Talsi
akmens

Valdība 14. jūlijā atbalstīja 69 padomju un nacistisko režīmu slavinošu pieminekļu, piemiņas zīmju, piemiņas vietu un citu objektu demontāžu Latvijā. Talsu novadā septembrī tika demontēta Talsu komjauniešu piemiņas vieta, kas atradās Krasta ielā (pie Vilkmuižas ezera).

Talsu komjauniešu piemiņas vieta atklāta 1968. gada 26. oktobrī, kad tika atzīmēta Vissavienības Ļeņina komunistiskās jaunatnes savienības (VĻKJS) 50. gadadiena. Tā bija veltīta Otrā pasaules karā kritušajiem Talsu rajona komjauniešiem. Pieminekļa atklāšanas laikā pie akmens tika novietota arī urna ar zemi, ko komjaunieši ekspedīcijas laikā atveda no Igaunijas, Ļeņingradas, Narofominskas, Staraja Rusas un Monakovas brāļu kapiem. Minētā objekta autors ir tēlnieks Harijs Sprincis.

Septembrī SIA „Prestons” demontēja komjauniešu piemiņas vietu, sadrupinot un utilizējot akmeņus, kas, iekļaujot teritorijas sakārtošanu, izmaksāja 4982,02 eiro (bez PVN).

Objekts sastāvēja no lielā piemiņas akmens ar dabisku laukakmens formu un mazāka akmens, kam izveidota kvadrātveida forma ar iedziļinājumu augšējā daļā.

Pirms demontāžas Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde organizēja piemiņas vietas 3D skanēšanu, lai nodrošinātu tās fiksēšanu kā vēsturisku liecību.

Talsu novada pašvaldība aicina iedzīvotājus informēt par citiem šāda veida objektiem, kas, iespējams, varētu būt demontējami, nosūtot informāciju uz e-pastu pieminekli@talsi.lv. Patlaban saņemta informācija par trīs iespējamiem šāda veida objektiem Dundagas pagastā un Sabiles pilsētā, bet to, vai minētie objekti ir nojaucami, vēl izvērtēs attiecīgie speciālisti.

Talsu novada pašvaldība jau informēja, ka jūnijā padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu izvērtēšanas darba grupa, kā sastāvā bija pārstāvji no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienība un Kultūras ministrijas, rūpīgi izvērtēja pašvaldību teritorijās esošus objektus 162 vietās. Demontēšanai pakļauti bija 69 objekti, tostarp Talsos esošā Talsu komjauniešu piemiņas vieta.