Drošība Talsi

4. jūlijā notika informatīva sanāksme par plānoto Katastrofu pārvaldības centra būvniecību Talsos. Šis ir Iekšlietu ministrijas projekts, kā realizēšanai par piemērotāko atzīta pašvaldībai piederošā teritorija pie Raiņa un Miera ielas krustojuma. Katastrofu pārvaldības centra jauno ēku, kur atradīsies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, Imigrācijas centrs, Pilsonības un migrāciju lietu pārvalde un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, plānots pabeigt līdz 2026. gada pirmajam ceturksnim.

Informatīvajā sanāksmē ar objekta plānojumu klātesošos iepazīstināja projektētāji no SIA „CMB”, kas izstrādā projektus Katastrofu pārvaldības centriem arī Tukumā un Alūksnē.

Projektētāji atzina, ka lielākais izaicinājums bija ēku un infrastruktūru izplānot tā, lai maksimāli saglabātu teritorijā esošos kokus un stādījumus, ko 20 gadu laikā, savas iniciatīvas vadīta, iekopusi daiļdārzniece Inta Metuzāle.

„Ēkas apjoms – 1922 kvadrātmetri, ir salīdzinoši liels, turklāt tajā plānoto dienestu funkcijas un prasības to izpildei atšķiras. Izvēloties ēkas kompozīciju, mēģinājām to pielāgot esošajiem stādījumiem, tos skarot pēc iespējas mazāk. Tā kā apmeklētāju piekļuve paredzēta no Miera ielas puses, tad ēku iecentrējām pēc iespējas tuvāk tai, respektējot teritorijas reljefu un mēģinot to pēc iespējas mazāk mainīt. Arī stāvvietu laukumi paredzēti vairākās kompozīcijās, neveidojot tos viengabalaini lielus. Turklāt, lai minimizētu stāvvietu skaitu teritorijā, rasts kopsaucējs ar pašvaldību, ka daļu no tām izveidos pie pašas Miera ielas. Tā ir samazināts zaļās teritorijas zudums,” pastāstīja SIA „CMB” pārstāvji.

Arboristi ir izvērtējuši teritorijā esošos kokus un stādījumus, būvniecības gaitā paredzēts pārstādīt 38 kokus, to lokācijas saskaņojot ar Metuzāles kundzi. Tāpat tiks sastādīts šo koku kopšanas plāns vismaz trīs gadiem, lai nodrošinātu to veiksmīgu ieaugšanos. Savukārt 14 kokus, kas ir mazvērtīgi un ar defektiem, plānots nozāģēt. Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Pētersone atklāja, ka ar Metuzāles kundzi pašvaldība vairākkārt pārrunājusi iespējamos risinājumus un piemērotāko procesu koku saglabāšanai.

Projektējot Katastrofu pārvaldības centru, svarīgs ir ne tikai ēkas izvietojums, bet arī dažādu lietotāju grupu piekļuve tam. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam bija jānodrošina pēc iespējas ātrāka piekļuve maģistrālajam ielu tīklam, tāpēc piekļuve izveidota no Rīgas ielas puses. Savukārt piekļuve stāvlaukumam apmeklētājiem, kur tuvumā paredzēta Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes un Valsts policijas zona, plānota no Miera ielas puses.

Papildu drošībai gājējiem plānots izveidot jaunu gājēju pāreju no Rīgas ielas puses. Tāpat centra teritorijā būs nodrošināta vides pieejamība, ierīkojot vairākas ietves.

Savukārt iebrauktuve pie kapsētas, kas paredzēta tikai komunālajam transportam, satiksmes drošības dēļ būs pārvirzīta par 20 metriem.

Lai arī pasūtītājs ir izteicis nepieciešamību objektu norobežot ar žogu, Talsu novada Būvvaldes vadītājs Emīls Gulbis pastāstīja, ka šādam risinājumam nepiekrīt un tiks lūgts rast citu tehnisku risinājumu.

Klātesošie uzdeva vairākus jautājumus, kas saistīti gan ar vietas izvēli, reljefa saglabāšanu, iespējamo apgrūtināto satiksmes plūsmu un drošību uz ielām. Tika saņemts ieteikums pārdomāt risinājumu, kā nodrošināt tuvāku pieturvietu pilsētas sabiedriskajam transportam un lūgums iekļaut plānā gājēju ietves savienojuma izbūvi ar Miera ielas stūri.

Līdz 14. jūlijam ikviens aicināts iesūtīt ieteikumus (pasts@talsi.lv; buvvalde@talsi.lv) vai priekšlikumus, ko būtu nepieciešams iekļaut projektā, lai gala rezultāts būtu Talsu pilsētai atbilstošs.

Informatīvās sanāksmes ieraksts pieejams Talsu novada pašvaldības Youtube.com kontā.

Talsu novada pašvaldība jau informējusi, ka 2020. gadā sāktas sarunas ar Nodrošinājuma valsts aģentūru par katastrofu pārvaldības centra būvniecības vietu. Lielākā daļa no pašvaldības īpašumā esošajiem zemesgabaliem nebija atbilstoši tādām pamatprasībām kā inženierkomunikāciju pieejamība, viegla sasniedzamība, atbilstošs teritorijas lielums.

Sākotnēji Talsu novada pašvaldība piedāvāja tai piederošos zemes īpašumus Krišjāņa Valdemāra ielā 134 un Dzelzupīte 2", bet tie apbūvei nebija piemēroti teritorijas ierobežotības dēļ. Līdztekus pašvaldības īpašumiem aģentūra izskatīja arī Iekšlietu ministrijai piederošos īpašumus Talsos, tomēr arī tie nebija atbilstoši. Jaunās ēkas būvniecības nosacījumiem atbilda tikai divi pašvaldības īpašumi: zemes gabals 9. maija ielā 19 un Rīgas un Miera ielas krustojumā. Aģentūra jaunās ēkas būvniecībai par piemērotāko atzina teritoriju Rīgas un Miera ielā.

Katastrofu pārvaldības centra būvniecību plānots sākt šogad, bet tas jāpabeidz līdz 2026. gada pirmajam ceturksnim.