20. janvārī pie Talsu novada muzeja degs barikāžu atceres ugunskuri

Barikāžu laiku atceroties, apaļās jubilejas gadā 20. janvārī no plkst. 11.00 līdz 20.00 ārpusē pie Talsu novada muzeja degs ugunskuri un būs apskatāma kādreiz cienījamā muzeja fotogrāfa Valda Frēliha radītā foto izstāde par barikāžu laiku. Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, apmeklētāji būs gaidīti iepriekš minētajā laikā, lai pieliktu atmiņu pagali kopīgajā ugunskurā un priecātos par savu esamību šodienā.

Atsaucoties uz 1991. gada barikāžu muzeja aicinājumu, nupat aizritējušā gada 2. novembrī Talsu novada muzejā 104 personas saņēma 1991. gada barikāžu dalībnieka Statusa apliecības. Lielā atsaucība apliecināja 30 gadu senā notikuma nozīmību šo cilvēku dzīvēs, – notikuma, kas iespaidoja un mainīja ikviena Latvijas iedzīvotāja dzīvi un attieksmi pret savu valsti. No tā laika ik gadu janvārī  notiek 1991. gada barikāžu atceres pasākumi.

Viens no barikāžu dalībniekiem, Latvijas Tautas frontes Lībagu nodaļas vadītājs Baltijas Ceļa piemiņas pasākumā 2013. gada 23. augustā sacīja: “Optimisms gan ir vispareizākais emociju izpausmes veids, tomēr jautājumu nav mazums. Kā ir ar mums šodien? Kā ir ar Latviju? Vai nu mēs paši savai valstij neesam kļuvuši cauri un pāri staigātāji?”

Ugunskuri, stāsti un fotogrāfijas arī mūsdienās izgaismo atmiņas, kuras daļa cilvēku nu pazīst tikai pēc apkārtējo nostāstiem. Tāpēc īpaši svarīgi atcerēties un atsaukt atmiņā notikumus, kas bijuši būtiski mūsu nākotnes saglabāšanā un veidošanā. Ja nebūtu tā laika, vai būtu šīs valsts?

Gita Kļaviņa,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību