Novadā
Delegācija apmeklē Talsu novada saimniecības

6. septembrī Talsu novadā viesojās delegācija, kuras sastāvā bija zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts, Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis un biedrības „Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Vizītes mērķis bija apmeklēt vietējos zemkopības nozares uzņēmējus, lai klātienē apskatītu, pārrunātu un diskutētu jautājumus gan par uzņēmumu aktualitātēm, gan problēmām.

Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieka Tautsaimniecības jautājumos Anda Astrātova vadībā delegācija viesojās Lubezeres fermā, uzņēmumā SIA „Intas”, SIA „Lubeco”, zivju pārstrādes uzņēmumā SIA „Līcis 93”, SIA „Kaltenes zivis”, z/s „Ēmužas”, foreļu audzētavā Vandzenes pagastā.

„Laikā, kad aktīvi tiek strādāts pie Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna,  šāda veida praktiskās tikšanās un diskusijas ar vietējiem uzņēmējiem ir ļoti vērtīga pieredze. Tā dod iespēju reāli uz vietas izzināt un izprast uzņēmēju šī brīža aktualitātes un problēmas, kā arī meklēt iespējamos risinājumus un atbalsta veidus,” informēja ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta direktore Liene Jansone.

Uzņēmumu, ko apmeklēja delegācija, viena no šī brīža aktuālākajām problēmām ir tuvojošais ziemas periods, kas saistīts ar būtisku energoresursu sadārdzinājumu. Tā dēļ tiek domāts par uzņēmumu darbības optimizāciju, lai sekmīgi nodrošinātu to turpmāko darbību arī pēc straujā cenu kāpuma. Dažos uzņēmumos problemātisks ir darbaspēka pieejamības trūkumu, jo to pastāvēšana un darbība saistīta galvenokārt ar roku darbu, tāpat ir uzņēmumi, kuru pastāvēšanas risks un darba organizācija vēl joprojām saistīta ar Covid-19 izplatības riskiem.

Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi arī par notiekošajām aktualitātēm  zemkopības nozarē.

Jau šajā nedēļā Zemkopības ministrija (ZM) uzsāk reģionālo konferenču ciklu par kopējo lauksaimniecības politiku (KLP) Latvijā no 2023. gada, kurā  aicina piedalīties Latvijas lauksaimniekus, lauku uzņēmējus un mežsaimniekus. Tā norisināsies visos novados.

Talsos konference plānota 5. oktobrī, tās laikā dalībniekiem būs iespējas iegūt informāciju par plānotajām izmaiņām tiešajos maksājumos un par jauno nosacījumu sistēmu no 2023. gada vides un klimata pasākumiem, lauksaimniecībā izmantojamās zemes jauno pārvaldības sistēmu, lauku attīstības pasākumiem no 2023. gada, kā arī plānotajiem tirgus kopējās organizācijas atbalsta pasākumiem ražotāju organizācijām.

Linda Pavlovska-Dišlere