Sabiedrības līdzdalība
att

1. februārī 16 Eiropas valstīs sākas balsojums par „Eiropas Gada koku 2022”. Konkurss „Eiropas Gada koks” notiek jau 12. reizi, Latvija tajā piedalās pirmoreiz. Mūsu valsti konkursā pārstāv Aģes dižozols, kas uzvarēja Latvijas balsojumā. Balsot par „Eiropas Gada koku 2022” iespējams vienu reizi laikposmā no 1. līdz 28. februārim.

Balsot iespējams par diviem kokiem elektroniski.

Konkursa mājaslapā iespējams iepazīties ar 16 dalībvalstu koku stāstiem un izlasīt tos 16 valodās.

Pēc Latvijas Nacionālā Mežu monitoringa datiem Latvijā ir 6 843 977 334* koki, bet līdz šim Latvija konkursā nebija piedalījusies. Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība ir sākusi tradīciju godināt īpašos kokus arī Latvijā un nest to stāstus ārpus Latvijas robežām.

Konkursa mērķis ir mudināt cilvēkus iesaistīties gan vietējā, gan Eiropas vides un kultūras mantojuma izzināšanā un saglabāšanā, daloties ar aizraujošiem stāstiem par kokiem, kas ir daļa no mūsu dzīves, dabas, ainavas un vēstures.

Par Aģes dižozolu iesniegts šāds stāsts: „Kad pēc padomju okupācijas Šmitu dzimta atguva dzimtas viensētu „Medņi”, Kārlis Šmits savās bērnības dienu takās Aģes upes krastā atklāja varenu ozolu. Tas bija ieaudzis krūmos un krasta kokos, bet pēc atbrīvošanas no apauguma atklājās visā varenumā, slejot zarus pār upi no stāvkrasta malas. To nosauca par Aģes dižozolu. Pēdējos 15 gados ozols ir iedvesmojis dzimtas pārstāvjus izzināt dižkokus un apzināties, ka Latvija, ar otru lielāko dižkoku blīvumu tūlīt pēc Lielbritānijas, ir Eiropas dižkoku lielvalsts. Tas iedvesmojis Spēkozola kustības rašanos, bijis sākums Spēkozolu pārgājienam, kā arī iedvesmojis Šmitu dzimtu kopā ar draugiem un paziņām stādīt jaunu trejdeviņu Spēkozolu birzi. Aģes dižozols ir kļuvis par populārāko dižkoku Vidrižu pagastā un, iespējams, arī Limbažu novadā. To apmeklē daudzi ceļotāji, slēpņotāji un latviskās dzīvesziņas kopēji. Līdz ar tautas atmodu un netkarības atgūšanu, ozols ir atvēries pasaulei, lai priecētu, izglītotu un iedvesmotu!”

Izlasīt vairāk informācijas par pirmo konkursu, kā arī pārējos Latvijas koku stāstus var mājaslapā Eiropas gada koka mājaslapā.