Novadā
NĪ maksāšanas paziņojumi

Nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojuma sagatavošana un nosūtīšana pa pastu fiziskām personām Latvijas pašvaldībām gadā izmaksā vairāk nekā miljonu eiro, liecina SIA „ZZ Dats” veiktie aprēķini. Šo summu katru gadu varētu ietaupīt pašvaldību budžetā un izmantot lietderīgāk, ja vismaz 80% nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju – fizisko personu – pieteiktos maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski, informē SIA „ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris.

Viņš norāda, ka vairums nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu aizvien tiek saņemti pastkastītē, kas salīdzinājumā ar elektroniski nosūtītu maksāšanas paziņojumu pašvaldībām nozīmē papildu izmaksas tā sagatavošanā, drukāšanā un izsūtīšanā pa pastu. Nepilni 15 000 maksāšanas paziņojumu aploksnē tiek nosūtīti nodokļa maksātājiem uz ārzemēm, kas pašvaldībām izmaksā vēl dārgāk. E. Žeiris skaidro, ka tā iedzīvotāju daļa, kurai fiziski nav iespējams šo paziņojumu saņemt elektroniskā veidā, ir salīdzinoši neliela, jo digitālā pratība aizvadītajos gados, īpaši pandēmijas laikā, ir ievērojami palielinājusies, piemēram, arī gados vecāko iedzīvotāju vidū.

Pēc SIA „ZZ Dats” aprēķiniem pašvaldības gadā varētu ieguldīt attīstībā miljonu eiro, nedrukājot simtiem tūkstošu nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu un tos nesūtot pa pastu. Piemēram, 2022. gada astoņos mēnešos ir sagatavoti 1 127 717 nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumi fiziskām personām un 61 249 – juridiskām personām. Vairāk nekā 70% no nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem – fiziskām personām – to saņem drukātā veidā. Latvijas adresē šo paziņojumu pa pastu saņem 785 306 jeb 69,6% fiziskās personas, bet vēl 14 549 pa pastu ārzemēs, kas ir 1,3%. Labākie rādītāji nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumu saņemšanā elektroniskā veidā novadu pašvaldību griezumā ir Ogres novada pašvaldībai (nepilni 44% fizisko personu saņem nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumus elektroniski), lielo pilsētu griezumā – Rīgai (29%), Pierīgas pašvaldību starpā Ādažu novada pašvaldībai (44%). Taču E. Žeiris informē, ka ir pašvaldības, kurās tikai nedaudz vairāk nekā 10% nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumi tiek nosūtīti fiziskām personām elektroniski.

Talsu novada pašvaldība līdz oktobrim ir sagatavojusi un nosūtījusi gan juridiskajām, gan fiziskajām personām 21 491 maksāšanas paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinu 2022. gadam. No tiem 6753 tika nosūtīti nekustamā īpašuma nodokļa maksātājiem uz e-pastu (personas norādījušas savus e-pastus), kas ir 31% no kopējā sagatavotā maksāšanas paziņojuma skaita.

Pamācība kā pieteikties elektroniskam nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumam pieejama šeit.

Inga Romaško,
Talsu novada pašvaldības
Īpašumu un vides aizsardzības nodaļas vadītāja