Sabiedrības līdzdalība
Radi Talsu novadam

7. oktobrī Pastendes kultūras namā tikās radoši, uzņēmīgi un mērķtiecīgi Talsu novada ļaudis, lai saņemtu apbalvojumus Talsu novada pašvaldības konkursā „Radi Talsu novadam!”. Ikviens no konkursa dalībniekiem ir mūsu novada vērtība, kas katru dienu no jauna apliecina mērķtiecību, radošumu un nesavtību, rūpējoties par savu īpašumu sakopšanu, jaunu teritoriju labiekārtošanu, iesaistoties vietējās sabiedrības aktivitātēs.

Talsu novada pašvaldības konkurss „Radi Talsu novadam!” ir nozīmīga tradīcija, kas pagājušajā gadā pirmo reizi notika apvienotajā novada teritorijā. Tā mērķis ir rosināt iedzīvotājus sakopt savus īpašumus, aktīvi iesaistīties vietējās kopienas aktivitātēs un izpaust radošumu, tā dāvinot pievienoto vērtību arī līdzcilvēkiem.  Arī šogad konkursa 12 nominācijās netrūka pretendentu no Talsu novada pilsētām un pagastiem, kopumā konkursā bija izvirzīti 54 dalībnieki.

Jau tradicionāli visvairāk nominantu izvirzīti nominācijā „Sakoptākā privātmāja” un „Radošākais novadnieks”, kur uz galveno apbalvojumu pretendēja attiecīgi 13 un deviņi pretendenti. Savukārt nominācijā „Gada jaunums” piedalījās septiņi pretendenti, „Degradētās teritorijas atjaunošana” bija izvirzīti pieci nominanti, bet gan nominācijā „Aktīvākā organizācija”, gan „Čaklākais mājražotājs” – četri. Vairākās nominācijās kopsummā bija divi pretendenti, kas pēc konkursa nolikuma nebūtu vērtējami ierobežotā skaita dēļ, bet vērtēšanas komisijai vienojoties, tajās tika noteikti uzvarētāji.

Konkursa noslēguma ceremonijā, līdztekus apbalvojumiem nominācijās, tika pasniegtas arī pašvaldības un sadarbības partneru simpātiju balvas un Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas Atzinības.

Pasākumu vadīja talsenieks Toms Liepājnieks, savukārt  muzikālu baudījumu sniedza Marija Naumova ar pavadošo grupu. Paldies vakara atmosfēras meistarei, floristei Zanei Ziemelei un SIA „Artistic” tehniskajam atbalstam.

Inita Fedko; foto: Kaspars Poriņš

Nominācija „Sakoptākā privātmāja: „Upmaļi” Valdgales pagastā

Andris Keisels, palīdzot māsai, te ierīkojis savu miera ostu un skaisto skatu paradīzi. Šajā sētā saimnieciskā zona dabiski iekļaujas kopējā īpašuma ainavā, kas novērtējama jau no pirmā soļa.

Nominācija „Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms”: A. Pumpura iela 10 Talsos

Šīs mājas iedzīvotāji apveltīti ar kopīgu skatījumu un, piesaistot pašvaldības līdzfinansējumu, pagalmā uzstādīti soliņi, velonovietnes, atkritumu urnas, sakoptas zaļās zonas, noasfaltēts piebraucamais ceļš. Tuvākajā nākotnē plānots izveidot plašāku stāvlaukumu automašīnām, pergolu veļas karināšanai un zonu bērniem.

Nominācija „Sakoptākā vēsturiskā ēka”: Ģipkas evaņģēliski luteriskā baznīca

Valdis Rande ir Ģipkas evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes priekšnieks, un viņš aktīvi iesaistījies arī tās atjaunošanā. Baznīca ir viņa izlolota, un par paveikto viņš saņēmis arī „Latvijas lepnuma” titulu.

Nominācija „Veiksmīgākās ēkas pārvērtības”: Lielā iela 19 Valdemārpilī

Ēkas renovāciju atbalstīja pilnīgi visi mājas iedzīvotāji, un tā, piesaistot „Altum” finansējumu, 2020. gada nogalē ēka pārvērtās: šīfera jumta segums nomainīts uz metāla segumu, nosiltināti bēniņi, fasāde un veikta tās apdare ar dekoratīvo apmetumu, nomainīti logi un ārdurvis, ierīkota autonomā centrālā apkure.

Nominācija „Degradētās teritorijas atjaunošana”: SIA „Edelworx” Laucienes pagastā

Silvestra Krauzes metālapstrādes uzņēmums SIA „Edelworx” izveidots agrāk degradētajā īpašumā Laucienes pagasta „Apšos”. Tajā  ieguldīts daudz darba, kas nu ļauj veiksmīgi darboties uzņēmumam, kas ražo kvalitatīvus metālizstrādājumus, akcentējot cilvēka roku darbu un precizitāti.

Nominācija „Gaumīgākais skatlogs un/vai ieejas mezgls”: Radošā apvienība „Kolibri” Dundagas pagastā

Ievas Kristiņas un Santas Sulas radošās apvienības telpas izceļas ar krāšņu skatlogu, aiz kura slēpjas mājīga un radoša telpa, kurā tiek organizētas meistarklases, glabājās dažādas dekorācijas un rekvizīti.

Nominācija „Aktīvākā organizācija”: Rojas invalīdu biedrība

Tās pirmsākumi datējami ar 1992. gadu un savu mājvietu biedrība radusi vienās telpās ar jauniešu centru „Strops”. Biedrībā reģistrēti vairāk nekā 100 biedru, kas tiekas dažādos pasākumos un aktivitātēs.

Nominācija „Čaklākais mājražotājs”: „Piejūras gardumi” Kolkas pagastā

Kopš 2019. gada Ruta un viņas meita Nora tuviem un tāliem gardēžiem piedāvā dažādas kūpinātas zivis, bet nu jau otro gadu ir iespēja iegādāties arī svaigi ceptu sēklu maizīti un gardus sklandraušus.

Nominācija „Radošākais novadnieks”: Inga Hartika Mērsraga pagastā

Inga Hartika sešus gadus vada Mērsraga Tūrisma informācijas centru, bet, privātas iniciatīvas vadīta, viņa trīs ar pusi gadu laikā apkopojusi un sarakstījusi vairāk nekā 1000 lappuses biezu vēstures materiālu ar ilustrācijām par Mērsragu.

Nominācija „Vides vērtība”: „Drubazas” Sabilē

Ģirts Dzērve ikdienā rūpējas par Drubazu botānikas taku, kur ir blīvākā un skaistākā kadiķu nora Latvijā, tepat iespējams aplūkot dažādu tipu dabiskās pļavas ar aizsargājamiem augiem. Ģirta kaislība ir dabisko pļavu atjaunošana. Saimniecība iesaistījusies Eiropas Savienības projektā, ar kā atbalstu Latvijā tiek atjaunotas dabiskie zālāji.

Nominācija „Gada jaunums”: „Road House” Strazdes pagastā

Pērnā gada novembrī Talsu novadā tika atvērts ātrās ēdināšanas uzņēmums veikals/kafejnīca, kuru vada  Inguna Zaula, kafejnīcas „Serpentīns” īpašniece. Ēka, kas Strazdes pagastā gadu gadiem stāvēja tukša un neapdzīvota, nu ir atjaunota un ieguvusi jaunu elpu. Šeit apmeklētājiem ir iespēja baudīt gan gardas maltītes, gan iegādāties dažādas pārtikas preces.

Talsu novada pašvaldības simpātiju balvas

Ivetai Visockai Virbu pagastā nominācijā „Čaklākais mājražotājs”

Daudzdzīvokļu dzīvojamā mājas Īves pagastā iedzīvotājiem nominācijā „Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms”

Kaļķu cepļa saimniecei Denīzai Bušai Ģibuļu pagastā nominācijā „Vides vērtība”