16. maijā pašvaldības administratīvajā centrā notika Talsu iedzīvotāju sapulce, lai pārrunātu aktuālākos jautājumus un galvenokārt sniegtu atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem.
Sapulcē piedalījās Talsu pilsētas pārvaldes darbinieki, domes un pašvaldības vadība, kā ari citi pašvaldības un tās kapitālsabiedrību speciālisti, kuri sniedza skaidrojumus un atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem. Visvairāk iedzīvotājus interesēja satiksmes drošība, izvietotās ceļa zīmes pilsētas teritorijā, ietvju stāvoklis, sniega tīrīšana ziemas periodā, atkritumu apsaimniekošana un citi saimnieciskie jautājumi.
Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers iepazīstināja klātesošos ar sevi un savu komandu– ikdienā pilsētas pārvaldē strādā trīs cilvēki – pārvaldes vadītājs (Lauris Tīģers), ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārzinis (Pauls Leitis) un sekretāre (Dace Sudmale). Pārvalde ik dienas saņem no 20 līdz 40 telefona zvaniem, tāpat tiek iesūtīti iesniegumi un jautājumi elektroniskajā pastā.
Talsu pilsētā dažādu saimniecisko darbu veikšanai piesaistīti uzņēmumi, kas nodrošina daudzveidīgus pakalpojumus. Talsu pilsētas pārvalde nodrošina pašvaldībai piederošo teritoriju kopšanu: pašvaldībai nav tiesību ieguldīt finansējumu privātu teritoriju uzturēšanā.
SIA „Talsu namsaimnieks” rūpēja spar pašvaldībai piederošo teritoriju pļaušanu, SIA „Hagberg” uztur ietves, laukumus un parkus, bet autoceļu uzturēšanu – VAS „Latvijas Autoceļu uzturētājs”. Pilsētas apstādījumus kopj SIA „Janvāri”, apgaismojumu uztur SIA „CVS”, bet lietus notekūdeņu sistēmas un novadgrāvjus tīra un uztur SIA „Talsu ūdens”, kokus kopj SIA „Arborists”, kapsētas apsaimnieko SIA „Janvāri”, bet horizontālās līnijas uzklāj SIA „Autostāvvietas 24”.
L. Tīģers uzsvēra, ka šī gada prioritāte ir satiksmes drošības uzlabošana. Plānots izveidot ātruma vaļņus pie Talsu 2. vidusskolas un pie pirmsskolas izglītības iestādes „Sprīdītis”, bet pie Talsu sporta nama paredzēts ierīkot gājēju pāreju.
Tāpat šajā gadā Ķiršu, Linduļu, Zemeņu, Ausekļa un Smilgu ielās uzklās šķembu – bitumena emulsijas segumu, atjaunos Talsu Tautas nama kāpņu margas, Talsu ezera promenādes dēļus, notīrīs pieminekli „Koklētājs”, atjaunos soliņus un krāsos žogu Lielajā ielā.
Pilsētā pakāpeniski tiek ieguldītas arī lielākas investīcijas: skolas energoefektivitātes paaugstināšana un pārbūve K. Mīlenbaha ielā 28 (Talsu 2. vidusskolas metodiskais centrs); vispārējās izglītības iestāžu mācību vides uzlabošana Talsu novadā (dažādas pilsētas skolas); Talsu Valsts ģimnāzijas parka teritorijas labiekārtošana vēstures izziņai un izglītības apguves dažādošanai; Talsu Valsts ģimnāzijas virtuves telpu atjaunošana (projektēšanā); Talsu pamatskolas pārbūve; Dundagas ielas atjaunošana (projektēšanā); Talsu Galvenās bibliotēkas teritorijas labiekārtošanas 2. kārta; siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldības publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā; peldvietas un atpūtas vietas izveide pie Vilkmuižas ezera; velotrases „Velozinis" izveidošana; bērnu rotaļu laukuma Kareivju ielā 2. un 3. kārta (projektēšanā); bērnu rotaļu laukuma Brīvības ielā koncepcijas un būvprojekta izstrāde (projektēšanā); laivu bāzes izveide Vilkmuižas ezera krastā (iesniegts projekta pieteikums); Ķēniņkalna teritorijas labiekārtošana; vietējās sabiedrības veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi; Talsu tirgus ēkas atjaunošana; Dienas centra izveide K. Mīlenbaha ielā.
Daudz jautājumu iedzīvotājiem bija par ceļa zīmju izvietošanu un satiksmes drošību, uz kuriem atbildes sniedza pašvaldības policijas priekšnieks Māris Grīnvalds un Pasažieru pārvadājumu un ceļu apsaimniekošanas komisijas pārstāvis Māris Rozenbergs. Izskanēja ierosinājums mainīt ielas, kas atrodas pie Talsu ezera promenādes, statusu, lai tajā nepārvietotos tik daudz transporta līdzekļu, kas ir traucējoši un arī bīstami tuvējo māju iedzīvotājiem, it īpaši bērniem, kā arī promenādes apmeklētājiem.
Tika ierosināts sakārtot posmu gar Talsu pilskalnu starp Ūdens ielu un V. Ruģēna ielu, kur pārvietojas ļoti daudz skolēnu, mērojot ceļu uz Talsu 2. vidusskolu, kā arī iedzīvotāji, dodoties uz Talsu Veselības centru. Vēl viens no ierosinājumiem bija apsvērt ietves un veloceliņa izveidi F. Blumbaha ielā līdz Mundigciemam. Aktuāls ir jautājums arī par ielu norādēm, kā trūkst daļā Talsu pilsētas.
Kā informēja priekšsēdētājas vietnieks Lauris Pīlēģis, tad šobrīd izstrādes procesā ir Talsu pilsētas ietvju tīklojuma apzināšana, lai pārvietošanās pilsētā būtu ērtāka un drošāka, kas varētu noslēgties līdz šī gada beigām un ļautu tālāk iesākt projektēšanu un apzināt pieejamos finanšu avotus.
Tika apskatīti arī atkritumu apsaimniekošanas jautājumi, mudinot speciālistus apsvērt domu par atkritumu konteineru dizaina maiņu, piemēram, tos atverot ar kājas pedāli, kā tas ir citviet Eiropā.
Runājot par ūdens un kanalizācijas jautājumiem, aktuāls ir pieaugošais ūdens tarifs Talsu pilsētā, kas citviet Latvijā ir salīdzinoši zemāks. SIA „Talsu ūdens” valdes loceklis Igors Kude skaidroja, ka lielā mērā augsto tarifu sastāda šī brīža neizdevīgā līgumcena ar elektroenerģijas piegādātāju. Tiklīdz šīs izmaksas tiks pārskatītas, tad, iespējams, samazināsies ūdens tarifs Talsu pilsētā.
Savukārt domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa atbildēja iedzīvotājiem, kuri pauda neizpratni, kāpēc Sauleskalna estrāde sezonā netiek pilnvērtīgi noslogota. Viņa uzsvēra, ka viena pasākuma norises izmaksas ir ļoti augstas (nožogojums, labierīcības, skatuve, skaņa, gaismas), turklāt, tā kā estrādei nav jumta pārseguma, ir grūti prognozēt pasākuma gaitu. Plānots, ka varētu izstrādāt Sauleskalna estrādes metu konkursu, lai estrādi un tās teritoriju pielāgotu pasākumu organizēšanai, kas neprasītu tik daudz finanšu līdzekļu.
E. Kārkliņa aicināja iedzīvotājus sazināties ar pašvaldību un speciālistiem, izmantojot ne tikai formālās saziņas iespējas, bet arī klātienē: katru otrdienu no 17.00 līdz 18.00 pašvaldības speciālisti aicina uz tikšanos klātienē konsultatīvajā stundā.