Novadā

Lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu Talsu novada publisko teritoriju apgaismojumā, pašvaldība iesniedza projekta pieteikumu „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Talsu novada pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā”. To 21. martā apstiprinājis SIA „Vides investīciju fonds”, tādējādi nodrošinot finansējuma piesaisti 50% apmērā no kopējām projekta izmaksām.

Projektā „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Talsu novada pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā” paredzēts, izmantojot tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu publisko teritoriju apgaismojumā.

Talsu novada pašvaldība plāno iegādāties un uzstādīt 1164 jaunus energoefektīvus gaismekļus ielu apgaismojuma infrastruktūrā, nomainot esošos nātrija gaismekļus uz gaismu izstarojošu diožu (LED) tipa spuldzēm. 681 gaismekli uzstādīs Talsos, Valdemārpilī – 81, Dundagā – 259, bet Virbu pagastā – 143 gaismekļus. Plānotais elektroenerģijas ietaupījums ir 566,293 MWh/gadā, bet aprēķinātais CO2 ietaupījums – 61,726 tonnas gadā.

Projekta kopējās izmaksas ir 616 249,17 eiro, no kurām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums ir 308 124,58 eiro, bet Talsu novada pašvaldības līdzfinansējums būs 308 124,59 eiro. Par šo finansējumu paredzēta gaismekļu uzstādīšana komplektā ar iebūvētu autonomu astroloģiskās dimēšanas funkciju, esošo gaismekļu demontāža, jauno gaismekļu montāža un spilgtuma regulēšanas funkcijas programmēšana.

Iecerētos darbus plānots pabeigt līdz 2024. gada 1. novembrim.

Pirms projekta īstenošanas esošais aprēķinātais elektroenerģijas patēriņš Talsu, Valdemārpils, Dundagas un Virbu pagasta apgaismojuma sistēmā sastāda 722 475 kWh, savukārt pēc projekta īstenošanas plānotais elektroenerģijas patēriņš būs 156 182  kWh. Tā būtiski tiks ietaupīti Talsu novada pašvaldības finanšu līdzekļi un tiks samazināta siltumnīcefekta gāzu emisija.

Aiva Dimante,
Attīstības plānošanas un projektu vadības nodaļas
Projektu vadības daļas vadītāja