Novadā
skatuve

21. augustā Talsu novada pašvaldības delegācija atgriezās no vizītes Lejres pašvaldībā Dānijā, kur tika atzīmēta abu pašvaldību 25 gadu sadarbības jubileja. Draudzība sākās jau pirms ceturtdaļgadsimta, ko apliecināja divu priekšsēdētāju rokasspiediens un uz iniciatīvu balstīta ideja, kas šo gadu laikā izveidojusies par ilgstošu un notikumiem bagātu starptautisko sadarbību.

18. augustā oficiālās pieņemšanas laikā Lejres pašvaldības mēre Tīna Mandrupa sacīja: „Ko gan mūsdienās var dot draudzīga sadarbība? Ja vēlaties uzzināt par citas valsts mūziku, varat to atrast vietnē „Spotify”. Ja vēlaties uzzināt par citas tautas dejām, varat atrast video, izmantojot „Google”. Tomēr mēs visi zinām, ka nekas nevar aizstāt kopā pavadīto laiku. Mēs visi zinām, ka tieši zinātkāro cilvēku tikšanās reizēs rodas labas idejas. Pasaule ir mainījusies, un sadraudzības pilsētas tagad ir vajadzīgas vairāk nekā jebkad agrāk.”

Draudzību ar tolaik esošo Bramsnaes pašvaldību 1997. gadā aizsāka Ģibuļu pagasta padome. „Mana pirmā viesošanās Lejrē bija 1999. gadā, kad man bija tikai 16 gadu, pēc tam 2003. gadā, pateicoties veiksmīgajai sadarbībai, biju apmaiņas students Roskildes katedrāles skolā. Īpašs paldies Ērikam Mikelsenam un Talsu nodaļas priekšsēdētājai un vietniecei Lejrē Līsbetai Kristiansenai, jo pateicoties viņiem šī sadarbība turpinās visus 25 gadus un tik daudziem Talsu novada iedzīvotājiem ir bijusi iespēja gan viesoties Lejres pašvaldībā, gan Lejres iedzīvotājiem viesoties pie mums Talsu novadā,”  sacīja Talsu novada domes deputāts Kalvis Kalniņš.

Talsu novada pašvaldības vārdā tika pasniegti pateicības raksti Karstenam Rasmusenam, Ērikam Mikelsenam, Līsbetei Kristiansenai, Astai Rasmusenai, Jorgenam Lauterbaham, Sorenam Sorensenam, Ingai Sobergai Olsenai, Pjēram Maiklam Žanam Bjerē, kā arī visai Talsu nodaļai Lejrē par sniegto ieguldījumu, atbalstu un draudzības kopšanu šo gadu garumā.

Ēriks Mikelsens, Talsu nodaļas priekšsēdētājs Lejrē, paskaidroja: „ Kad 1997. gada 27. augustā tā brīža mēri Gaida Krūze un Karstens Rasmusens parakstīja partnerattiecības, viņi zināja, ka tā ir dāvana abām tautām, bet viņi nenojauta, cik liela velte tā būs. Tie ir ne tikai mūzikli, lomu spēles, mākslas projekti, senioru apmaiņa, tā izrādījās sadarbība, kas sniedzas daudz tālāk par pašvaldību domēm. Ir radušās daudzas lieliskas draudzības un priekšā ir vēl visa nākotne.”

Pēc pateicības vārdiem un dāvanu apmaiņas, ikvienu klātesošo ar koncertprogrammu iepriecināja Pastendes kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Spriganis”, interešu izglītības iestādes „Dziesmu skola” muzikālā grupa un Talsu Tautas nama Ķēniņmeitas.

Vizītes otrajā dienā, 19. augustā, deju kolektīvs ar koncertprogrammu viesosojās Ammershøj veco ļaužu centrā un Østergård aktivitāšu centrā. Savukārt „Dziesmu skolas” mūziķu grupa un Ķēniņmeitas devās uz Bramsnesvigas skolu, kur tikās ar 1.-6. klases skolēniem, bet  Kr. Hilinges skolā: ar jauniešiem. Skolās mūziķi sniedza koncertu, taču pēc tam viņus „izkustināja” Ķēniņmeitas, kuras vēstīja leģendu par Talsu pilskalnu, mācīja Talsu Krakovjaku, kā arī citas rotaļdejas.

Talsu novada delegācijas pārstāvji atgriezās ar jauniem iespaidiem un idejām un pacilātu noskaņojumu. Esam pateicīgi ikvienai Lejres pašvaldības ģimenei, kas atvēra savas mājas durvis un uzņēma mūsu pārstāvjus, katram sniedzot jaunu pieredzi.

Dana Vecmane