Novadā

Talsu novada pašvaldības policija sadarbībā ar SIA „AAS „Piejūra”” un Talsu novada pašvaldības pagastu un pilsētu pārvalžu vadītājiem pārbaudīs, vai iedzīvotāji godprātīgi nodod saražotos sadzīves atkritumus, iesaistoties kopējā sadzīves atkritumu savākšanas sistēmā. Galvenokārt tas attiecas uz privāto sektoru, jo daudzdzīvokļu namos šos jautājumus risina namu apsaimniekotājs, slēdzot līgumu par atkritumu izvešanu.

Pašvaldību saistošie noteikumi paredz, ka katrai mājsaimniecībai ir jābūt noslēgtam līgumam ar atkritumu apsaimniekotāju, lai ērti atbrīvotos no īpašumā radītajiem atkritumiem. Tomēr nereti atkritumi tiek dedzināti, jo redzami melnu dūmu mākoņi, kas paceļas virs pļavām un raušas debesīs, aizklājot tās ar dūmaku. Ne vienmēr atkritumu dedzinātājs aizdomājas, kādu kaitējumu viņa rīcība var nodarīt paša un līdzcilvēku veselībai, īpašumam, Zemes atmosfēras slānim. Tāpat vēl aizvien ir iedzīvotāji, kuri savus atkritumus tā vietā, lai oficiālu nodotu, izmet uz citu cilvēku rēķina daudzdzīvokļu dzīvojamo māju masīvu konteineros, kapsētu konteineros, pilsētā mazajās atkritumu tvertnēs pie ēkām un soliņiem, mežā, grāvjos un citviet.

Talsu novada pašvaldības policija vērš uzmanību, ka ikviena atkritumu radītāja – Talsu novada iedzīvotāja, iestādes un komersanta – pienākums ir iekļauties pašvaldības kopējā sadzīves atkritumu savākšanas sistēmā. Un pašvaldībai ir pienākums pieprasīt, lai ikviens atkritumu radītājs iesaistās kopējā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Ja tiek novērota atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana, tas jāfiksē un jāziņo policijai.

„Diemžēl ne vienmēr atkritumi nonāk tiem paredzētās vietās, tādējādi piesārņojot apkārtējo vidi. Esam šo problēmu aktualizējuši, aicinot iedzīvotājus ievērot Talsu novada pašvaldības saistošos noteikumus par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un slēgt līgumus ar atkritumu apsaimniekotāju. No atkrituma apsaimniekotāja tiek pieprasītas izziņas par nenoslēgtiem līgumiem mājsaimniecībām, tad veicam pārbaudes, brīdinām, lai noslēdz līgumu. Ja uz saņemto ziņu netiek reaģēts, tiek lemts par administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanu. Savukārt tie iedzīvotāji, kuri policijas darbinieku apsekošanas brīdī nav savā mājsaimniecībā, saņem vēstuli ar lūgumu desmit darbadienu laikā sakārtot šo jautājumu. Ja līgums ar SIA „AAS „Piejūra”” netiek noslēgts, tad pašvaldības policija uzsāk administratīvo procesu. Pašvaldības policija veic procesuālās darbības, savukārt Administratīvā komisija veic lietas izskatīšanu,” situāciju raksturo Talsu novada pašvaldības policijas priekšnieka vietniece Iveta Neivarte.

Par sadzīves atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā, pienākas naudas sods, kas fiziskajām personām ir no 10 līdz 150 naudas soda vienībām, bet juridiskajām personām no 50 līdz 300 naudas soda vienībām (viena naudas soda vienība ir pieci eiro).

Ja neesat vēl noslēdzis līgumu par atkritumu savākšanu, aicinām to izdarīt SIA „AAS „Piejūra”” birojā Talsos, Anša Lerha-Puškaiša ielā 6 (1. stāvā) vai, aizpildot pieteikumu uzņēmuma mājaslapā.

Atgādinām, ka vasarnīcu, vasaras māju vai citu ēku, kuras tiek apdzīvotas īslaicīgi, īpašniekiem vai iedzīvotājiem ir jāslēdz sezonas līgums par sadzīves atkritumu izvešanu. Sezonas līgums ir jāslēdz par laika periodu, kurā vasarnīca tiek apdzīvota, – atkritumi tiks izvesti tikai šajos mēnešos. Piemēram, ja īpašums ir apdzīvots četrus mēnešus gadā, tad līgums par atkritumu izvešanu jānoslēdz par šo laika periodu un atkritumi tiks izvesti katru mēnesi. Visas sezonas laikā klientiem ir iespēja mainīt atkritumu izvešanas biežumu un pieteikt papildu atkritumu izvešanas reizes.