notiek visā pasaulē.

Talkas dienā, 30. aprīlī, arī Talsu novada iedzīvotāji atsaucās aicinājumam sakopt un labiekārtot gan savas mājas, gan dažādas novada publiskās teritorijas.

Talsu novada pagastu un pilsētu pārvalžu sniegtie dati vēsta, ka vairums izmesto atkritumu vienības kā plastmasas maisiņi, papīra krūzītes, dažāda veida pārtikas produktu iepakojums, kā arī citi sadzīves atkritumi, atrasti ceļmalās. Tāpat gadās, ka cilvēki ceļmalās novieto arī būvniecības un lielgabarīta atkritumus, piemēram, šīferi, matračus, paklājus.

Veicamo pasākumu loku organizatori aicināja paplašināt, vācot ne tikai atkritumus, bet darot arī citus labus darbus – stādot kokus, ierīkojot puķu dobes, atjaunojot žogus, soliņus, tiltiņus…vairojot skaisto.

Lai gan katras pārvaldes iestādes darbinieki ikdienā rūpējas, lai teritorija būtu tīra, kārtīga, sakopta un „zaļa”, pēc Lielās Talkas organizatoru sniegtās informācijas, ik gadu talkās tiek savākts ievērojams atkritumu daudzums. Talsu novada reģionā 2021. gadā Lielās Talkas laikā tika savākti 1440 maisi ar atkritumiem, bet šogad Talsu novada apkārtnē kolektīvi izdevies savākt aptuveni 3010 maisus.

Kā norāda Talsu novada pašvaldības Īpašumu pārvaldības daļas vides speciāliste Ieva Krotova, pēdējos divos gados, kad pasaulē cilvēku ikdienu diktēja Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, atkritumu piesārņojums ir palielinājies, kas skaidrojams ar biežāku došanos pie dabas laikā, kad tradicionāli populāras izklaides nebija iespējams dēļ pulcēšanās ierobežojumiem. Tāpat iespējams savākto atkritumu apjoms ir lielāks, jo šogad talkas dalībnieku skaits pārspēja iepriekšējā gada rādītājus – piedalījās dažādas pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti kolektīvos.

„Savākto atkritumu apjoms raisa gan prieku par paveikto darbu, gan reizē pārdomas par katra cilvēka individuālo atbildību ikdienā. Lielākās bažas rada lielgabarīta atkritumi un elektropreces, kuras nonāk vidē. Diemžēl daļa cilvēku neizjūt atbildību par to, ko aiz sevis atstāj un kādu postu tas var nodarīt dabai,” pārdomās dalās Ieva Krotova.

Paldies visiem, kuriem nav vienalga, kuri gatavi iesaistīties un savākt neapzinīgu cilvēku atstātos atkritumus, lai veidotu tīru, sakoptu vidi sev apkārt!

Renāte Freiberga