Talsi

Talsenieka, rakstnieka un dramaturga Andra Kalnozola debijas romāns „Kalendārs mani sauc” savu uzvaras gājienu sāka 2020. gadā. Tas vēl nebūt nav beidzies, tikai turpinās, iegūstot vēl daudzveidīgāku dziļumu un pārdzimstot dažādos mākslas žanros. Saņemot gan Talsu novada pašvaldības, gan Nacionālā Kino centra finansējumu, jau šovasar studija „Fa Filma” sāks spēlfilmas pēc romāna motīviem uzņemšanu.

Finansējumu spēlfilmas „Kalendārs mani sauc” studijai „Fa Filma” ar režisoru Juri Poškus priekšgalā uzņemšanai pagājušā gada beigās piešķīrusi Talsu novada pašvaldība 40 000 eiro apmērā, savukārt šogad jūnijā 289 046 eiro filmas ražošanas pirmajam posmam piešķīris arī Nacionālais Kino centrs.

Režisors J. Poškus atklājis, ka filmēšanas process noritēs Talsos, jo, viņaprāt, mazpilsētas reljefs un vēsturiskā vide tam ir ļoti atbilstoša. Spēlfilma iecerēta 90 minūšu garumā, tās scenārija autori ir Juris Poškus un Andris Kalnozols. Paredzēts, ka filma „Kalendārs mani sauc” uz ekrāniem varētu nonākt nākamā gada rudenī.

Filma balstīta Andra Kalnozola grāmatā, kas jau izpelnījusies lielu popularitāti, un stāsta par Oskaru, kurš dzīvo kādā Latvijas mazpilsētā pie mammas, iemīlējies idealizētā sapņu meitenē un ir apveltīts ar fenomenālām spējām – izcilu atmiņu un iztēli. Ceļā uz patstāvību Oskaru pavada raiba kompānija un dažādi piedzīvojumi.

A. Kalnozola romāns tulkots armēņu valodā, tas guvis uzvaru „Latvijas Literatūras gada balva 2021” nominācijā „Spilgtākā debija”, „Kilograms kultūras” fināla balsojumā „Literatūras” kategorijā saņēmis lielāko lasītāju atbalstu, A. Kalnozolam piešķirta arī Talsu novada iedibinātā Aleksandra Pelēča literārā prēmija. Iedvesmojoties no romāna, fotogrāfs Uldis Balga rīkojis hepeningu „Kalendāra darbnīca”, vēlāk, piesaistot mākslinieku Andri Biezbārdi, radīta izstāde „Kalendāra piezīmes”. Romāns režisora Mārtiņa Eihes vadībā iestudēts Valmieras drāmas teātrī.