Izglītība Novadā

Augustā Talsu novada pašvaldība pieņēma lēmumu par ēdināšanas maksas izmaiņām izglītības iestādēs, kurās ēdienu sagatavošanu veic Talsu novada pašvaldība, kas stājās spēkā ar 1. septembri. Šogad Talsu novada prognozējamās skolēnu ēdināšanas izmaksas ir vidēji par 18 % augstākas nekā pērn.

Latvijā ir dažāda pieeja bērnu ēdināšanai izglītības iestādēs. Vienas to dara pilnībā, sākot ar produktu iepirkšanu, ēdienu sagatavošanu, kā arī personāla uzturēšanu. Savukārt ir paš­valdības, kuras vecākiem prasa maksāt tikai par produktiem, bet citas pašvaldības ēdiena maksā iekļauj arī izdevumus par darba samaksu.

Talsu novada pašvaldība veikusi ēdināšanas maksas aprēķinu aktualizāciju novada pašvaldības iestādēs, kurās ēdienu sagatavošanu nodrošina pašvaldības izglītības iestādes. Attiecībā uz iestāžu darbiniekiem, veikts ēdināšanas maksas izcenojuma aprēķins par porciju, kurā iekļauti visi izdevumi, kas ietver gan ēdiena sagatavošanas izmaksas, gan ēdiena pagatavošanā izmantotās pārtikas izmaksas. Attiecībā uz izglītojamajiem veikts aprēķins, kurā noteikta ēdināšanas maksa par porciju, kurā iekļauta tikai ēdiena pagatavošanā izmantotās pārtikas izmaksas. Aprēķini veikti, ņemot vērā Ministru kabineta (MK) noteikumos par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem noteiktās normas attiecīgajam izglītojamo vecumam.

Ēdināšanas maksu pārskatīšana bija nepieciešama, jo pēdējo reizi ēdināšanas jautājumi tika skatīti 2019. gadā. Ņemot vērā pārtikas produktu cenu izmaiņas, Talsu novada izglītības iestādes bija spiestas veikt ēdināšanas maksas aprēķinu aktualizāciju, no kuras izriet ēdināšanas pakalpojuma maksas izmaiņas. Gan iepriekšējos gados, gan šobrīd, pārskatot ēdināšanas maksas apmēru, pašvaldība tās aprēķinā iekļāvusi tikai ēdiena pagatavošanā izmantotās pārtikas izmaksas,” skaidro Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps.

Pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem tiek nodrošinātas trīs ēdienreizes. Izmaksas viena izglītojamā ēdināšanai izglītības iestādēs var nedaudz atšķirties, ņemot vērā attiecīgās iestādes vidējās pārtikas produktu reālās ēdināšanas pakalpojuma izmaksas pēdējo mēnešu laikā. Vecāku vienas dienas ēdināšanas maksa bērniem no trīs gadu vecuma svārstās no 1,49 eiro līdz 2,57 eiro dienā, turpretī bērniem līdz divu gadu vecumam ēdināšanas maksa ir no 1,26 eiro līdz 2,08 eiro.

Arī turpmāk Talsu novada pašvaldība, izmantojot valsts finansējumu ēdināšanas izdevumu segšanai 1.–4. klašu izglītojamajiem un paredzot papildu līdzekļus no pašvaldības budžeta, nodrošina ēdināšanas izdevumu segšanu vairākām izglītojamo kategorijām. Brīvpusdienas ir pieejamas Talsu novada vispārizglītojošo skolu 1.–7. klašu izglītojamajiem un bērniem, kuri apgūst pirmsskolas izglītības programmas obligātās sagatavošanas pamatizglītības ieguvei otrā apmācību gada programmu Talsu novada pašvaldības izglītības iestādēs.

Pabalstu 100% apmērā no pašvaldības noteiktās ēdināšanas maksas ir tiesības saņemt bērnam, kura ģimenei noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, daudzbērnu ģimenēm, kā arī bērniem, kuri apgūst speciālās izglītības programmu. Lai saņemtu ēdināšanas maksas atvieglojumus, bērna likumiskajam pārstāvim jāiesniedz iesniegums Talsu novada Sociālajā dienestā par atbalsta piešķiršanu.

Savukārt Talsu Kristīgās vidusskolas izglītojamajiem finansējums no Talsu novada pašvaldības un valsts budžeta līdzekļiem tiek piešķirts 1.–4. klašu izglītojamo ēdināšanas izmaksu segšanai. Pašvaldības finansējums tiek piešķirts arī 5.–7. klašu izglītojamo ēdināšanas izmaksu segšanai starpības apmērā, kas rodas no Talsu novada pašvaldības izglītības iestādēs noteiktās zemākās cenas apmēra un summas, ko nav iespējams segt no neiztērētajiem valsts un Talsu novada pašvaldības piešķirtajiem budžeta līdzekļiem 1.–4. klašu grupā.