Rallija iedvesmas stāsts – Arvo Himičs

7. maijs 2021

Izsludinot Talsu novada 1.-9. klašu skolēniem zīmējumu konkursu, mēs saņēmām ziņu, ka pirms 43 gadiem viens mazs Sabiles puika vārdā Arvo Himičs uzzīmēja savu sapni par ralliju, un tas piepildījās.

Mēs saņēmām attēlu aiz kā šodien stāv bērnības sapņu piepildījums, aizrautība, neskaitāmas stundas garāžā, nebeidzams entuziasms, ģimenes, draugu un līdzcilvēku atbalsts, daudzi starti autosporta sacīkstēs, reizēm sūras neveiksmes, reizēm saldā uzvaras garša. Tas ir autokrosa un autorallija sportista Arvo Himiča stāsts, kurš savu pirmo rallija mašīnu uzzīmēja 2. klasē, vēl nenojauzdams, cik tas būs liktenīgi un kā autosports caurvīs viņa dzīvi daudzu gadu garumā.

Arvo audzis ģimenē, kur abi vecāki, jo īpaši tētis, ir bijuši aizrautīgi autorallija fani. No bērnības Arvo sevi atceras daudzas brīvdienas pavadām rallija trasēs un jūsmojam par motoru rūkoņu. Vēlāk tieši tētis iedrošinās, atbalstīs un uzmundrinās Arvo viņa pirmajos startos autosporta sacensību trasēs.

Sasniedzot 30 gadu vecumu, beidzot pienāca brīdis, kad Arvo piedzīvoja savu pirmo startu autokrosa sacensībās – tajās pārmaiņus dalot vienu auto ar savu draugu, vēlāk – Arvo stūrmani rallijsprintā, Andi Daugu. Tas deva pamudinājumu sagatavot pašam savu autokrosa žigulīti un tam vairāku gadu garumā sekoja daudzi starti tolaik populārajās autokrosa sacensībās „Kurzemes kauss” un Latvijas čempionātā autokrosā.

Dažus gadus vēlāk paralēli dalībai autokrosā Arvo izmēģināja spēkus arī rallijsprintā, kas nu nozīmēja nepaļauties tikai uz savām braukšanas prasmēm, bet arī uzticēties blakus sēdošā stūrmaņa norādēm. Pēc autokrosa trasēs pavadītām astoņām sezonām, pie sava rallijam sagatavotā zilā VW Golf stūres tika aizvadītas septiņas sezonas, piedaloties Latvijas rallijsprinta vai rallija čempionāta posmos. Lai arī Arvo patīk dažādas motorsporta sacensības, tieši autorallijs vienmēr ir bijis viņa mīļākais sporta veids.

Arvo atzīst, ka bez viņa draugiem un pašaizliedzīgajiem atbalstītājiem Sabilē, ar kuriem kopā dažkārt mašīna labota visu nakti līdz pat pēdējai minūtei pirms izbraukšanas uz sacensībām, dalība autosporta sacensībās viņam nebūtu bijusi iespējama. Viņi visi kā viens dega par autosportu, bija līdzās sacensībās, laboja mašīnu un darīja visu iespējamo, lai Arvo dotos trasē un cīnītos par uzvarām.

Arvo min savus uzticamos stūrmaņus un draugus Andi Daugu un Gintu Lasmani, ar kuriem kopā ir daudz piedzīvots un arī sasniegts. Sacīkstes pēc sacīkstēm, pieredze pie pieredzes un arī vairāki patiesa gandarījuma brīži, stāvot uz goda pjedestāla gan autokrosa, gan rallijsprinta, gan arī rallija sacensībās.

Autosporta sacensībās Arvo aktīvi brauca līdz 2013. gadam. 2017. gadā par savu bērnības sapni braukt rallijā kopā ar tēti ierunājies arī Arvo dēls Artūrs. No mazotnes braucot līdzi tētim uz autosporta sacensībām un aizrautīgi atbalstot viņu, nu jau pieaudzis, Artūrs bija gatavs īstenot arī savu sapni par ralliju. Pirmās divas sezonas, tēvam un dēlam braucot vienā ekipāžā, viņi piedalījās dažos Latvijas rallija čempionāta posmos un uz viņu rallija mašīnas sāniem abās pusēs bija divi vienādi iniciāļi – A. Himičs. Tagad Artūrs pats kaldina un pamazām īsteno savu ceļu rallija pasaulē ar jauniem cīņu biedriem, nu jau pašam esot pilotam pie tā paša zilā golfiņa stūres. Taču tēva padoms, palīdzība un pieredze viņam lieti noder. Nereti abi pazūd garāžā uz daudzām stundām, remontējot un gatavojot mašīnu sacīkstēm. Simboliski, ka vairākās rallija sacensībās Artūra stūrmanis ir bijis Gints Lasmanis, kurš abiem viņa pilotiem – gan tēvam, gan dēlam – ir palīdzējis nokļūt arī līdz goda pjedestālam.

Lai arī sportista statusā autosporta sacensībās Arvo šobrīd vairs nepiedalās, nekur tālu no rallija viņš nav. Strādājot rallija komandā, viņš ir līdzās Eiropas un pasaules līmeņa sportistiem un ir gandarīts par iespēju satikt savus rallija elkus dzīvē un ar savu darbu palīdzēt viņiem startēt kārtējās sacensībās.

Arvo stāsts ir kā iedvesma šodien bērniem un jauniešiem ticēt saviem sapņiem un, piedaloties rallija zīmējumu konkursā, iespējams īstenot savu sapni par braucienu ar rallija ekipāžu. Talsu novada 1.-9. klašu skolēni ir aicināti piedalīties zīmējumu konkursā un uzzīmēt savu rallija mašīnas modeli. Vairāk par konkursu: https://talsunovads.lv/notikumi/zime-un-laime-braucienu-ar-rallija-ekipazu/

Dana Felkere-Bērziņa