Mērsrags
att

Mērsraga vidusskolā īstenoti 2 Nordplus projekti – viens ar Hvalso skolēniem no Dānijas no 25. aprīļa līdz 1. maijam un otrs ar Fēru salu jauniešiem no 9. maija līdz 15. maijam.

Projekts „Sharing similarities, celebrating diferences in Latvia and Denmark”, Nr. NPJR-2019/10147.

Pie Mērsraga vidusskolas skolēniem ciemojās Hvalso skolas 8. un 9. klases skolēni, kuri nedēļas garumā piedalījās dažādās aktivitātēs, izzinot līdzības un atšķirības starp kultūrām un valstīm. Viesi dzīvoja ģimenēs, tādējādi labāk iepazīstot ikdienas dzīvi un veiksmīgāk sadraudzējoties ar skolēniem un viņu ģimenēm.

Skolēni apskatīja Vecrīgu un jūgendstila ēkas, piedalījās latviešu valodas, angļu valodas un mūzikas stundās, dejoja latviešu dančus, spēlēja orientēšanās spēli pa Mērsragu, veidoja savus atslēgas piekariņus, kuros iestrādāja akmentiņu no Mērsraga pludmales, piedalījās sporta atrakcijās un aktivitātēs. Iesaistījām dāņus arī talkā, proti, skolēni vāca atkritumus teritorijā no Mērsraga līdz Upesgrīvai, par katru atrasto papīrīti smējās, ka tas ir kā atradums, jo pludmales teritorija bija tīra un sakopta. Pēc tam skolēni baudīja pikniku Uguņos Mērsraga pagasta pārvaldnieces Marikas Grohjackas mammas sētā. Projekta ietvaros skolēni pētīja līdzības un atšķirības Dānijā un Latvijā, izzinot tās galvaspilsētās, novados, pilsētās, skolā, ģimenēs, noslēgumā izveidojot prezentācijas par saviem pētījumiem un spriedumiem. Interesanta aktivitāte bija lāzerpeintbols, kur skolēni aktīvi iejutās karavīra ādā, iepazinām arī „9 pa 9” interaktīvu orientēšanās spēli Talsos.  Mērsragā apciemojām vienas dalībnieces ģimeni, kur skolēni varēja iepazīties ar zivju kūpināšanas procesu un nogaršot zivju zupu un kūpinātas zivis. Noslēguma pasākumā skolēni dalījās ar savām prezentācijām, dziedāja dziesmas, dejoja latviešu tautas dejas, dalījās iespaidos, kas ir paticis projektā un ballējās. Lielākā daļa skolēnu atzinīgi novērtēja, ka viņiem paticis iepazīt jaunus cilvēkus, dzīvot ģimenēs un sadraudzēties.

Projekta pēdējā dienā apmeklējām Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur gids mūs izglītoja, izvadīja pa vairākām sētām un stāstīja par interesantiem objektiem.

Projekts „You are what you consume” ,Nr.: NPJR-2021/10062.

Projektā piedalījās 14 skolēni un 3 skolotāji no Fēru salām, kā arī 13 skolēni un 4 skolotāji no Mērsraga vidusskolas. Projekta centrā bija ūdens kvalitātes pētīšana. Skolēni apmeklēja Rojas ūdens attīrīšanas kompleksu, pētīja dažādu ūdens avotu kvalitāti un vielu sastāvu tajos, secināja, ka vistīrākais ūdens ir destilēts ūdens, bet visnetīrākais ūdens ir notekūdens. Secināja arī, ka līdzi atvestais ūdens no Fēru salām un atnestais ūdens no mājām Mērsragā ir kvalitatīvs un ikdienā dzeršanai drošs.

Protams, ka skolēni iepazina Rīgu ar tās skaistākajām vietām gida pavadībā, piedalījās dažādās spēlēs un aktivitātēs, lai labāk sadraudzētos, Mērsragu iepazina ar orientēšanās spēli, meklējot svarīgākos apskates objektus un katrā vietā atbildot uz jautājumiem. Skolēni piedalījās ķīmijas, latviešu valodas, mūzikas stundās un mācījās latviešu tautas dejas. Dejas aktivitāte skolēnus saliedēja un uzjautrināja visvairāk. Skolēni iepazina mūsu novada centru – Talsus, apmeklēja Laumu dabas parku, kur baudīja gulašzupu un spēlēja diskgolfu. Kā viens no izzinošākajiem projekta uzdevumiem bija prezentāciju veidošana par tīra ūdens nozīmi cilvēka dzīvē. Skolēni pētīja, kāda ir ūdens nozīme cilvēka dzīvē, ko darīt, lai nepiesārņotu ūdeni, kādi ir secinājumi par dažādu vielu klātbūtni atšķirīgos ūdens avotos, vai viņi patērē tīru ūdeni, kā par to pārliecināties, kā to veicināt? Skolēni piedalījās arī sporta aktivitātēs, spēlēja balonbolu, futbolu, vingroja. Viens vakars tika veltīts skolēniem ar ģimenēm, jo arī šajā projektā skolēni dzīvoja ģimenēs pie Mērsraga vidusskolas skolēniem – tā nu ģimenes varēja visdažādākajos veidos izklaidēt savus viesus, kas visiem lieliski arī izdevās. Skolēni ar prieku rādīja savu veikumu noslēguma pasākumā, dziedot, demonstrējot prezentācijas, dejojot latviešu tautas dejas un vēlāk ballītē sadejojoties. Visvairāk skolēniem patika iepazīt jaunus cilvēkus un satikties pa vakariem, lai spēlētu volejbolu vai vienkārši runātos savā starpā. Atvadoties Fēru salu jauniešu acīs bija pat asaras, bet ne uz ilgu laiku, jo jau jūnija sākumā Mērsraga vidusskolas skolēni un skolotāji dosies uz Fēru salām.

Zane Alkšbirze