Roja

Gada nogalē ir realizēts biedrības „Talsu rajona partnerība’’ un „Lauku atbalsta dienests” atbalstītais Rojas novada domes projekts „Vai tu mīli jūru”, kas tika iesniegts Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) Rīcības programmā zivsaimniecības attīstībai 2014.-2020. gadam pasākumā: „Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju īstenošana” (projekta iesniegumu nr. 19 – 08 – FL06 – F043.0203 – 000002) ietvaros.

Šī projekta kopējās izmaksas sastādīja 99056,58 EUR, no kurām ES finansējums ir 77474,40 EUR.  Būvprojektu izstrādāja SIA „Archidose”, projekta būvuzraudzību veica SIA „Akorda”, savukārt projekta realizācijas būvdarbus veica SIA „Elerts”.

Šī projekta rezultātā renovēts kādreizējās Rojas (Lubezeres) jūrskolas skolotāju ēkas 2. stāvs. Kopš 1930. gada šajā ēkā saimniekojuši medicīnas darbinieki, te bijusi gan poliklīnika, gan Rojas slimnīca, tagad ēkas 1. stāvā ierīkotas ģimenes ārstu prakses. Pēc renovācijas ēkas 2. stāvu savā pārraudzībā iegūs Rojas Jūras zvejniecības muzejs, izveidojot izstāžu vietu „Vai tu mīli jūru”, kur paredzēts veidot izstādi – ekspozīciju par Krišjāni Valdemāru un viņa ģimenei, Rojas (Lubezeres), Ģipkas un Mazirbes jūrskolām, kā arī izveidot izstādi – ekspozīciju par medicīnas darbiniekiem un medicīnas attīstību Rojas pagastā. Plānojam šo vietu attīstīt par novadpētnieku un vēstures entuziastu pulcēšanās vietu ar iespēju eksponēt savus pētījumu materiālus un pētnieciskā darba rezultātus. Vēlamies, lai šajā vietā ne tikai varētu iepazīt Krišjāņa Valdemāra devumu Rojas pagastam, Talsu novadam un Latvijai, bet lai šeit mēs ar saviem darbiem pierādītu, ka kādreiz izteiktās Valdemāra idejas ir dzīvas vēl joprojām, mūsu uzdevums ir tās iedzīvināt mūsdienās.

Inese Indriksone,
Rojas Jūras zvejniecības muzeja vadītāja