Atkritumu šķirošana – vērtīga gan videi, gan makam

5. aprīlis 2022

Latvija kopā ar citām Eiropas valstīm līdz 2035. gadam ir uzstādījusi ambiciozu mērķi – nodrošināt, ka poligonos apglabāto sadzīves atkritumu īpatsvars tiek samazināts līdz 10% no kopējā radīto sadzīves atkritumu daudzuma.

Cilvēki Latvijā un arī mēs, Talsu novada iedzīvotāji, redzam, ka mērķim pamazām tuvojamies. Kopš 2022. gada 1. februāra depozīta punktos visā Latvijā ir iespējams nodot skārdeņu, plastmasas un stikla pudeļu iepakojumu ar depozīta zīmi. Līdz 2023. gada 1. janvārim Latvijā jābūt izveidotai dalītas savākšanas sistēmai tekstilmateriāliem, un līdz 2025. gada 1. janvārim ir jānodrošina dalītas savākšanas sistēma sadzīves bīstamajiem atkritumiem. Līdz 2025. gadam atkārtotai izmantošanai sagatavoto un pārstrādāto sadzīves atkritumu apjomu paredzēts palielināt vismaz līdz 55% pēc masas, tā samazinot poligonos apglabāto sadzīves atkritumu daudzumu.

Ikviens var palīdzēt šos mērķus sasniegt, jo tas ir sabiedrības un katra indivīda interesēs. Mēs tuvojamies brīdim, kad par nešķirotiem atkritumiem būs jāmaksā ļoti dārgi, tāpēc aicinām jau tagad sākt mācīties būt atbildīgiem par to, ko aiz sevis atstājam. Pirmkārt, iedrošinām dzīvot atbildīgi un pēc iespējas samazināt savas mājsaimniecības atkritumu apjomu un, otrkārt, aicinām šķirot atkritumus pareizi.

Svarīgākais ir atcerēties, ka šķirojamo atkritumu konteineri ir paredzēti konkrētas kategorijas atkritumiem, tāpēc šajos konteineros nedrīkst ievietot neatbilstošus atkritumus. Diemžēl arī Talsu novadā ir bijušas situācijas, kad atkritumu apsaimniekotājs SIA „AAS „Piejūra”” ir bijis spiests novākt šķirojamo atkritumu konteinerus un tie vairs nav pieejami iedzīvotājiem, jo konteineros regulāri tiek ievietoti nešķiroti sadzīves atkritumi.

Lai atkritumu šķirošana būtu efektīva, aicinām saplacināt plastmasas atkritumus un skārdenes, kā arī sadalīt papīra un kartona atkritumus tādā lielumā, lai tos var ievietot atkritumu tvertnē! Tad šķirojamo atkritumu tvertnē būs vairāk vietas un cilvēks pēc Tevis arī varēs iztukšot savu atkritumu maisu. Apskati infografiku par atkritumu šķirošanu, un tiekamies pie atkritumu šķirošanas konteineriem!

Ieva Krotova