Talsi

Jau pavasarī tiks uzsākta Talsu pilsētas individuāla dizaina bērnu rotaļu laukuma 1. kārtas izbūve Vilkmuižas ezera teritorijā, kas pagājušajā gadā iedzīvotāju vidū raisīja plašas diskusijas gan par izvēlēto dizaina risinājumu, gan par nepietiekami risināto bērnu rotaļu laukumu stratēģiju pilsētā. Kāds būs stratēģijas virziens bērnu rotaļu laukumu attīstībai Talsos: šis ir bijis viens no diskusiju jautājumiem jau kopš pērnās vasaras.

Viens komplekss bērnu rotaļu laukums vai vairāki mazāki visā pilsētā: uz šo jautājumu Talsu novada pašvaldība, iesaistot jomas profesionāļus, mēģina rast atbildi.

Lai saņemtu neatkarīgu un profesionālu viedokli par bērnu laukumu attīstības stratēģijas virzienu, Talsu novada pašvaldība uz sarunu aicināja arhitektūras un pilsētplānošanas jomas speciālistus, kas saistīti ar Talsiem un Talsu novadu.

Jomas speciālisti atzinīgi vērtē izstrādāto Vilkmuižas teritorijas attīstības koncepciju, kas paredz teritoriju veidot par izglītojoši aktīvu atpūtas vietu dažādu interešu un vecuma cilvēkiem. Viena no koncepcijas sadaļām ir bērnu rotaļu laukums, kas sadalīts trīs projektēšanas kārtās, no kurām 1. kārta tiks īstenota jau šajā pavasarī. Plānojot 2. un 3. kārtas projekta izstrādi, kā arī tālāko koncepcijas attīstību, speciālisti iesaka iztrūkstošo funkciju rotaļu laukuma elementus izvietot dažādās Vilkmuižas ezera teritorijas zonās. Tādā veidā iespējams radīt gan vienu kompleksu bērnu rotaļu laukumu ar vairākiem elementiem vienkopus, gan izvietot bērnu rotaļu laukuma iekārtu tīklojumu apkārtējā teritorijā.

Speciālisti iezīmē, ka būtiska tendence ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē ir atsevišķu rotaļu elementu uzstādīšana teju katrā pašvaldības realizētajā publiskās vides labiekārtošanas projektā. Tādā veidā pilsētā tiek veidots pieejams un daudzveidīgs rotaļu elementu tīklojums, kas nav koncentrēts vienā teritorijā un dod iespēju rotaļu laukumu infrastruktūru izmantot tuvu dzīvesvietai. Lai attīstītu rotaļu laukumu tīklojumu Talsos, Talsu novada pašvaldība daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmu labiekārtošanas projektu konkursā paredz iestrādāt nosacījumus, kas atbalstītu bērnu rotaļu laukumu izveidi daudzdzīvokļu ēku pagalmos.

Šajā gadā tiks izbūvēta bērnu rotaļu laukuma pie Vilkmuižas ezera 1. kārta, bet tālākā bērnu rotaļu laukumu attīstība pilsētā būs atkarīga no pašvaldības budžeta finansiālajām iespējām. 2022. gada Talsu novada budžetu plānots apstiprināt februāra sākumā.