Talsi

Vēl tikai retumis kaut kur aizķēries sniegs, bet pat ja ziema vēl mazliet parāda savu varenību, dienas kļūst aizvien garākas un saulainākas, kas ļauj no zemes izspraukties košajiem pavasara vēstnešiem – krokusiem un sniegpulkstenītēm. Lai Talsu pilsēta ar savu ziedu šarmu mūs priecētu vēl un vēl, līdz ar siltāka laika iestāšanos pilsētā tiks uzsākta pavasaru ziedu stādīšana – pilsētas dobes, puķu kastes un podi sāks rotāties ar dažādu toņu un nokrāsu atraitnītēm. Šogad Talsi būs vēl ziedošāki un krāšņāki kā citus gadus – par to parūpēsies SIA „Janvāri”, kas 23 darbības gadu laikā iemantojis daudzu klientu uzticību, ierīkojot pilsētā gan jaunas puķu dobes, gan apkopjot jau esošās.

Domājot par Talsu pilsētas ziedu rotas daudzveidību, ik gadu puķu dobēs tiek iestādītas tūkstošiem dažādu šķirņu un veidu puķes, ko ieskauj košu un izteiksmīgu krāsu bagātība. Apstādījumu izveidē speciālisti vadās gan pēc aktualitātēm šajā jomā, gan pēc pieejamā finansējuma.

Ik gadu pavasara ziedu buķete tiek piepildīta ar jaunām krāsu gammām, dobes no jauna papildinot gan ar viengadīgiem, gan daudzgadīgiem puķu stādījumiem. Šogad pavasara puķu, vasaras puķu, rudens augu un sīpolpuķu stādījumos paredzēts izmantot harmoniskas krāsu kombinācijas ar sarkano, oranžo, dzelteno, balto un violeto krāsu akcentiem.

„Lai gan bagātīgākā ziedēšana ir vasaras vidū, kad dobes ir ziedu pilnas kā labi piebriedusi rauga mīkla,  rudens ir laiks, kad izvērtēt, kādas tās vēlamies redzēt nākamajā sezonā un tikt skaidrībā par iecerētajiem pavasara sīpolpuķu krāsu rakstiem. Šogad pilsētas puķu stādījumos gaidāmi interesanti akcenti – Stendes ielas aplī, tāpat kā pagājušajā gadā, ievīsies Talsu svītru kods, Saules ielas un Mīlenbaha ielas krustojumā, kā arī pie Dzimtsarakstu nodaļas uzziedēs dekoratīvās zemās saulespuķes, tāpat dobēs paredzēts bagātīgs puķu sortiments, to skaitā dažādu krāsu, izmēra un šķirņu augu stādījumi, kas pakāpeniski nomainīs viens otru un nodrošinās maksimāli labu izskatu visu sezonu, veidojot blīvu lapojumu un ziedu apjomu. Atzinīgus vārdus par pilsētas ziedu rotām izsaka arī pilsētas iedzīvotāji un mūsu cilvēkiem patīk, ja dobes ir bagātīgas, košas, kolorītas un tās caurstrāvo barokāla greznība,” atklāja SIA „Janvāri” uzņēmuma vadītāja Ieva Bērziņa.

Kā pastāstīja I. Bērziņa, tehnisko specifikāciju (pasūtījumu) iepirkumam sagatavo būvvaldes ainavu arhitekte, bet puķu dobes projekts izstrādāts pēc SIA „Janvāri” dārznieces Evas Grīnblates sastādītās programmas, kurā šogad paredzēts pilnībā atjaunot un paplašināt Raiņa ielas un Rīgas ielas krustojumā (iepretim veikalam „Citro”) esošo dobi, ar daudzgadīgiem krūmiem, hortenzijām, Mosanas abēlijām, zemajiem jasmīniem, graudzālēm un ziemcietēm.

„Pasaules tendences rāda savvaļas un dabisko pļavu augu ieviešanu pilsētvidē. Jāsaprot, ka daba ir vērtība pati par sevi un šādu dabisko teritoriju ieviešana pilsētās ir ne tikai estētisks ieguvums un tā dažādojam pilsētas ainavu, bet vietas, kurās aug daudzveidīgi augi, ir mājas arī dažādiem kukaiņiem un citām dzīvām būtnēm. Ir tīkami vērot gan vietējā, gan starptautiskā mērogā dažādas pieredzes un mums ar dārzniecēm vasaras puķu dobju apgaita ir ikgadējs rituāls un starts jaunam darba cēlienam, tikai tā var tapt krāšņākie apstādījumi,” piebilda SIA „Janvāri” vadītāja.

Uzņēmuma vadītāja atklāja, ka šobrīd notiek gatavošanās veiksmīgam sezonas sākumam: „Ņemot vērā to, ka pēc ziemas mēnešiem zāliens mēdz izskatīties visai nepievilcīgi, tad viens no pirmajiem darbiem dārzos ir ne tikai pērno lapu un nolūzušo zaru savākšana, bet arī zāliena vertikulēšana, kas ir augsnes virskārtas retināšana, kā arī zāliena iztīrīšana no atmirušās, nopļautās zāles, sūnas, skujām, lapām. Vertikulējot arī tiek izrauta daļa no nezālēm un pēc vertikulēšanas zāliena sakņu sistēmai tiek uzlabota skābekļa piekļuve un ūdens apgāde, kā arī barības vielu nokļūšana. Līdztekus dārzniekiem pavasara darbi sākas ar krūmu un koku vainagu griešanu, dobju sakopšanu un lieko apaugumu noņemšanu: jānogriež visas vecās, nesmukās un sakaltušās ziemcietes, lai dobes izskatītos skaistas un sakoptas, jo jau aprīlī pavasara puķēm un pārējām ziemcietēm sāk nākt jaunie asniņi. Tāpat tā ir sīpolpuķu stādījumu kopšana, ravēšana, irdināšana, papildmēslošana. Vēl nepieciešams pēc ziemas veikt inventarizāciju, lai noskaidrotu, kuri augi būs atstājami, kuri – likvidējami, tāpat katru gadu stādījumiem tiek atjaunots augsnes papildmēslojums, kūdras vai mulčas kārta, lai augi atgūtu leknumu un skaistumu.”

Stādus SIA „Janvāri” iegādājas no zināmiem un stabiliem sadarbības partneriem, tomēr pēdējie gadi stādaudzētājiem ir izaicinājumu pilni, jo nemitīgi tiek izjusts cenu kāpums resursiem, kas nepieciešami, lai stādus izaudzētu. „Stādu iegādei, stādījumu kopšanai, koku un krūmu vainagu veidošanai, puķu stādīšanai, ravēšanai, laistīšanai un citiem darbiem ir paredzēts, ka pašvaldība ik gadu vai ik katru otro gadu veic iepirkumu, lai noskaidrotu, kurš uzņēmums var apņemties šos darbus veikt par saimnieciski izdevīgāko cenu, tomēr ir jāsaprot, ja gribam kvalitatīvus un labus stādus, arī cena būs augstāka,” situāciju atklāja I. Bērziņa.

Šopavasar Talsu pilsētā kopumā tiks iestādītas 3537 atraitnītes un uzziedēs vairāk kā 3500 pērnā gada rudenī iestādītās sīpolpuķes, tai skaitā dažādu šķirņu tulpes un narcises, krokusi un dekoratīvie sīpoli. Savukārt jau jūnijā dobēs un podos atraitnītes nomainīs 5800 vasaras puķes, bet rudens sezonā 2500 rudens augu stādi.

Izbaudiet Talsus pavasarī!

Renāte Freiberga