Noslēdzies konkurss “Talsu bruncī ieaustie”

6. septembrī Talsu tautas namā notika Talsu novada pašvaldības rīkotā konkursa “Talsu bruncī ieaustie” noslēguma apbalvošanas ceremonija. Šajā gadā desmit nominācijās pilsētu un pagastu pārvaldes bija izvirzījušas 55 pretendentus. Ikviens no tiem ir apliecinājums Talsu novada diženumam un spēkam, kas slēpjas cilvēciskajās īpašībās: darīt gribā, pretimnākšanā un radošumā.

Talsu novada pašvaldības konkursa “Talsu bruncī ieaustie” mērķis ir ieinteresēt un iesaistīt iedzīvotājus savu īpašumu labiekārtošanā, veicināt novada sakoptību un pateiktos sabiedriski aktīviem iedzīvotajiem par ieguldījumu novada tēla veidošanā.

Šogad pirmo reizi konkursa desmit nomināciju uzvarētājiem tika pasniegta īpaša balva: Talsu novada Piederības balva, kas liecina par nozīmīgo ieguldījumu mūsu novada labākās versijas tapšanā.

“Lai arī ik gadu pilsētu un pagastu pārvalžu vadītāji teic, ka ir ļoti grūti atrast jaunas pērles, ko rādīt un ar ko dižoties, tomēr ik gadu pārliecināmies: mūsu potenciāls ir neizsmeļams un iedzīvotāju uzdrīkstēšanās, darbaspējas un radošs piegājiens nebeidz rimt ne uz mirkli.

Ikviens no šī vakara laureātiem apliecina mūsu vērtības: drosmi, jēgpilnumu un cilvēcību. Drosmīgi darīt, jēgpilni darīt un ar cilvēcības pieskārienu darīt. Kā ar otas pieskārieniem jūs ik mirkli pārveidojat apkārtējo vidi, maināt sabiedrības domāšanu un radāt pārliecību, ka cilvēka spēkiem nekas nav par grūtu. “Talsu bruncī ieaustie” palīdz ikdienā ieraudzīt skaisto un cilvēcīgo mums apkārt. Palīdz novērtēt patiesās vērtības un apjaust, ka ik zīle ozolam piešķir savu varenību. “Talsu bruncī ieaustie”, apliecina, ka ies un darīs, darīs un radīs, radīs un smaidīs visi kopā,” teica Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols.

Šajā gadā vislielākā konkurence bija nominācijā “Gada jaunums”, kur startēja 11 pretendenti. Lai arī reizēm šķiet, ka vairs neko jaunu nav iespējams izdomāt, mūsu novadā joprojām ir cilvēki, kas, īstenojot savus sapņus, nebeidz pārsteigt. Konkursā vērtēšanas komisija iepazina plašu jaunumu spektru – no Nākotnes dārza kā savdabīga ārējās vides akcenta Virbu pagastā, līdz jaunam peldbaseinam Laidzē.

Uzvaru šajā kategorijā izcīnīja “Bandenieku” saimnieki no Valdgales Inga un Raimonds Zviedriņi. Viņi šoreiz pārsteidza ar iespēju izbaudīt dziedinošās bišu radītās vibrācijas, guļot uz savdabīgām bišu gultām.

Līderi nominācijā “Čaklākais mājražotājs” šogad ir “Medņu medus” radītāji Linda un Jānis Purviņi. Jaunā ģimene piesaista gan projektu līdzekļus, gan rūpējas par savas saimniecības iekopšanu, to izceļot ar īpašiem akcentiem. Ne mazāk gardi un uzslavējami ir arī pārējo nominantu darba augļi: Sandra un Dainis Kronentāli no Vandzenes “Rūpniekiem” jau ilgus gadus klientus apgādā ar tepat uz vietas tapušiem kūpinājumiem, bet zāļu sieva Inita Ozoliņa no “Ozolniekiem” rūpējas par veselīgām un noderīgām tējām un garšaugiem.

Nominācija “Radošākais novadnieks” ir stāsts par patriotismu, par spēju nojaukt robežas, lai tikai savu piederības vietu vērstu skaistu un unikālu. To, ka esam vienreizēji, apliecināja visi desmit pretendenti: katrs savā jomā vienreizējs un īpašs. Šoreiz par uzvarētāju tika atzīts sabilnieks Andris Millers, koka rotaļlietu muzeja radītājs, cilvēks ar zelta rokām un neizsīkstošu izdomu. Sabiles Vīna svētkos pat gliemeži skrien pēc viņa iniciatīvas!

To, ka mājas sākas no katra paša, zina deviņi “Sakoptāko privātmāju” nominanti. Ikviens no viņiem ar īpašu mīlestību un rūpību kopj savu sētu, ir izveidojuši savdabīgu magnētu, kas satur kopā paaudžu paaudzes un ciena arī arhitektoniskas vērtības. Renču ielas 8 Stendē īpašnieki Anita un Valdis Orehovi ir apbrīnojami ne tikai savā attieksmē pret ik kvadrātmetru savā īpašumā, bet arī par sportisko garu un mūžīgo kustību.

Ikviena nominācija ir īpaša, tomēr “Sakoptākā vēsturiskā ēka” spilgti liecina par spēcīgu motivāciju un nesavtīgu ieguldīšanu, lai Talsu novadā tiktu saglabāta un godāta senatnes elpa vēsturiski nozīmīgās novada vietās. Galveno balvu ieguva Aida Skalberga, Bruņinieku pils Lībagu pagastā īpašniece. Lai arī viņa pati nevarēja būt klāt noslēguma pasākumā, tomēr ikviens varēja novērtēt viņas sagatavoto pateicības video.

Nominācijā “Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms” bija izvirzīts tikai viens, bet ļoti spēcīgs nominants –1905. gada ielas 1 mājas iedzīvotāju kopdarbs. Viens no idejas autoriem un spēcīgs ieceres virzītājs ir mājas vecākais Jānis Feldmanis. Šis pagalms ir ne tikai skaisti nobruģēts, bet te arī ierīkots moderns bērnu rotaļu laukums, pilsētā vienīgais ar mīksto segumu.

Talsu novads ir dižens un ražens, tādu to padara ļaudis, kuri ik dienu ir briedinājuši sava darba augļus ar neizsīkstošu enerģiju un rosību. Titulu “Rosīgākais uzņēmums” šajā gadā nopelnījis SIA “Krauzers” – ilgtspējīgs un korporatīvi sociāli atbildīgs uzņēmums.

Par “Darbīgāko zemnieku saimniecību” atzīta z/s “Jaunstrauti”, kur ar graudkopību nodarbojas Jēču ģimene no Balgales pagasta. Te strādā ģimene paaudžu paaudzēs, kuri saskata nākotni laukos un zemes darbos. Līdzvērtīgi pretendenti bija arī Vija Druviņa un Andris Ļjandzins no “Mazčāpuļiem” Virbu pagastā un laura Lormane no “Mazkuģniekiem” Vandzenes pagastā. Trīs zemnieku saimniecības – tik raženas, tik dažādas, bet visas vieno neizsīkstošs darba spars. Lopkopība, graudaugi un ogas – tas viss uzplaukst zinošu zemnieku rokās.

Par “Draudzīgākās tirgotavas vai kafejnīcas” godu sacentās kafejnīca “Ie –pauzē” Talsos un ziedu salons “Īve” Sabilē. Uzvaras laurus plūca Kristīne Kromane no Talsiem, bet arī Anitas Dindendorfas sirdsdarbs ir augsti novērtēts.

“Aktīvākās organizācijas” titulam bija izvirzītas septiņas organizācijas, kas ikdienā dara, nerēķinot ne savu laiku, ne ieguldāmos resursus. Uzvaru ieguva Talsu pakalnu sporta klubs ar Gintu Lūsi, Kārli Vanagu un Juri Damškalnu priekšgalā. Biedrība regulāri realizē dažādus projektus, kā arī brīvprātīgi organizē dažādus pasākumus. Un kur nu bez pašu dalības citu organizētajās aktivitātēs!

Šajā gadā savas simpātiju balvas pasniedza a/s “Latvijas Valsts meži”    apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Andris Verners, Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētāja Jana Kalēja un valdes loceklis Kaspars Eihe, finanšu institūcijas “Altum” Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane, reģionālais laikraksts “Talsu Vēstis” un Talsu biznesa inkubatora vadītāja Dagmāra Dreiškena.

A. Verners a/s “Latvijas Valsts meži” simpātiju balvu pasniedza Nākotnes dārza Jaunpagastā idejas autorei Solvitai Grišānei, Talsu Komersantu klubs godināja viesu namu “Rezidence “Kurzeme”” Strazdē un tās pārvaldnieci Aivu Hofmani un z/s “Jaunstrauti” Balgalē saimniekus Litu un Agri Jēčus. Finanšu institūcijas “Altum” Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane pateicās par devumu z/s “Mazčāpuļi” Virbos, tās saimniekiem Vijai Druviņai un Andrim Ļjandzinam, z/s “Jaunstrauti” Balgalē, tās saimniekiem Litai un Agrim Jēčiem, kempingam “Ezermala” Valdemārpilī un īpašniecei Terēzei Riekstiņai un kafijas namiņam “Ie –pauzē” un tā saimniecei Kristīnei Kromanei. Terēzi Riekstiņu sveica arī Talsu biznesa inkubatora vadītāja Dagmāra Dreiškena. Savukārt reģionālais laikraksts “Talsu Vēstis” savu balvu piešķīra domubiedru grupai “Kaimiņu būšana” Ģibuļu pagastā.

Inita Fedko