Novadā

Pēdējo gadu laikā Latvijā ir strauji audzis to iedzīvotāju skaits, kuri ir gatavi šķirot atkritumus, lai tie nonāktu otrreizējā pārstrādē. Arī SIA „AAS „Piejūra”” darbības teritorijā ir pieejami publiskie dalītās atkritumu šķirošanas konteineri, bet Tukuma un Talsu privātmāju iedzīvotājiem ir iespēja uzstādīt dzeltenos (jauktajam iepakojumam, kas der pārstrādei) un zaļos (pudeļu, burku stikls) konteinerus pie savām mājām.

Atkritumu šķirošana ir vienkāršs process, kas neprasa ne daudz laika, ne speciālas prasmes vai resursus. Atkritumu šķirošanā svarīgākais ir saprast, kurus materiālus var nodot pārstrādei, bet kuri vienmēr tā arī paliks sadzīves atkritumi. Un tālāk jau ir svarīgi nogādāt sašķirotos atkritumus atbilstošajos konteineros, kas atrodas gan pilsētās un laukos, gan šķirošanas laukumos.

Diemžēl realitātē šie punkti, īpaši lielākajās apdzīvotajās vietās, vairāk atgādina atkritumu izgāztuvi. Katru nedēļu „Piejūras” šoferiem paveras aina, kur blakus dalītajiem atkritumu konteineriem salikti sadzīves atkritumu kalni. Te tiek atstāti būvgruži, mēbeles, remontdarbu atkritumi. Tāpat šķirošanu apgrūtina sadzīves atkritumi, kas iemesti nepareizā konteinerā, piemēram, autiņbiksītes, rotaļlietas, saimniecības preces, mizas un tekstils. Tie metami parastajā atkritumu konteinerā nešķirotajiem atkritumiem, jo tie netiks pārstrādāti, bet noglabāti atkritumu poligonā. Publiskajos šķiroto atkritumu konteineros piemaisījumu dažkārt ir tik daudz, ka tie jāizved kā sadzīves atkritumi. Šādos gadījumos tie vairs nav bez maksas izvedami, bet rada papildu apglabājamo masu, kas savukārt palielina poligona aizpildījumu un samazina tā darbības laiku.

SIA „AAS „Piejūra”” vadītājs Ēriks Zaporožecs saka: „Es to saucu par „cilvēka faktoru”, jo tikai no katra iedzīvotāja ir atkarīgs, vai atkritumi tiks izmesti atbilstošos konteineros. Diemžēl ir neapzinīgi cilvēki, kuri pat tad, kad parastie – nešķirotu sadzīves atkritumu konteineri, ir tikko iztukšoti, necenšas ievietot atkritumu maisus tajos, bet nomet turpat blakus. Tātad tieši atsevišķu indivīdu slinkums, nevīžība un vienaldzība ir galvenie iemesli, kādēļ veidojas nekārtība un netīrība pie atkritumu konteineriem, un par to nevar vainot ne namu, ne atkritumu apsaimniekotājus. Kā pret to cīnīties? Visdrīzāk vietējiem iedzīvotājiem jāsāk piefiksēt šādi „varoņi”, un jāsauc tie pie atbildības.”

Ja atkritumu tiešām ir kļuvis vairāk, tad mājas apsaimniekotājs kopā ar atkritumu apsaimniekotāju var izvēlēties piemērotāko konteinera izmēru vai arī pieteikt biežāku konteineru izvešanu.

 

 

atkritumi-piejuraa-2022-1152x1536.jpg
atkritumi-piejura-2022-1152x1536.jpg

Privātmāju iedzīvotājiem Tukumā un Talsos ir lieliska iespēja pieteikt individuālos dalītās vākšanas konteinerus un vienlaicīgi samazināt izmaksas par atkritumu savākšanu, jo tīru un pareizi sašķirotu dalīto atkritumu konteineru izvešana SIA „AAS „Piejūra”” ir bezmaksas pakalpojums, tie tiek sašķiroti un sagatavoti to tālākai pārstrādei. Tas ir viens no aprites ekonomikas principiem – atgūt materiālu jaunu produktu ražošanai.

„Mums gribētos cerēt, ka cilvēki kļūdas šķirošanā pārsvarā pieļauj neapzināti, nevis vēloties ļaunprātīgi nodarīt kaitējumu, tādēļ turpināsim informēt un izglītot iedzīvotājus par pareizu atkritumu šķirošanu,” optimistisks ir Ē. Zaporožecs.

Dženita Katiša