Par mājdzīvnieku aizsardzību karstā vasaras laikā

10. jūnijs 2021

Latvijā sācies siltuma periods, kad ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem gribas ielīst kādā vēsākā stūrītī un atvēsināties. Biezais kažoks kļūst par apgrūtinājumu, un ir jādomā kā četrkājainos kompanjonus pasargāt.

Karstajā laikā dzīvnieku īpašniekiem īpaši jāievērš uzmanība dzīvniekiem, jo gan lauksaimniecības, gan mājas (istabas) dzīvnieki ir jutīgi pret paaugstinātas temperatūras iedarbību. Visbiežāk ir divi termini, kas saistīti ar sakaršanu: karstuma dūriens un saules dūriens. Abos gadījumos notiek kritiska organisma pārkaršana. Karstuma dūrienā var iedzīvoties bez saules, piemēram, ilgi uzturoties karstās, nevēdinātās telpās vai slēgtā automašīnā. Savukārt saules dūriena specifika ir pārkaršana, kas rodas tiešā saules staru ietekmē.

Dehidratācija jeb atūdeņošanās var izraisīt nopietnas komplikācijas, tāpēc dzīvnieku īpašniekiem vienmēr jāseko līdzi, lai bļoda vienmēr būtu pilna ar tīru un svaigu dzeramo ūdeni un, ja ir iespējams, sasilušais ūdens jānomaina pret vēsu.

Jāpiedomā, lai vasarā dzīvniekiem būtu iespēja patverties no tiešiem saules stariem. Dienas viskarstākajā laikā ieteicams dzīvnieku ievest vēsākā telpā vai dzīvniekiem, kuri uzturas ārpus telpām pagalmā, jānodrošina ēnaina vieta. Ja mājdzīvnieks atrodas mājās, kur istabas ir saules pielietas un jūtama liela svelme, ieteicams pa dienu aizvilkt biezos aizkarus vai žalūzijas, lai aizturētu karstumu.

Dzīvnieks ir jānodrošina ar pietiekošu un enerģētiski pilnvērtīgu barību, taču jāraugās dzīvnieku nepārbarot, lai neizprovocētu sliktu dūšu, vemšanu.

Tāpat būtiski pievērst uzmanību, ka saimnieks gādā par mīluļu labsajūtu, arī tos pārvadājot transportā. Pat vienkārši saulainā dienā, kad aiz loga gaisa temperatūra nav pārāk augsta, aizslēgtas mašīnas salons desmit minūšu laikā var uzkarst līdz 48 grādiem, bet karstā dienā līdz pat 70 grādiem. Ir jāatceras, ka mašīnā dzīvnieks vairāk elpo gaisu, kas satur ogļskābo gāzi, un tā vēl vairāk veicina pārkaršanu. Tāpēc transporta līdzeklī jāparūpējas par ventilāciju un, ja transportēšanas laiks ir ilgs, nepieciešams ik pēc laika apstāties, lai padzirdinātu dzīvnieku un izvēdinātu automašīnu.

Karstajā gadalaikā ganībās mājdzīvniekus apdraud arī dažādi asinssūcēji kukaiņi, kas sagādā dzīvniekiem sāpes, stresu un nereti arī nopietnus draudus to veselībai un dzīvībai. Lai pasargātu mājdzīvniekus no asinssūcēju kukaiņu kodumiem, Pārtikas un veterinārais dienests aicina ievērot kukaiņu aktīvo periodu un pēc iespējas mazāk dzīvniekus laist ganībās tieši šajā laikā. Piemēram, maijā un jūnijā dzīvniekus ganībās vajadzētu laist dienas vidū un pa nakti līdz saules lēktam.

Ja tiek pamanīts, ka dzīvnieki ir nomākti, tiem ir nespēks, karsta āda, ātrs un sekls pulss un elpošana, muskuļu trīcēšana, krampji, kā arī acs un mutes gļotādas paliek tumši sarkanas vai zilganas, nekavējoties jāgriežas pēc palīdzības pie veterinārārsta!

Renāte Freiberga