Vide

30. marta domes sēdē deputāti nolēma apstiprināt Sosnovska latvāņu izplatības ierobežošanas pasākumu organizatorisko plānu Talsu novadā 2023.–2027. gadam.

Sosnovska latvānis ir ievesta augu suga, kas šobrīd izplatās visā Latvijas teritorijā. Latvāņa auga sula ir fototoksiska, kas nozīmē, ka saules gaismā tā var radīt apdegumus. Latvāņu iznīcināšana prasa vairākas sezonas.

Talsu novada pašvaldība saskaņā ar Augu aizsardzības likumu ir izveidojusi invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanas ekspertu grupu. Saskaņā ar Ministru Kabineta noteikumiem Nr. 559 „Invazīvo augu sugas – Sosnovska latvāņa – izplatības ierobežošanas noteikumi” ekspertu grupa ir izstrādājusi un Talsu novada dome ir apstiprinājusi latvāņu izplatības ierobežošanas pasākumu organizatorisko plānu 2023.-2027. gadam, kuru katru gadu ir iespējams precizēt un papildināt.

Iesniegumu ar invadētajām teritorijām un tajās paredzētajām darbībām piecu gadu periodā Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) jāiesniedz ikvienam ar latvāņiem invadēto īpašumu īpašniekam, tai skaitā, pašvaldībai, juridiskai un privātai personai. Vairāk informācijas par iesnieguma iesniegšanu VAAD var saņemt vaad.gov.lv sadaļā „Par Latviju bez latvāņiem!”

Aicinām novada iedzīvotājus izmantot piemērotāko metodi savā īpašumā augošo latvāņu iznīcināšanai, kā arī informēt par to VAAD iesnieguma formā.

Vienlaikus, lai tiktu apzinātas invadētās teritorijas, lūdzam informēt Talsu novada pašvaldību par latvāņu izplatību novadā, sūtot e-pastu uz pasts@talsi.lv vai iesniedzot informāciju rakstiskā formā Klientu apkalpošanas centrā Talsos, Kareivju ielā 7, 2. korpusā.

Par Latviju bez latvāņiem!

Latvāņu izplatības ierobežošanas pasākumu organizatoriskais plāns Talsu novadā 2023.–2027. gadam.