Sociālā aizsardzība
infoplakāts

Strauji sadārdzinoties energoresursiem, kas būtiski palielinās iedzīvotāju ikmēneša izdevumus, Saeima apstiprinājusi vairākus atbalsta instrumentus šī cenu pieauguma kompensēšanai mājsaimniecībām. Lielākoties visiem atbalsta veidiem varēs pieteikties no 1. oktobra, izmantojot e-pakalpojumu portālā www.epakalpojumi.lv vai klātienē valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros un pilsētu un pagastu pārvaldēs, iepriekš piesakot apmeklējumu.

Saeimas apstiprinātā atbalsta sistēma paredz atvieglojumu saņemšanu mājsaimniecībām, kas apkurē  izmanto elektroenerģiju, dabasgāzi, koksnes briketes, koksnes granulas un malku, kā arī centralizētās siltumapgādes pakalpojumus.

Kā pieteikties atbalstam?

Pieteikties atbalstam iedzīvotāji var no 1. oktobra, primāri izmantojot e-pakalpojumu portālu www.epakalpojumi.lv. Sistēmā aizpildītais iedzīvotāja pieteikums nonāks pašvaldībā, ko apstrādās attiecīgie speciālisti. Ja tiks konstatētas kādas neskaidrības vai informāciju būs nepieciešams papildināt, tad pašvaldības speciālisti sazināsies ar pieteikuma iesniedzēju.

Pieteikties atbalstam varēs arī klātienē Sociālajā dienestā (Kareivju ielā 7, Talsos), valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros Mērsragā, Rojā, Dundagā, pilsētu un pagastu pārvaldēs, kur deklarēta dzīves vai īpašuma atrašanās vieta, iepriekš piesakot apmeklējumu. Apmeklējuma pieteikšana nepieciešama, jo pieteikums sistēmā tiks aizpildīts, klientam klātesot, kas prasa noteiktu apkalpošanas laiku.

Kādi dokumenti nepieciešami?

Lai saņemtu atbalstu, kas netiek piemērots automātiski, primāri nepieciešami divu veidu dokumenti: mājokļa īpašuma vai lietošanas tiesības apliecinošs dokuments un maksājumu apliecinošs dokuments par kurināmā iegādi vai rēķins par elektroenerģiju, ja tā tiek izmantota apkurei.

Pieejamie atbalsta veidi:

Malkai, kas iegādāta līdz 31. augustam bez maksājuma apliecinoša dokumenta, piešķirs fiksētu atbalstu 60 eiro vienam mājoklim. Ja uz šo pašu mājokli papildus tiks iesniegts malkas atbalsta pieteikums ar maksājumu apliecinošu dokumentu, atbalsta summa tiks aprēķināta no jau izmaksātā 60 eiro sliekšņa (tiks izmaksāts atbalsts par summu, kas pārsniedz 60 eiro).  Pieteikums pašvaldībā jāiesniedz līdz 30. novembrim.

Malkai, kas iegādāta no 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim, atbalstu sniegs no 40 EUR/ber.m3. Valsts kompensēs izmaksu pieaugumu 50% apmērā (ja izmaksas pārsniegs 40 EUR/ber.m3), bet ne vairāk par 15 EUR/ber.m3. Maksimālais atbalsta apjoms vienai mājsaimniecībai ir par 35 ber.m3. Pieteikums pašvaldībā jāiesniedz līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Koksnes briketēm un koksnes granulām cenu slieksnis noteikts 300 eiro par tonnu. Izmaksu pieaugums tiks kompensēts 50% apmērā (ja izmaksas pārsniedz 300 EUR/tonnā), bet ne vairāk par 100 EUR/tonnā. Maksimālais atbalsta apjoms, par ko var saņemt atbalstu viena mājsaimniecība, ir desmit tonnas. Pieteikums pašvaldībā jāiesniedz līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Mājsaimniecībām, kas apkurei izmanto elektroenerģiju, atbalsts tiks piešķirts lietotājiem, kuru patēriņš ir lielāks par 500 kWh mēnesī, bet ne vairāk par 2000 kWh, ja elektroenerģija tiek izmantota apkurei, balstoties uz apkures sistēmas ar elektroenerģiju pašdeklarācijas principu. Valsts kompensēs 50% no elektroenerģijas cenas, kas pārsniegs 0,160 EUR/kWh, bet ne vairāk par 100 EUR/MWh. Jebkurai mājsaimniecībai pirmās patērētās 500 kWh būs jāapmaksā atbilstoši elektroenerģijas tirgotāja noteiktajai elektroenerģijas cenai, bet tiks kompensēts patēriņš, kas pārsniedz šo slieksni. Pieteikums pašvaldībā jāiesniedz no 30. novembra līdz 2023. gada 30. aprīlim.

No 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim tiks sniegts atbalsts arī centralizētās siltumenerģijas pakalpojuma maksas kompensācijai. Centralizētās siltumapgādes tarifu no 68 līdz 150 EUR/MWh valsts kompensēs 50% apmērā, savukārt no tās daļas, kas pārsniedz 150 EUR/MWh, valsts kompensēs 90%. Atbalsts mājsaimniecībām tiks piešķirts automātiski, pieteikums pašvaldībā nav jāiesniedz.

Par siltumenerģijas tarifa sadārdzināšanos informējuši vairāki šī pakalpojuma sniedzēji Talsu novadā. Piemērojot valsts noteikto atbalstu, par siltumenerģiju Talsos būs jāmaksā 85,36 EUR/MWh (bez PVN), Rojas pagastā un Rudes ciemā iedzīvotājiem būs jāmaksā 84,23 EUR/MWh (bez PVN), bet Ģibuļu, Laidzes, Virbu, Laucienes, Lībagu, Vandzenes un Abavas pagastā un Stendes, Valdemārpils un Sabiles pilsētā siltumenerģijas tarifs, kas jāsedz iedzīvotājiem, noteikts 91,31 EUR/MWh (bez PVN) .

Papildu visām mājsaimniecībām tiks kompensēts elektroenerģijas cenas pieaugums. Visām mājsaimniecībām pirmajām 100 kWh ik mēnesi tiks piemērota fiksēta maksa 160 EUR/MWh un valsts kompensēs atlikušo starpību līdz tirgus cenai. Ja mājsaimniecības lietotāja elektroenerģijas cena atbilstoši līgumam ir mazāka par 160 eiro/MWh, lietotājs par elektroenerģiju norēķināsies atbilstoši līguma cenai un kompensācija netiks piemērota. Savukārt par elektroenerģijas patēriņu virs 100 kWh mājsaimniecība maksās atbilstoši elektroenerģijas tirdzniecības līgumā noteiktajai cenai. Ja mājsaimniecības lietotāja elektroenerģijas patēriņš pārsniegs 500 kWh/mēnesī, tad papildus mājsaimniecības lietotājs saņems arī to atbalstu, kas pienākas, izmantojot elektroenerģiju apkurē. Atbalsts mājsaimniecībām tiks piešķirts automātiski, kompensāciju pārskaitot elektroenerģijas tirgotājiem. Atbalsta periods noteikts no 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Inita Fedko