Piedalies Donoru dienā Talsos!

30. augusts 2021

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) aicina visus, kuri ir veseli un var ziedot asinis, 31. augustā uz Donoru dienu Talsos. Asins nodošana notiks Talsu novada pašvaldības telpās, Kareivju ielā 7, no 10.00 līdz 14.00.

VADC gaida visus veselus donorus, kuri ir pārliecināti par savu veselības stāvokli  un var ziedot asinis. Pēc starptautiskajām rekomendācijām, asins ziedošana nav uzskatāma par masu pulcēšanās pasākumu, bet ir atbalstāma un veicināma arī šajā sarežģītajā laikā.

VADC vērš uzmanību:

  • pēc atgriešanās no valstīm, kuras iekļautas SPKC sarakstā kā valstis ar augstu COVID-19 saslimstību, pastāv aizliegums ziedot asinis 10 dienas, izņemot tās valstis, kurās noteikts vēl ilgāks lieguma periods saskaņā ar Endēmisko valstu karti. Aktuālie valstu saslimstības rādītāji apskatāmi Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)  mājaslapā;
  • personas, kas pārslimojošas Covid-19,  drīkst nodot asinis 14 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās.

Asinis var ziedot, ja:

  • donors jūtas labi un ir pārliecināts par savu veselības stāvokli;
  • pēdējo 14 dienu laikā nav bijis saskarsmē ar cilvēkiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar Covid – 19;
  • atbilst visiem nepieciešamajiem kritērijiem, vairāk informācijas VADC mājaslapā.

Donoru drošībai un ērtībai VADC aicina:

  • pirms ierašanās, donora anketu aizpildīt elektroniskā formā. Anketu nepieciešams aizpildīt ne ātrāk kā dienu pirms asins ziedošanas. Izbraukumos donora anketas izdrukāšana netiek nodrošināta, jāierodas ar izdrukātu anketu. Gadījumā, ja nav iespējams to izdrukāt, anketa varēs aizpildīt arī uz vietas;
  • godīgi atbildēt uz anketā uzdotajiem jautājumiem un atklāti pārrunāt savu veselības stāvokli ar ārstu;
  • šaubu gadījumā  par  veselības stāvokļa atbilstību, aicinām konsultēties ar VADC medicīnas personālu, zvanot uz VADC bezmaksas tālruni 8000 0003 (darba dienās no plkst. 08.30 līdz 17.00).

Donoriem, papildu obligātajiem testiem, tiek piedāvāta iespēja noteikt antivielu esamību pret Covid-19 infekcijas izraisītāju (SARS-CoV-2 vīrusu). Testēšanas rezultāti tiks anonīmi  nodoti Slimību kontroles un profilakses centram, lai vērtētu kopējās tendences un imunitātes līmeni donoru vidū.

Ziedojot asinis, nepieciešams: pase, eID karte vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments, pēc kā var identificēt donoru un kas satur šādu informāciju – vārds, uzvārds, personas kods, foto. Pēc asins ziedošanas ir iespēja saņemt kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 eiro apmērā. Lai saņemtu kompensāciju, ir nepieciešams bankas konta numurs.

Sabīne Kleinhofa-Prūse