Novadā

Noteikumi nosaka kārtību, kādā veicama ūdenssaimniecības komunikāciju izbūve, ekspluatācija un pakalpojumu lietošana Talsu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā. Tāpat saistošie noteikumi paredz notekūdeņu apsaimniekošanas prasības nekustamā īpašuma esošajās notekūdeņu kanalizācijas sistēmās, kas nav pievienotas sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja centralizētajai kanalizācijas sistēmai.

Šādu saistošo noteikumu Nr. 45 „Sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas un lietošanas kārtība Talsu novadā” izstrādes nepieciešamība radās, kad 2016. gada 1. janvārī spēkā stājās Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums. Tas risina vairākus būtiskus jautājumus, kas ir aktuāli ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējiem un pašvaldībām.

Lai nodrošinātu vienotu izpratni par ūdenssaimniecības nozares jautājumu risināšanu, Latvijas ūdens un kanalizācijas uzņēmumu asociācija kopīgi ar Vides aizsardzības fondu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju izstrādāja vadlīnijas un standartformu pašvaldību saistošajiem noteikumiem.

Jaunie saistošie noteikumi stājušies spēkā no 10. maija un izstrādāti, pamatojoties uz minēto vadlīniju principiem. Jauno noteikumu redakcija konceptuāli balstīta Talsu novada saistošajos noteikumos pirms administratīvi teritoriālās reformas.

Būtiskākais, kas grozīts šajos noteikumos: skaidrots, kādos gadījumos nekustamais īpašums obligāti pieslēdzams centralizētiem ūdensapgādes vai kanalizācijas tīkliem; precizēta kārtība, kā realizējot ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu izbūvi par privātiem līdzekļiem, tie pēc izbūves nododami sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējam; precizēti gadījumi, kad pieļaujama komercuzskaites mēraparātu izbūve ārpus piederības robežas; uzskaitītas vielas un šķidrumi, ko nedrīkst novadīt kanalizācijas sistēmās; precizēta atbildība par saistošo noteikumu pārkāpumiem, norādot piemērotās naudas soda vienības.

Jāatzīmē, ka, mainoties īpašuma tiesībām vai iegādājoties jaunu īpašumu, jāatceras par ūdenssaimniecības pakalpojumu līguma noslēgšanu. Svarīgi, ka, veicot jaunu ūdens un/vai kanalizācijas tīklu izbūvi, pirms plānoto darbu veikšanas ir jāsaņem tehniskie noteikumi un, sākot būvdarbus, atbilstoši būvniecības normatīvajam regulējumam jāizņem rakšanas darbu atļauja.

Kopš 2019. gada maija Talsu novadā ir saistošie noteikumi, kas paredz noteiktu kārtību decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrēšanai un apsaimniekošanai. Pēc administratīvi teritoriālās reformas, apvienojot Dundagas, Mērsraga, Rojas un Talsu novadus, bija nepieciešams aktualizēt iepriekš minētos saistošos noteikumus, tāpēc 7. maijā stājās spēkā jauni saistošie noteikumi Nr.1 „Decentralizētās kanalizācijas pakalpojumu sniegšanas un uzskaites kārtība Talsu novada pašvaldībā”.

Jaunajos noteikumos nav izmaiņu, kas attiektos uz tiem nekustamajiem īpašumiem Talsu novadā, kuros decentralizētās kanalizācijas sistēmas jau līdz šim ir reģistrētas. Jaunie noteikumi attiecas uz tiem nekustamajiem īpašumiem, kuros ir decentralizētās kanalizācijas sistēmas, bet tās vēl nav reģistrētas Decentralizēto kanalizācijas sistēmu reģistrā.

Jāatzīmē, ka šie saistošie noteikumi neattiecas uz jebkuru viensētu vai ciema teritoriju, bet attiecas tikai uz saistošajos noteikumos noteiktām apdzīvotajām vietām – Pastendi, Tiņģeri, Laidzi, Zvirgzdiem, Laucieni, Mundigciemu, Dižstendi, Anužiem, Strazdi, Lubezeri, Pūņām un Jaunpagastu, Dundagu, Kolku, Mērsragu, Roju un Rudi, un četrām Talsu novada pilsētām – Talsiem, Sabili, Stendi un Valdemārpili.

Visās teritorijās, kur tiek attiecināti saistošie noteikumi, iedzīvotājiem jāreģistrē krājtvertnes (asenizācijas) bedres un jānodrošina to atbilstība normatīvajiem aktiem. Ja nepieciešams, tās jāpārbūvē, tāpat jānodrošina to regulāra izvešana – vismaz reizi gadā.

Iedzīvotāji aicināti iesniegt pieteikumus decentralizētās kanalizācijas sistēmu reģistrācijai, sazinoties ar kapitālsabiedrībām, kas attiecīgajā  apdzīvotā vietā sniedz ūdenssaimniecības pakalpojumus: SIA „Talsu ūdens” (+371 63222216; bijušā Talsu novada teritorija, izņemot Vandzenes pagastu) , SIA „Ziemeļkurzeme” (+371 63242430; Dundagas pagasts), SIA „Kolkas ūdens” (+371 29155184; Kolkas pagasts), SIA „Rojas DZKU” (+371 63232236; Rojas pagasts) un SIA „Mērsraga ūdens” (+371 25778237; Mērsraga pagasts).

Saistošie noteikumi pieejami Talsu novada pašvaldības mājas lapā www.talsunovads.lv, sadaļā „Dokumenti”.

Renāte Freiberga