Uzņēmējdarbība
att

19. maija pēcpusdienā Talsu Tautas namā pulcējās gan jau pieredzējuši, gan jaunie uzņēmēji un biznesa ideju autori pieredzes stāstu uzklausīšanai un viedokļu apmaiņai par uzņēmējdarbības videi būtiskiem jautājumiem, un ļaujot aizdomāties par kļūdām un reizē arī iedrošinot tos, kuri sāk savu darbību biznesā.

Šajā uzņēmēju pieredzes stāstu sērijā, ko organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Kuldīgas biznesa inkubators sadarbībā ar Talsu novada pašvaldību, ar saviem iedvesmas, pieredzes un spēka stāstiem dalījās divi Talsu novada kokrūpniecības uzņēmumu vadītāji – Andis Araks no SIA „Krauzers” un Emīls Gulbis, atklājot pavisam svaigu pieredzi uzņēmumā SIA „EG Light”.

„Jebkuram uzņēmējam neatkarīgi no izvēlētā saimnieciskās darbības veida un laika, kad uzņēmējdarbība sākta, ir savi izaicinājumi, tāpēc aicinu dalīties savā praktiskajā pieredzē ikvienu – gan tos, kas jau izdzīvo darbpilna uzņēmēja ikdienas dzīvi desmit un vairākus desmitus gadu, gan arī tos, kuri tikko spēruši pirmos soļus biznesa vidē, tā iedvesmojot un iedrošinot arī citus cilvēkus sekot saviem sapņiem un piepildīt tos cauri veiksmēm un neveiksmēm,” tā Kuldīgas biznesa inkubatora vecākais projektu vadītājs Rimants Safonovs, atklājot stāstu pēcpusdienu. Viņš uzsver galveno domu – veidojot savu biznesu, jārēķinās, ka tā būs ne tikai veiksme. Un tā kā biznesa uzsācējiem vērtīgi mācīties ne tikai no veiksmes, bet arī neveiksmes stāstiem uzņēmējdarbībā, tad jo īpaši dalībnieki tika aicināti dalīties ar savā uzņēmējdarbībā sastaptiem klupšanas akmeņiem un pieredzi, kā ar tiem izdevies tikt galā.

Nezaudēt savu „es”, sapņot, izvirzīt mērķus un meklēt kā tos īstenot, nepadoties pie pirmajām neveiksmēm, jebkuru krīzi uztvert kā iespēju un izaicinājumu – šīs ir tikai dažas no atziņām, kuras Andis Araks, SIA „Krauzers” valdes priekšsēdētājs atklāja iedvesmas pasākuma „Lūst vai plīst” laikā.

„Ja skatāmies no uzņēmējdarbības attīstības prizmas, tad ļoti būtiska ir skaidra nākotnes redzējuma vīzija, ļaujoties pastāvīgai izaugsmei, „kritieniem uz augšu” un sevis pilnveidošanu. Patiesībā jau viss sākas no vilkmes un apņemšanās, un cilvēkam, kurš vēlas kļūt par uzņēmēju, ir jābūt sapņotājam. Manā pieredzē vairākkārt pierādījies, ka neatlaidīgs darbs var tikt atalgots, kā arī ik vienas pārmaiņas var radīt iespēju kā jauna vai nebijuša sākumam. Arī konkurenti nesnauž, līdz ar to ik pa laikam ir svarīgi atkārtot konkurētspējas pamatprincipus. Savukārt būtiskākais faktors, kas rada vispārīgu klientu apmierinātību ar uzņēmumu un produktu, ir spēja ieklausīties klientos un doto solījumu turēšana, piemēram, produktu piegādāšana laikā vai tas, ka tie izskatās tieši tā, kā solīts, ir labākais veids, kā iegūt klientu lojalitāti un nodrošināt pirmšķirīgu klientu apkalpošanas pieredzi. Tikpat vajadzīga ir iedvesma un spēja neapstāties pie sasniegtā, uzņēmējdarbību dažādojot, kas rosina neieslīgt apātijā vai apmierinājuma vilnī,“ par soļiem, kā mērķtiecīgi attīstīt savu uzņēmējdarbību stāstīja A. Araks.

„Ir pagājis tikai gads kopš uzņēmuma EG Light darbības uzsākšanas, esmu iesācējs uzņēmējdarbībā, bet ceru, ka arī man jau pavisam drīz būs īsts, kolorīts stāsts, kā man izdevies paplašināt biznesu un iziet ārpus  Latvijas tirgus. EG Light ir kokapstrādes uzņēmums, kas atbalsta ilgtspējīgu, augstas kvalitātes un dabai draudzīgu produktu, tā radot laternas, kurām iestrādātas minētās īpašības. Pēc produkta skices, pirmie lampu eksemplāri tika izgatavoti galdniecībā un to testēšana un analīze paņēma krietni vairāk laika, nekā plānots.

Bija skaidrs mērķis, ka masīvkoka lampas nepieciešams apstrādāt ar dabai draudzīgu, dabīgu vasku un eļļām, kas pasargā koksni no laikapstākļu nelabvēlīgās ietekmes, taču ne vienmēr sākotnēji ir viegli novērtēt, kādi tieši materiāli jāizmanto, jo darba gaitā nereti atklājas iepriekš nezināma informācija vai rodas jaunas idejas par procesu risinājumiem. Šobrīd mēs esam tādā stadijā, ka produkts ir pilnībā gatavs, un tagad daudz nopietnāk būtu jāstrādā pie ražošanas attīstīšanas un eksporta celšanas,” ar entuziasmu stāsta Emīls Gulbis, kokapstrādes uzņēmuma SIA „EG Light” vadītājs.

Kuldīgas biznesa inkubatora vecākais projektu vadītājs Rimants Safonovs, beidzot stāstu pēcpusdienu pauda: „Šī ir tikai neliela daļa no atziņām un ieteikumiem, ar kuriem dalījās foruma dalībnieki. Paldies Andim Arakam par aizraujošo pieredzes stāstu un iespēju iepazīt tik daudz uzņēmuma „Krauzers” šķautnes, kas veidojušas un turpina veidot uzņēmumu. Paldies Emīlam Gulbim par iedvesmojošo apetīti radīt kaut ko ilgtspējīgu un videi draudzīgāku, jau startā domājot, kāds būs mans pozitīvais pienesums vietai, kurā es dzīvoju, dzīvošu un dzīvos arī citi ilgi vēl pēc manis. Paldies apmeklētājiem, kuri par spīti vilinošā pavasara atvērtībai atnāca un nogaršoja uzņēmēju stāstus. Smiekli, jautājumi un sejās plaukstošie smaidi apliecina, ka mūsu pēcpusdienas satikšanās ir bijusi vērtīga. Uz tikšanos nākamajās pieredzes stāstu pēcpusdienās!”

Renāte Freiberga