Veselība

1. martā Latvijā vairs nav spēkā ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta Covid-19 saslimstības ierobežošanai. Tas paredz izmaiņas arī noteiktajos drošības pasākumos.

Pēc ārkārtējās situācijas beigām iedzīvotāji tāpat aicināti ievērot vispārējās epidemioloģiskās drošības prasības, distancēties un nepulcēties, pareizi valkāt sejas maskas, vēdināt telpas, dezinficēt rokas un ievērot izolācijas un mājas karantīnas nosacījumus.

No 1. marta līdz 1. aprīlim daļai nodarbināto atcelta prasība par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu nepieciešamību, bet diskusijas par to, kādas prasības attiecībā uz Covid-19 sertifikātu nodarbinātībā būs spēkā pēc 1. aprīļa, vēl turpinās.

Darba devējam ir tiesības noteikt katra darbinieka inficēšanās risku un kuriem darbiniekiem ir nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam obligāti ir jābūt veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem, kuri ir tiešā kontaktā ar pacientiem, ilgstošās sociālās aprūpēs pakalpojumu sniedzējiem, pakalpojumu sniedzējiem izglītības procesā, kas pakalpojuma sniegšanas vietā nonāk saskarē ar izglītojamiem, izglītības procesā un tā nodrošināšanā nodarbinātajiem, klātienes bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem, pedagoga privātprakses pakalpojuma sniedzējiem, ieslodzījumu vietu pārvaldes darbiniekiem, darbiniekiem, kuri sniedz publiskos pakalpojumus tiešā saskarē ar pakalpojumu saņēmēju, darbiniekiem, kuri sniedz pakalpojumus ciešā saskarē ar klientiem epidemioloģiski drošā vidē.

Pirmsskolas izglītības iestādes darbojas kā līdz šim, arī pamata un vidējās izglītības posmā ir spēkā daļa no esošajiem nosacījumiem, bet vairs nav jāievēro klašu nepārklāšanās princips un grupu lielums. Apmeklējot interešu izglītības nodarbības, bērniem jāvalkā nemedicīniskās sejas maskas. Treniņus telpās līdz 18 gadu vecumam var apmeklēt bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, treniņi ārā var notikt bez ierobežojumiem.

No 1. marta visiem cilvēkiem ir pieejamas visu veidu tirdzniecības vietas, bet, tās apmeklējot, jāvalkā sejas maskas un jāievēro noteiktās drošības prasības.

Nosacījumi ir atviegloti kultūrvietu darbā. Tās var strādāt bez darba laika ierobežojuma un laikā, kad kultūrvietā nenotiek publisks pasākums, to var apmeklēt cilvēki bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Spēkā ir nosacījums, ka telpās jālieto medicīniskās maskas vai FFP2-FFP3 respiratori bez vārsta. Bērniem līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot) vairs nav jāuzrāda sertifikāts, apmeklējot iekštelpu pasākumus.

Personām bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta ir pieejami publiski pasākumi, kas notiek ārā un kuru maksimālais apmeklētāju skaits ir 3000.

Tāpat atviegloti pulcēšanās ierobežojumi. Privātos pasākumos bez sertifikātu pārbaudes drīkst pulcēties līdz 50 cilvēkiem, bet kristībās, kāzās un bērēs: līdz 250 cilvēkiem.

Arī sapulcēs, piketos un gājienos drīkst piedalīties cilvēki bez sertifikātiem (līdz 3000). Savukārt dievnamos ikvienam jālieto sejas maskas un jāievēro vispārējie drošības noteikumi.

Papildu informācija pieejama ŠEIT.

Inita Fedko