Novadā Vide

Gada siltā sezona ir aktīvais laiks, kad cilvēki kopj savus īpašumus, mazdārziņus, izmantojot arī dažādus rūpnieciski ražotus mēslojumus un dažādu invazīvo sugu apkarošanas līdzekļus.

Talsu novadā īpaši aktuāla ir Spānijas kailgliemežu apkarošana. Izplatītākās metodes ir kailgliemežu nolasīšana un limacīdu lietošana. Veikalos nopērkamo limacīdu sastāvā ir dzelzs (III) fosfāts, kas nav kaitīgs dzīvniekiem un cilvēkiem. Tomēr šī limacīdu izmantošana ir mazāk efektīva, salīdzinot ar limacīdiem, kur aktīvā viela ir metaldehīds.

Metaldehīds ir kaitīgs un bīstams gan cilvēku, gan mājdzīvnieku veselībai un pat dzīvībai. Šos limacīdus var iegādāties tikai cilvēki, kuriem ir izsniegta profesionālā augu aizsardzības līdzekļu lietotāja apliecība darbībām ar otrās reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļiem. Šie augu aizsardzības līdzekļi primāri ir paredzēti, lai apstrādātu lauksaimniecības zemes. Tāpat, lietojot šos līdzekļus, ir stingri jāievēro uz iepakojuma noteiktās devas uz konkrētu teritorijas platību. Sabiedrībā arvien biežāk dzirdami izteikumi, ka, cīnoties pret kailgliemežiem, visefektīvākais veids ir iegādāties „granulas no lauksaimniekiem”. Tomēr aicinām katru iedzīvotāju, kas piekopj šādu praksi, stingri izvērtēt, vai šo līdzekļu lietošana neizsauks mājdzīvnieku kā arī bērnu veselības problēmas. Ne velti šie līdzekļi ir stingrā uzskaitē un tos var iegādāties tikai ar īpašām atļaujām tam paredzētajiem mērķiem.

Arvien biežāk novērota suņu un kaķu saindēšanās ar metaldehīdu saturošām granulām, un sekas, diemžēl, ir arī letālas. Suņiem un kaķiem gliemežu granulās esošā inde iedarbojas ļoti ātri – parasti pirmo trīs stundu laikā pēc norīšanas – un ietekmē nervu sistēmu. Vispirms parādās siekalošanās, vemšana un vēdersāpes. Saindēšanās gadījumā nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu un jārīkojas atbilstoši ārsta norādījumiem. Pat tad, ja suns vai kaķis veiksmīgi ir pārvarējis saindēšanās gadījumu, pēc tam ir novēroti smagi aknu bojājumi.

Metaldehīds apdraud ne tikai mājdzīvniekus, bet arī mazus bērnus, jo tam nonākot saskarē ar maziem bērniem, ir novēroti stipri saindēšanās gadījumi. Metaldehīds ir bīstams arī tādā veidā, ja putni vai zīdītāji apēd gliemežus, kas iepriekš ir ēduši metaldehīdu saturošas granulas. Metaldehīdu saturošas granulas parasti satur miltus vai līdzīgas vielas ar uzturvērtību, kas palielina risku, ka putni un sīkie zīdītāji ēd tieši šādas granulas.

Jāpiemin, ka gliemežu granulām ir salda smarža, un suņi tās labprāt apēd. Tāpēc suņu saimniekiem vajadzētu pievērst uzmanību, vai suņu ikdienas pastaigu maršrutā nav aizdomīgu granulu vai citu graudiņu, jo īpaši, pastaigājoties lauksaimniecības zemes tuvumā.

Kā zināt, vai dzīvnieks ir saindējies? Saindēšanās pazīmes:

  • nervu traucējumi, piemēram, muskuļu trīce un raustīšanās;
  • koordinācijas traucējumi;
  • ādas paaugstināts jutīgums;
  • spēcīgi krampji;
  • siekalošanās;
  • vājums;
  • paaugstināta ķermeņa temperatūra;
  • urīna nesaturēšana.

Atcerēsimies, ka dabā barošanās ķēdes savā starpā krustojas un veido barošanās tīklus. Būsim atbildīgi, un, pirms iegādāties „stingri aizliegtas vielas” no kaimiņiem, padomāt un apsvērt visus riskus, ko šāda vielu lietošana var izraisīt. Sargāsim sevi un vidi ap sevi!