Novadā Sabiedrības līdzdalība

Šodien, 30. novembrī, domes sēdē deputāti apstiprināja saistošos noteikumus „Talsu novada Iedzīvotāju padomju nolikums”, nosakot tajā iedzīvotāju padomju izveidošanas kārtību un darbības nosacījumus Talsu novadā. Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”, un sistematizēti tie būs pieejami arī tiesību aktu portālā www.likumi.lv.

Kā vēstīts jau iepriekš, 2023. gada 1. janvārī stājies spēkā jauns Pašvaldību likums, kurā iekļautas plašas iespējas sekmēt iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās. Viens no šādiem līdzdalības veidiem ir Iedzīvotāju padomes, kas rada iespējas vietējām kopienām aktīvi iesaistīties pašvaldības darbā un aizstāvēt savas intereses.

Par iedzīvotāju padomes locekli var būt 16 gadu vecumu sasniedzis Latvijas vai Eiropas Savienības pilsonis, kurš ir reģistrēts Fizisko personu reģistrā un papildus atbilst kādam no šādiem kritērijiem – tā deklarētā dzīvesvieta vai deklarētā papildu adrese reģistrēta padomes darbības teritorijā vai tam pieder likumā noteiktajā kārtībā personiski reģistrēts nekustamais īpašums.

Padomi ir tiesīgas vēlēt fiziskās personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi vai tādi Eiropas Savienības pilsoņi, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā.

Par padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekiem.

Pieteikties varēs elektroniski, sūtot ar drošu elektronisko parakstu iepriekš publicētu pieteikuma anketu, vai iesniedzot to klātienē fiziski parakstītu Talsu novada pašvaldības Centrālās pārvaldes ēkā, Kareivju ielā 7, Talsos vai attiecīgā pagasta/pilsētas pārvaldē.

„Ar iedzīvotāju padomju izveidi mēs ceram vairāk iesaistīt pašus iedzīvotājus dažādu jautājumu, kas saistīti ar novada attīstību, sakārtošanu. Tas, cik kvalitatīvi darbosies iedzīvotāju padomes un, cik veiksmīga būs sadarbība starp pašvaldību un iedzīvotājiem, lielā mērā būs atkarīgs no abu pušu ieinteresētības un aktivitātes, tostarp attiecīgās teritorijas pārvaldes vadītāja prasmes sadarboties ar iedzīvotājiem. Tas būs ļoti vērtīgi un atbalstāmi, ja tiešām šīs iedzīvotāju padomes izveidosies visos novada pagastos un pilsētās, jo šāda sadarbība palīdzētu saprast, kas iedzīvotājiem ir tas aktuālākais un tas būtu labs veids, kā nodrošināt iedzīvotāju interešu pārstāvību savā teritorijā. Ne vienmēr pašvaldības darbinieki spēj šīs vajadzības ieraudzīt un izprast. Šajās padomēs būtu jādarbojas cilvēkiem, kuriem tiešām rūp ne tikai savas intereses, bet arī visas vietējās kopienas intereses,  darbības laikā sniedzot priekšlikumus par pašvaldības darba uzlabošanu un attīstību. Uzskatu, ka šīm padomēm ir jāveidojas organiski, balstoties iedzīvotāju iniciatīvā un pieprasījumā un to, vai tās būs nepieciešamas mūsu novadā, rādīs pašu iedzīvotāju atsaucība,” skaidro Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks administratīvajos jautājumos Aldis Pinkens.

Mēneša laikā pēc tam, kad dome būs pieņēmusi lēmumu par vēlēšanu rīkošanu, tiks izsludināta pretendentu pieteikšanās dalībai attiecīgajā iedzīvotāju padomē. Savukārt, kamēr nav veikti visi ar vēlēšanu rīkošanu nepieciešamie priekšdarbi, par to, kad tiks sludinātas iedzīvotāju padomes vēlēšanas, tiks vēl sagatavots un pieņemts atsevišķs lēmums. Iedzīvotājiem būs iespēja balsot klātienē un, ja tiks radīts tehniskais risinājums, arī elektroniski.