Tūrisms

Kopš 2021. gada „Mājas kafejnīcu dienas” notiek visā Latvijā, kur reizi gadā savas durvis un sētas ikvienam apmeklētājam ver gan esoši ēdināšanas uzņēmumi, gan saimniecības un vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet šajās dienā pārvēršas par kafejnīcām. „Mājas kafejnīcu dienu” ietvaros apmeklētāji tiek aicināti uz konkrētu galamērķi izbaudīt tā kulināro piedāvājumu, iepazīt tradīcijas un kultūru caur ēdienu.

„Mājas kafejnīcu dienas” ir lieliska iespēja popularizēt ceļotājiem savu piedāvājumu un vietējo kopienu. Arī Tu vari pieteikt savu dalību „Mājas kafejnīcu dienām”, kas šogad norisināsies trīs nedēļas nogales pēc kārtas dažādās Talsu novada vietās.

Tās vienlaikus notiks gan Talsos, gan Sabilē, gan Valdemārpilī un tuvējā apkārtnē – 27. un 28. augustā, Mērsraga un Rojas pagastā – 3. un 4. septembrī, Lībiešu krastā un Dundagas apkārtnē – 10. un 11. septembrī.

Katra lauku sēta ģimenes vai draugu lokā sagatavo savu īpašo piedāvājumu – pašu gatavotu cienastu, uzkodu, plātsmaizi, kūku, sacepumu, jebko, kas pašiem garšo, labi padodas un gribas arī ciemiņus pacienāt – un  piedāvā apmeklētājiem. Par sagatavoto produktu tiek saņemta samaksa, lai varētu segt produktu iegādes izdevumus, taču tas nav komercializēts peļņas avots, bet uz kopienas sadarbību vērsta vienas vai divu dienu akcija.

Katra saimniecība prezentē savas mājas kafejnīcas nosaukumu, un piedāvātais produkts tiek pasniegts ar tam raksturīgajām kultūras īpašībām un stāstu. Lai piesaistītu plašāku sabiedrības loku un ģimenes ar bērniem, aicinām padomāt par kādu aktivitāti vai izklaidi, piemēram, rokdarbiem, spēlēm, muzicēšanu, saimniecību apskati, sportiskām aktivitātēm. Ja dalībnieki nav iepriekš reģistrējušies kā uzņēmēji vai ēdināšanās pakalpojumu sniedzēji, tad uz pasākuma laiku to darīt nav nepieciešams.

„Mājas kafejnīcu dienas” ir reģionāla tūrisma galamērķa popularizēšanas pasākums, un to organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar LLTA „Lauku ceļotājs” visā Latvijā dažādās norises vietās un laikos no jūnija līdz oktobrim.

Par mājas kafejnīcu uz vienu nedēļas nogali var kļūt:

• vietējie iedzīvotāji savās mājās un pagalmos;
  • esošs ēdināšanas uzņēmums – kafejnīca, viesu nams u.c., izstrādājot Mājas kafejnīcu dienām īpašo ēdināšanas programmu, izklaides, koncertu utml.;
  • esošs uzņēmums tūrisma nozarē, kas ikdienā nepiedāvā ēdināšanas pakalpojumus – apskates saimniecība, muzejs, brīvdienu un viesu māja, aktīvās atpūtas uzņēmums u.c.;
  • esošs uzņēmums jebkurā citā nozarē, piemēram, izveidot mājas kafejnīcu zemnieku saimniecībā, pārtikas ražotnē, amatnieku darbnīcā u.c.;
  • pašvaldību organizācijas – skolas, tehnikumi, kultūras iestādes, kā arī biedrības;
  • dažādi sadarbības modeļi, piemēram, ēdināšanas uzņēmums kopā ar apskates saimniecību vai kultūrvietu; amatnieku darbnīca kopā ar mājražotāju u.c.

Mājas kafejnīcu dienas dalībnieka pienākumi:

• izstrādāt savas kafejnīcas piedāvājumu (ēdienkarti un papildus aktivitātes, izklaides, meistarklases u.tml.) un iesniegt to koordinatoram 6 nedēļas pirms pasākuma;
  • obligāti būs jāpiedalās PVD organizētās apmācībās (tiešsaistē), kā arī iespēju robežās būs jāpiedalās plānotajos semināros par dažādām tēmām, kas noderēs organizējot savu mājas kafejnīcu (pasākumu noformējums, mārketings, kvalitāte lauku tūrismā u.tml.);
  • iesaistīties sava piedāvājuma un kopējās akcijas reklamēšanā;
  • veikt apmeklētāju uzskaiti un sniegt organizatoriem atsauksmes pēc pasākuma.

Pieteikšanās un sīkāka informācija: