Sabiedrības līdzdalība

Šogad Lielā Talka atzīmē 15. jubilejas gadu un aicina 30. aprīlī pievienoties talkošanai visus, kas moži garā un miesā! Arī Talsu novadā, pavasarim atnākot, tiks sakoptas gan pilsētu, gan pagastu teritorijas. Par Lielās Talkas šī gada vadmotīvu izvēlēts sauklis „Celies, posies, iesaisties!”

Košā saule, kas arvien biežāk ielūkojas mūsu acīs, liek apjaust, ka ir piemērots laiks, lai sāktu darīt dažādus āra darbus, kas veicami pavasarī – tie, kas saistās ar piemājas teritoriju, dārzu un apkārtnes sakopšanu.

30. aprīlī Latvijā notiks Lielā Talka. Šajā dienā tradicionāli arī Talsu novada 18 pagastos un četrās pilsētās notiks vides sakopšanas akcija, un tajā aicināti līdzdarboties gan lieli, gan mazi novadnieki, ņemot līdzi darbarīkus, cimdus un, protams, lielisku garastāvokli un darba sparu!

Piedalīties var dažādi – gan sakopjot privātīpašumus, gan dodoties uz organizētajām talkošanas vietām. Tāpat pēdējos gados arvien vairāk ir teritoriju, ko iedzīvotāji ne tikai atbrīvo no pērnajām lapām un atkritumiem, bet arī labiekārto, piemēram, nokrāsojot un atjaunojot soliņus, ierīkojot jaunas puķudobes vai iestādot kokus.

„Lielā Talka nav tikai atkritumu savākšana, tā ir arī vides labiekārtošana, lai visi Latvijā justos labāk,” 30. martā Rīgas pilī notikušajā Lielās Talkas atklāšanas pasākumā uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits.

Līdzīgi kā citus gadus, pašvaldības uzdevums ir organizēt talku un gādāt par talkas laikā savākto atkritumu nogādāšanu atkritumu poligonos. Lūgums ņemt vērā, ka maisos savāktie atkritumi jānovieto redzamās un viegli piekļūstamās vietās, un par to atrašanās vietu jāinformē savs pilsētas vai pagasta talkas koordinators.

Kopumā Talsu novada teritorijā Lielās Talkas organizatori ir sarūpējuši 4500 maisus (šogad tie būs baltā krāsā) atkritumu savākšanai,  ko varēs saņemt pie talkas koordinatoriem visas nedēļas garumā pirms talkas vai talkas dienā talkošanas vietās. Iedzīvotāji aicināti būt godprātīgi un maisus izmantot tikai publiskajās teritorijās savāktajiem atkritumiem.

Novada pilsētās un pagastos atbildīgie par talkas norisi ir pārvalžu vadītāji vai to darbinieki. Talkas dienā atbildīgie un koordinatori būs sasniedzami telefoniski, lai iedzīvotājus informētu par talkas norisi, maisu sadali un savākšanu.

Atgādinām, ka talkotājiem iespējams pieteikt savu talkas vai vides labiekārtošanas vietu arī Lielās Talkas mājaslapā www.talkas.lv. Mājaslapā atrodamas divas interaktīvās Lielās Talkas kartes, kurās var pieteikt savu labiekārtošanas vai atkritumu savākšanas talku.

Kā ierasts, daudzas Latvijas skolas un citas iestādes darbus pie apkārtnes sakopšanas uzsāk jau dienu pirms oficiālā Lielās Talkas datuma − 29. aprīlī.

Teritorijas, ko plānots sakopt 29. aprīlī, un pulcēšanās laiks:

• Laidzē 9.00 − centra teritorija.
  • Stendē 13.00 − pie pārvaldes un skolas.
  • Virbos 10.00 − centra teritorija.

Teritorijas, ko plānots sakopt 30. aprīlī, un pulcēšanās laiks:

• Talsos 10.00 – pļavā pie Stendes ielas rotācijas apļa un Talsu pilsētas dendroloģiskajā parkā. Šogad Lielās Talkas laikā, turpinot pirms diviem gadiem iesākto tradīciju, paredzēts pabeigt iesākto ābeļziedu stara veidošanu, iekopjot dekoratīvo ābeļu stādījumus gar Stendes ielu, līdzās Stendes ielas rotācijas aplim, iepretim esošajā pļavā slimnīcas pusē, kā arī pie Sauleskalna estrādes. Savukārt Talsu pilsētas dendroloģiskajā parkā ar aktīvo talsenieku palīdzību plānots attīrīt teritoriju no vecajām lapām, vēja nolauztiem zariem un citiem atkritumiem.
  • Sabilē 9.00 – publiskās teritorijas un ceļmalas. Līdztekus plānots izgatavot un uzstādīt pārģērbšanās kabīnes un āra biotualeti „Trešajā Sabiles peldvietā”.
  • Valdemārpilī 9.00 – daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apkārtne,  Sasmakas ezera piekrastes teritorija, Lubezeres parks, Elku liepas teritorija. Valdemārpils mazpulks darbosies Priežkalniņā un Valdemārpils pilsētas kapos.
  • Laucienē 10.00 – ciema teritorija un Laucienes parks, Pļavmuižas saieta nama apkārtne, Pļavu ezera sporta un atpūtas bāzes teritorija, pansionāta „Lauciene” apkaime.
  • Ķūļciemā 9.00 – centra teritorija.
  • Balgalē 9.00 – centra teritorija.
  • Ģibuļos 9.00 − pie pārvaldes un Spāres kapos.
  • Īvē 9.00 – centra teritorija.
  • Kolkā – Ragu muzejs Vaidē, „Krogos” Pitragā, „Pītagi” Košragā, „Vecvalgani” Mazirbē.
  • Vandzenē 9.00 − Anču birzs teritorija.
  • Mērsragā 9.00 – Bānīša iela. No 12.00 – pie Mērsraga tūrisma informācijas centra, lai gar piejūras pļavām dotos virzienā uz bākas pludmali, sakārtojot Jūrtakas posmu no Jūras ielas (ostas teritorija).
  • Valdgalē 9.00 – centra teritorija.
  • Rojā 10.00 – centra teritorija.
  • Strazdē 10.00 − muižas teritorija.
  • Lībagos 10.00 – Dižstendē pie „Brūžiem” un Mundigciemā pie pagasta pārvaldes.
  • Lubē 9.00 – Anužu centra teritorija.
  • Dundagā – centra teritorija.

Renāte Freiberga