Novadā
attēls

Talsu novada pašvaldība uzstādījusi Latvijas vēsturē pirmo oficiālo ceļa zīmi, kurā, līdztekus latviešu valodai, redzams Talsu novada nosaukums lībiešu valodā.

Jauno ceļazīmju oficiālā atklāšana iecerēta februārī, taču pirmā nule uzstādītā ceļazīme jau informē ceļu satiksmes dalībniekus par novada robežām. Kopumā Talsu novadā tiks uzstādītas astoņas šāda veida ceļa zīmes: aizvietojot četras jau pašreiz esošās un četras, kas tiks uzstādītas no jauna.

Iniciatīva par ceļazīmēm divās valodās radusies, ņemot vērā, ka 2021. gada 17. augusta starpinstitūciju sanāksmē „Par iespēju uzstādīt ceļazīmes ar informāciju lībiešu valodā” tika atbalstīta lībiešu valodas iekļaušana ceļazīmēs, šīm vajadzībām apstiprinot arī jaunu ceļa zīmju standartu.

Latvijas Universitātes Lībiešu institūts (Lețmō Iļļiskūol Līvõd institūt) vērsās Talsu novada pašvaldībā, lai novada teritorijā ietilpstošajā lībiešu kultūrvēsturiskajā teritorijā – Lībiešu krastā, īstenotu šo ideju. Lībiešu institūts jau savlaicīgi veicis visus zīmju maiņai un uzstādīšanai nepieciešamos priekšdarbus – apkopojis informāciju par Talsu novadu teritorijā nomaināmajām un uzstādāmajām ceļazīmēm, precizējis lībiskos un latviskos nosaukumus.

Pagājušā gada novembrī tika saņemts Valsts valodas centra atzinums par tulkojuma apstiprināšanu, balstoties uz Valsts valodas likuma 18. panta ceturtās daļas un „lībiešu-igauņu-latviešu vārdnīcā” minēto. Ceļazīmju nomaiņa veikta, jo pēc administratīvi teritoriālās reformas Talsu novada robežas ir paplašinājušās, apvienojot bijušās Talsu, Dundagas, Mērsraga un Rojas novada teritorijas, un tika pieņemts lēmums izstrādāt jaunu novada ģerboni, kas balstīts kopīgās jaunā novada vērtībās. 21. oktobra Latvijas Vēstnesī tika izsludināts Latvijas Republikas Kultūras ministrijas paziņojums par jaunā Talsu novada ģerboņa reģistrāciju, kas paredzēja izmaiņas Talsu novada vizuālajā identitātē.

Sadarbojoties Latvijas Universitātes Lībiešu institūtam un Talsu novada pašvaldībai, ir veikts viss nepieciešamais, lai ceļazīmes nomainītu līdz 2023. gada tūrisma sezonas sākumam.

Linards Āboltiņš