Kolka
kopbilde

5. jūlijā Kolkas Tautas namā notika Talsu novada pašvaldības vadības, deputātu un izpildvaras tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem. Trīs stundu ilgajā sanāksmē tika sniegtas atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem, uzklausītas viņu vajadzības un ierosinājumi.

Jau kopš pavasara Kolkas pagasta pārvaldes darbinieki un aktīvākie kolcenieki trīs reizes sanāca kopā, lai novērtētu Kolkas pagasta attīstības iespējas, tās stiprās un vājās puses, kā arī pārrunātu problemātiskus jautājumus, kas skar Kolkas pagasta teritorijas līdzsvarotākas attīstības un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanas iespējas.

Šī tikšanās reize tika organizēta pēc kolcenieku iniciatīvas, un tās laikā iedzīvotāji uzzināja aktualitātes par notiekošo novadā, kā arī  kopīgās konstruktīvās diskusijās meklēja risinājumus iespējamo problēmu novēršanai un aktuālo jautājumu sakārtošanai Kolkas pagastā.

Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Jolanta Skujeniece informēja klātesošos par iedzīvotāju un uzņēmēju atbalsta veidiem un iespējām piedalīties projektos un konkursos, ko līdzfinansē Talsu novada pašvaldība, un sniedza atbildes par Kolkas tirgus projekta virzību. Šobrīd ir izsludināts atklāts iepirkuma konkurss „Būvprojekta izstrāde un autoruzraudzība projektam „Tirdzniecības vietas izveide Kolkā””. Projekta īstenošanas termiņš ir 2023. gada jūnijs.

Liela iedzīvotāju interese bija par centralizētās kanalizācijas pakalpojumu attīstības iespējām. SIA „Kolkas ūdens” valdes loceklis Ivo Bordjugs skaidroja, ka šobrīd pieslēgties centralizētajai kanalizācijas sistēmai ir maz iespēju, jo kanalizācijas tīkls aptver nelielu ciema teritorijas daļu. Šobrīd, sadarbojoties ar Talsu novada pašvaldības  Kvalitātes vadības un uzraudzības nodaļu, tiek apzināts un veidots saraksts ar mājām un adresēm, kas atrodas tuvumā kanalizācijas tīkla  sistēmai. Lai veidotu jaunus kanalizācijas tīklus, nepieciešams liela apjoma  finansējums, tādēļ kopā ar pašvaldību  tiks meklēti risinājumi tālākai kanalizācijas tīkla attīstībai Kolkā.

Iedzīvotāju diskusijas izvērsās arī par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem un privātpersonu līgumu slēgšanas iespējām uz dažādiem laika termiņiem.  Kolcenieki aktīvi iestājās par ciema teritorijā esošo īpašumu uzturēšanu un sakopšanu. Šo jautājumu risināšanā  tika lūgta palīdzība un lielāka iesaiste no Talsu novada  pašvaldības policijas puses. Pašvaldības policijas priekšnieka vietniece Iveta Neivarte informēja, ka Kolkas ciemā un piekrastes teritorijā reidi notiek gan dienas, gan nakts laikā. Konstatējot pārkāpumus, tiek sastādīti administratīvie protokoli. Sadarbībā ar Valsts vides dienestu regulāri tiek apsekota arī kāpu zona. Cieša sadarbība ir arī ar Valsts policiju. Iedzīvotāji tika informēti, ka tuvākā laikā  tiks nodrošināta viena  pašvaldības policijas ekipāža, kas Talsu novada piekrastes teritorijās patrulēs visu diennakti.

Diskusija notika arī par ielu, ietvju un pašvaldības ceļu uzturēšanu un remontdarbiem, un iespējamo būvniecību nākotnē. Iedzīvotāja no Pitraga ciema interesējās par ceļu pretputekļu apstrādes iespējām. Tika pieminēta arī piejūras piekrastes ceļa posmu sliktā kvalitāte, kā arī nekoptās ceļmalas. Tāpat tika pārrunāts jautājums par Valsts nozīmes ceļu pārņemšanu pašvaldības pārziņā. Šajā jautājumā izskaidrojošas atbildes sniedza gan domes priekšsēdētāja, gan pašvaldības speciālisti.

Vispusīgu atbildi par Kolkas pamatskolas nākotnes iespējām sniedza  Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps. Visticamāk, nākotnē Kolkā būs sākumskola, kas sevī ietvers spēcīgu 1.-3. klasi. Lēmums par skolas turpmāko likteni līdz 2023. gada martam būs jāpieņem deputātiem. Gan izglītības pārvaldes vadītājs, gan domes vadība bija vienisprātis par pirmsskolas grupu nodrošināšanas nepārtrauktību Kolkā arī turpmāk.

Klātesošie interesējās arī par daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanas iespējām,  ielu apgaismojumu vasaras periodā, meža dzīvnieku atrašanos Kolkā, Kolkas stadiona labiekārtošanas iespējām, budžeta plānošanas un izlietošanas kārtību.

Liela interese bija par  iedzīvotāju padomju izveidošanu Talsu novadā, kas paredzēta arī jaunajā Pašvaldības likuma projektā, lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti pašvaldību darbā un lēmumu pieņemšanā. Diskusijas gaitā izskanēja priekšlikums šādas padomes veidot jebkurā vietā, ja vien iedzīvotāji izrāda šādu vēlmi.

Klātesošie deputāti interesējās par Kolkas ciema valdes veidošanas principiem un darbību daudzu gadu garumā, kā arī uzklausīja Kolkas vietējās kopienas redzējumu par iedzīvotāju padomju veidošanu un iespējamo darbību. Tika runāts arī par līdzdalības budžetu, kur par finansējuma izlietojumu varēs lemt paši pašvaldības iedzīvotāji. Plānots, ka finansējumu varēs izmantot sabiedrības ierosināto teritorijas attīstības projektu īstenošanai.

Tikšanās noslēgumā iedzīvotāji vēlējās no katra klātesošā deputāta dzirdēt savu vērtējumu par jaunizveidotās – Talsu novada pašvaldības darbu pēc nostrādātā gada kā arī viedokli par ATR ieguvumiem vai zaudējumiem.

Iedzīvotāju tikšanās ar Talsu novada domes un pašvaldības pārstāvjiem paredzētas arī citās pilsētu un pagastu pārvaldēs .

Linda Pavlovska-Dišlere