Novadā

2. februārī notika Talsu novada pašvaldības domes ārkārtas sēde. Tajā tika skatīts septiņu deputātu pieprasījums par domes priekšsēdētājas Evas Kārkliņas atbrīvošanu no amata. Saņemot domes priekšsēdētājas vietnieka Alda Pinkena priekšlikumu izteikt lēmumprojekta lemjošo daļu par uzticības izteikšanu E. Kārkliņai, līdz juridiskā viedokļa noskaidrošanai par tiesībām būtiski mainīt lemjošās daļas saturu, sēde tika pārtraukta līdz 5. februāra 15.00.

29. janvārī tika saņemts Talsu novada pašvaldības domes deputātu pieprasījums no Anda Astrātova, Daiņa Karola, Juzefas Kļavas, Oļega Solovjova, Sandras Pētersones, Gaida Bērziņa, Almanta Kalniņa sasaukt Talsu novada pašvaldības domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par Talsu novada domes priekšsēdētājas atbrīvošanu no amata.

Deputāti iesniegtajā pieprasījumā norādījuši, ka E. Kārkliņa nespēj nodrošināt sekmīgu pašvaldības darbu. „Šobrīd darbs pie pašvaldības 2024. gada budžeta izstrādes rada būtiskus finansiālus riskus un haotiskās darbības pašvaldības budžeta sabalansēšanai var skart ikvienu mūsu novada iedzīvotāju un pašvaldībā strādājošo. Neprofesionālā rīcība finanšu un personālresursu pārvaldībā, attīstības plānošanas jautājumos, skolu tīkla sakārtošanas jautājumos un komunikācijā pašvaldību ir novedusi pie situācijas, kurā darbs nenotiek sabiedrības labā,” uzsvērts pieprasījumā.

Pieprasījuma iesniedzēji ārkārtas sēdē uzsvēra, ka nav apmierināti ar informācijas pieejamību par budžeta plānošanu un paredzētajiem risinājumiem tā sabalansēšanā, radot bažas par pašvaldības iespējām nodrošināt līdzšinējos atbalsta instrumentus iedzīvotājiem. Tāpat tika izteikti pārmetumi par skolu tīkla sakārtošanas jautājuma virzīšanu un īstenošanu un nepietiekamu iekšējo kontroles sistēmu.

Likuma par budžetu un finanšu vadību 41. panta (21) punkts paredz, ka gadskārtējam pašvaldības budžetam jābūt apstiprinātam pašvaldības domē ne vēlāk kā divu mēnešu laikā pēc valsts budžeta likuma izsludināšanas. Šī gada pašvaldības budžets ir jāapstiprina līdz 2024. gada 21. februārim.

Sākotnējais budžeta izdevumu pārsniegums, ja tiktu akceptētas visas nodaļu, iestāžu un struktūrvienību vēlmes, pār ieņēmumiem bija 18 000 000 eiro, pēc pirmā samazinājuma tas bija 11 000 000 eiro apmērā, bet pēc otrā samazinājuma, iesaistot visus nodaļu, iestāžu un struktūrvienību vadītājus: teju 8 400 000 eiro.

Vēl arvien, lai sabalansētu budžeta ieņēmumu un izdevumu daļu, darbs pie budžeta projekta tiek turpināts.

Jau 25. janvārī pēc atsevišķu deputātu pieprasījuma tika sasaukta Finanšu komitejas ārkārtas sēde, kurā tika pārrunāts iespējamais Talsu novada pašvaldības 2024. gada budžeta ieņēmumu un izdevumu sabalansēšanas plāns.

Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens uzsvēra, ka tagad pašvaldības darbā ir jūtamas sekas no padarītā, kad iepriekš novadu vadījuši vairāki pieteikuma iesniedzēji.

„Par budžeta deficītu var runāt brīdī, kad budžets ir apstiprināts. Šobrīd tas tiek izstrādāts un katru dienu ir izmaiņas. Darbinieku atlīdzība bija jākāpina straujā tempā tikai tāpēc, ka iepriekš tas nebija darīts, bet ir jāiet uz priekšu, jo likums nosaka zināmu atlīdzības līmeni, kas jāsasniedz. Nepopulāri lēmumi būs jāpieņem, un mantojums, ko ieraudzījām, sākot darbu, neļauj iet uz priekšu tik ātri, kā bijām cerējuši. Mūsu mērķis nav maldināt sabiedrību un pašvaldības darbiniekus, katrai informācijai ir savs sagatavošanas laiks. Domes priekšsēdētājai ir jāļauj turpināt strādāt,” sacīja A. Pinkens. Viņš ierosināja priekšlikumu izteikt lēmumprojekta lemjošo daļu sekojošā redakcijā: Izteikt uzticību Talsu novada domes priekšsēdētājai Evai Kārkliņai. Tā kā tas būtiski maina lēmumprojekta saturu, līdz juridisko aspektu noskaidrošanai par rīcības atbilstību, ārkārtas sēde tika pārtraukta līdz 5. februāra 15.00.