Tieši pirms gada cieto sadzīves atkritumu poligonā „Janvāri” Laidzes pagastā svinīgi tika iemūrēta vēstījuma kapsula bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu jaunbūves pamatos. Šī gada 18. jūlijā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīca svinīgi tika nodota ekspluatācijā.
Jaunajā rūpnīcā tiks pārstrādāti bioloģiski noārdāmie atkritumi, kas rodas no sadzīves atkritumiem, dalīti vāktiem dārzu un parku atkritumiem, kā arī dalīti vāktiem pārtikas atkritumiem. Rūpnīca savu darbību sāks pakāpeniski. Izmantojot divpakāpju bioloģiskās pārstrādes sausās fermentācijas iekārtas, atkritumu pārstrādes procesā tiks iegūts komposts. Kā blakus produkts tiks iegūta arī biogāze, ko paredzēts izmantot siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai, kā arī ražots tehniskais komposts.
„Šis ir veids, kā mēs varam tuvoties Eiropas zaļā kursa mērķiem un Latvijas atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā noteiktajiem mērķiem, lai mazinātu to, kas nonāk milzīgajos atkritumu kalnos, un ko ir iespējams daudz labāk izmantot, iegūstot otrreizējas izejvielas,” uzsvēra Valsts vides dienesta ģenerāldirektora vietniece stratēģiskās attīstības un kontroles jautājumos Laura Anteina.
„Vairāk nekā 40% bioloģiskās masas ir tieši nešķirotajos sadzīves atkritumos. Tā ir tā daļa, kas tiks iegūta šķirošanas procesā, atdalot bioloģisko masu un tālāk to izmantojot,” atklāja SIA „AAS „Piejūra”” valdes loceklis Ēriks Zaporožecs. Viņš arī uzskata, ka cilvēki pieradīs pie atkritumu šķirošanas un arī bioloģiskos atkritumus novietos tiem paredzētajās atkritumu urnās: „Cilvēki gan izglītosies, gan sapratīs to būtisko nozīmi, kas tiks atgriezta atpakaļ aprites ekonomikā”.
Talsu novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks administratīvajos jautājumos Dainis Karols pateicās komandai, kas īstenoja projektu un atzīmēja, ka šī ir nozīmīga celtne gan Talsu novadam, gan Kurzemes reģionam.
Projekta mērķis ir attīstīt bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādi, veicināt atkritumu kā resursu izmantošanu, tā rezultātā samazinot apglabāto atkritumu apjomu, palielinot atkritumu pārstrādes īpatsvaru, kā arī nodrošinot atkritumos esošu resursu atgriešanu tautsaimniecības apritē. Nododot objektu ekspluatācijā, ir izbūvēti laukumi rūpnīcas darbības nodrošināšanai, bioloģiski noārdāmo atkritumu uzglabāšanas nojume un komposta uzglabāšanas nojume, bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas tuneļi, aerobās kompostēšanas iekārtas, kā arī iegādāts iekārtu ekspluatācijai nepieciešamais papildu aprīkojums.
Projekts „Tādu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveide poligonā „Janvāri”, kas izmanto anaerobo pārstrādes metodi” tika īstenots Eiropas Savienības Kohēzijas fonda ietvaros.