Jaunākais regulējumā Covid-19 pandēmijas laikā

21. oktobris 2021

No 21. oktobra līdz 15. novembrim spēkā īpaši stingri noteikumi Covid-19 izplatības ierobežošanai jeb „lokdauns”.

Noteikts ierobežojums pamest dzīves vietu laikā no plkst. 20.00 līdz 5.00, paredzot tikai iespēju nokļūt uz un no darba vietas.

Aizliegti jebkādi privāti pasākumi, neorganizēta cilvēku pulcēšanās vairāk kā vienas mājsaimniecības ietvaros, arī pulcēšanās piketos, sanāksmēs un tamlīdzīgos pasākumos.

Saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas un pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas klātienē darbu varēs sākt ne ātrāk kā plkst. 6.00 un beigt ne vēlāk kā plkst. 19.00; degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks nebūs ierobežots.

Tirdzniecības pakalpojumus klātienē šajā laikā varēs sniegt tikai veikali, kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces, veikali, kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces, aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, grāmatnīcas, telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas, ziedu tirdzniecības vietas, kā arī reģistrētas autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases.

Tirdzniecības vietā vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības.

Stingro ierobežojumu laikā nesniegs ar izklaidi, skaistumkopšanu un fiziskajām aktivitātēm saistītus pakalpojumus.

Ēdināšanas vietās ēdienu varēs izsniegt tikai līdzņemšanai.

„Lokdauna” laikā nestrādās kultūrvietas, bibliotēkas un izstāžu norises vietas.

Aizliedz sporta pasākumus, nosakot izņēmumus augstāka līmeņa sportam.

Skolēniem rudens brīvdienas pagarinātas līdz 29. oktobrim. Klātienes izglītības atjaunošana notiks pakāpeniski, no 1.novembra, atsākot klātienes mācības 1.-3. klasē, 4.-12. klašu skolēni mācības klātienē atsāks 15. novembrī. Līdz 15. novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā.

Pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportā nedrīkstēs pārsniegt 50% no ietilpības, reģionālajā transportā – 80%.

Vienā automašīnā drīkst atrasties ne vairāk kā divas personas, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot kritiski svarīgo dienestu darbiniekus darba laikā.

Klātienē strādājošajiem katru dienu rakstiski būs jāapliecina akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju neesamība.

Par īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu neievērošanu iedzīvotājiem varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu, bet juridiskajām personām līdz 5000 eiro sodu.

Ģimenes ārstiem vajadzēs sazināties un aicināt seniorus vakcinēties pret Covid-19.

Pēc 11. janvāra darba devējs būs tiesīgs nekavējoties atbrīvot darbinieku no amata pienākumu pildīšanas, ja viņam nebūs aktīva Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Atlaišanas gadījumā izmaksās kompensāciju mēneša algas apmērā; grozījumi vēl jāizskata un jāpieņem Saeimā.

Ar Covid-19 saslimušajiem vakcinētajiem slimības lapas plāno apmaksāt jau no pirmās dienas; grozījumi vēl jāizskata un jāpieņem Saeimā.

Plasāku skaidrojumu iespējams lasīt šeit.