Repertuārs

Kinoteātris „Auseklis” aicina baudīt kino septembrī!

Skatītājus pirms biļešu iegādes aicinām iepazīties ar noteikumiem, kādos epidemioloģiski drošos apstākļos kinoteātri ir iespējams apmeklēt.

Zaļais – drošais režīms – tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem skatītājiem no 12 gadu vecuma, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

Dzeltenais – daļēji drošais režīms – bērniem līdz 11 gadu vecumam bez Covid-19 sertifikāta un no 12 gadu vecuma vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem skatītājiem, vai ar negatīvu testu, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu. Šajā seansā jāievēro 2 m distance, jāpersonalizē biļetes un no 7 gadu vecuma visiem jālieto sejas maskas.

Biļešu cenas:

  • Pieaugušajiem: 3,00 eur.
  • Skolēniem, studentiem: 2,00 eur.
  • Pensionāriem: 1,50 eur.

Biļetes iepriekšpārdošanā: Talsu novada tūrisma informācijas centrā, www.bilesuserviss.lv ​vai 30 minūtes pirms seansa kinoteātra kasē.

Režisora Ivo Brieža dokumentālā filma par padomju cilvēku 30 gadus pēc PSRS sabrukuma – „Homo Sovieticus” kinoteātrī „Auseklis” 17. septembrī pl. 18.00 un 26. septembrī pl. 16.00.

1991. gads bija pagrieziena punkts Eiropā un pasaulē. Tam pa tika dots apzīmējums „Vēstures beigas”. Šajā gadā Baltijas valstis atguva un nostiprināja savas neatkarīgās valstis un sabruka PSRS impērija.

Liecinieki 20. gadsimta pēdējās impērijas galam bija vairākas paaudzes, kuru dzīves, uzskatus un vērtības ietekmēja tieši šis laiks.

Ir pagājuši 30 gadi un režisors Ivo Briedis kopā ar scenāristi Ritu Rudušu bijušajā Padomju Savienībā satiek savus vienaudžus, kuri PSRS sabrukuma brīdī bija jaunieši un šo vēsturisko mirkli uztvēra kā savas dzīves scenāriju.

Lai arī uzskata, ka 30 gadu laikā jeb vienas paaudzes nomaiņas laikā mainās politiskā kultūra, pēdējos gados redzam, ka padomju argumenti apzināti tiek izmantoti mūsdienu politisko ideoloģiju stiprināšanai un veidošanai gan bijušajās Padomju bloka valstīs, gan arī citur pasaulē. „Padomju cilvēka” fenomens ir kļuvis par sava veida vīrusu, kas daudziem ļauj aizbēgt un patverties pagātnē.

Filmas veidotāji tiekas ar saviem vienaudžiem Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Armēnijā un Čehijā, kuri, brūkot Padomju Savienībai, 1991. gadā tika uzaicināti uz tā laika centrālo televīziju, lai Vladimira Poznera vadībā diskutētu – būt vai nebūt Padomju Savienībai. Viņi tiekas ar cilvēkiem, kuri ilgojas pēc dzīves Padomju Savienībā un ekspertiem – Anni Aplbaumu un Ļevu Gudkovu, kuri pētījuši Homo Sovieticus fenomenu.

Ivo Briedis Homo Sovieticus raksturo kā cilvēku, kas ir tik labi pielāgojies totalitārismam, ka nespēj eksistēt citā politiskā iekārtā. Šie cilvēki visbrīvāk jūtas tieši nebrīvē. Vispirms viņi bija sociālās inženierijas produkts, vēlāk kļuva par viltīgiem vergiem, kas izvairās no jebkādas atbildības.

Filmas režisors ir Ivo Briedis, scenārija autore – Rita Ruduša. Filma „Homo Sovieticus” veidota kā Latvijas filmu studijas „Mistrus Media” (producenti Gints Grūbe, Elīna Gediņa-Ducena), Lietuvas filmu studijas „Monoklis” (producente Jurga Gluskiniene) un Čehijas filmu studijas Frame Films (producente Jitka Kotrlova) kopprodukcija. Galvenais operators ir Mārtiņš Jurevics, montāžas režisori – Tomašs Elšīks (Čehija) un Toms Krauklis, mūzikas autors – komponists Martins Bjalobžeskis (Lietuva).

Filmas tapšanu atbalstījis Latvijas Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs, Čehijas Filmu fonds, Eiropas Savienības programma „Radošā Eiropa”, Latvijas Televīzija, Konrāda Adenauera fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Filma jau izrādīta starptautiskajā cilvēktiesību dokumentālo filmu festivālā One World Prāgā un septembrī tiks demonstrēta starptautiskajā kino festivālā Astra Film Rumānijā.

Filmas video rullītis ŠEIT.

Informāciju sagatavoja
Elīna Gediņa-Ducena

26. septembrī pl. 17.30 kinoteātrī „Auseklis” pirms filmas „Bedre” seansa ikvienam būs iespēja satikt filmas veidotājus – režisori Daci Pūci un producenti Kristeli Pudāni – uzklausīt viņu stāstus par filmas tapšanu un apmierināt ziņkāri, uzdodot jautājumus.

Filma „Bedre” ir emocionāls, dziļi aizkustinošs stāsts par līdzcilvēkiem ar drāmas, detektīvstāsta un pat trillera elementi. Tā veidota pēc Janas Egles stāstu motīviem. Tās centrā ir desmitgadīgais Markuss, kuram jāpielāgojas jaunajai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā viņš atrod patvērumu pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē.

Režisore Daces Pūce jau ilgi darbojas kultūras nozarē un filma „Bedre” ir viņas debijas pilnmetrāžas spēlfilma. Mūzikas autors ir Valters Pūce, kuram tā ir debija kā filmas komponistam, mūzikas ierakstā piedalās orķestra „Sinfonietta Rīga” mūziķi ar diriģentu Normundu Šnē un Rīgas Doma zēnu koris Mārtiņa Klišāna vadībā.
Filma pulcējusi arī lielisku aktieru ansambli – filmā darbojas Dace Everss, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis, viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai. Savukārt desmitgadīgā Markusa lomā iejuties Damirs Onackis.

„Bedre” ir saņēmusi Grand Prix Lībekas starptautiskajā kinofestivālā, kā arī piedalījusies ASV, Dienvidkorejas, Šanhajas, Irānas, Krievijas un Tallinas kinofestivālos.

Treileris: https://www.youtube.com/watch?v=eYsDO0IwpFw&t=9s