Latvijas Universitātes Lībiešu institūts ir izplatījis informāciju, ka 24. martā – pirmajā svētdienā pēc pavasara saulgriežiem – jau otro reizi tiks atzīmēta Lībiešu mantojuma diena lībiešu savulaik apdzīvotajos novados. Šajā dienā atkal rosinām ar lībiešu zaļi balti zilajiem karogiem un krāsām iezīmēt novadiem būtiskas un it īpaši ar lībiešiem saistītas vietas. Tāpat aicinām pievienoties lībiešu putnu modināšanas rituālam, kura saknes meklējamas tālā senatnē un kas notiks arī šogad daudzviet Latvijā.
Lībiešu institūts veidos visu Lībiešu mantojuma dienas pasākumu karti, tādēļ aicina ziņot institūtam (liv@lu.lv) par vietām, kur iecerēts modināt putnus vai izvietot lībiešu krāsas. Tāpat institūts, lai veiksmīgāk plānotu pasākuma norisi, lūdz dot ziņu par savu iespējamo dalību, sazinoties ar kādu no tā koordinatoriem: Māra Vīgerte (Rīga, Ventspils un novads), mara.vigerte@lu.lv, Iveta Bekmane (Talsu novads) iveta.bekmane@talsi.lv, Lolita Ozoliņa (Vidzeme) lolita.ozolina.riga@gmail.com.
Putnu modināšana ir sena, tieši lībiešiem raksturīga tradīcija. Tā saistās ar Baltijas jūras somu (lībiešu, igauņu, somu, karēļu un citu) mītiskajiem priekšstatiem par pasaules izcelšanos no ūdensputna olas, tāpēc putni ir izmantoti senajās rotās, piemēram, plaši pazīstami ir tā dēvētie „lībiešu putniņi” – piekariņi, kas atrodami arheoloģiskajos materiālos lībiešu savulaik apdzīvotajās vietās, putni redzami arī klinšu gleznojumos Karēlijā, Somijā un citviet. Putnu modināšana, kas lībiešiem iezīmē gada sākumu un visa dzīvā atmošanos, ir šī senā mīta atbalss. Lībiešu tradīcija sakņojas tradicionālā uzskatā, ka gājputni rudenī neaizlido, bet ziemu pārlaiž jūras, upes vai ezera dibenā vai krastā, un pavasarī tie jāmodina. Vairāk par putnu modināšanu lasi šeit.
Lībieši ir unikāla Latvijas vērtība – tās otra pamattauta un seni iedzīvotāji, kas saglabājuši savu valodas un kultūras savdabību līdz pat mūsdienām. Lībiešu mantojums sniedzas ievērojami dziļāk un plašāk – lībieši, kas savulaik apdzīvojuši teju trešdaļu Latvijas, gadu tūkstošu laikā ir devuši nozīmīgu artavu latviešu valodas, Latvijas tautas un tās identitātes, Latvijas valsts un tās simbolu izveidē.
Šī tradīcija bija viens no 2023. gadā izsludinātā Lībiešu mantojuma gada centrālajiem notikumiem, ar kuriem simboliski tika godinātas Latvijas novadu lībiskās saknes.
Kolkas Lībiešu saieta nama vadītāja Iveta Bekmane informē, ka kolcenieki putnus modinās 24. martā Kolkasragā kopā ar Kolkas lībiešu ansambli „Laula” un Rīgas deju folkloras kopu „Dandari”.