Kultūra Talsi

Talsu novada pašvaldība šajā gadā iegādājās nekustamo īpašumu Lielajā ielā 22, Talsos, kas ietver ne tikai zemes vienību un sporta laukumu, bet arī pašu ēku. Lai arī sākotnēji ēkas izmantošanas funkcijas nebija skaidri definētas, tomēr jau tagad daļā no tās decembrī vietu radusi vietējo mākslinieku un amatnieku izstāde/pop-up galerija „Egle”, savukārt nākamajā gadā tā kļūs par Talsu Mākslas skolas mājvietu.

Skatlogs ar uzrakstu "Veikals Egle"
Vietējo mākslinieku un amatnieku izstāde/pop-up galerija „Egle”

Decembrī daļā no Lielās ielas 22 telpām, sadarbojoties Talsu novada pašvaldībai un vietējiem māksliniekiem, izveidota vietējo amatnieku pop-up izstāde/galerija „Egle”. Tajā apvienojušies vairāki talseniekiem labi zināmi radošie ļaudis: keramikas darbnīcas „Ciparnīca” Tals’ keramik’ radītāji Diana Dzelme un Nauris Galviņš, austo lakatu zīmola „Vidū” izveidotāja Una Rozentāle, Evita Šmithena ar zīmolu „Sun Lap/ Saules klēpis” un Dagnis Bricis, kurš sarūpējis vinila plašu izlasi.

Uz mēnesi izveidotā pop-up galerija ir būtisks papildinājums Lielās ielas vides kvalitātei: ēkas skatlogi ieguvuši gaumīgu noformējumu, tas sasaucas ar turpat iepretim esošo pilsētas Ziemassvētku eglīti. „Egle” nepastarpināti un tieši veido dialogu starp darbu autoriem un sabiedrību, veicina Talsu pilsētas iedzīvotāju kopienas saliedētību, apvienojot māksliniekus sadarbībai, kā arī popularizē Talsu pilsētas un tās radošo personību veikumu.

„Mūsu pamatideja bija svētku laikā radīt skaistu vietu pilsētā un iepazīstināt cilvēkus ar mūsu amata meistariem. Telpas iekārtotas askētiski, lai atšķirtos no pārpildītā svētku atribūtu piedāvājuma pārējos veikalos un cilvēkos radītu miera izjūtu. Esam saņēmuši daudz labu atsauksmju par šo veikumu. Telpas ir atvērtas no trešdienas līdz sestdienai (trešdien, ceturtdien, piektdien no 12.00 līdz 18.00, bet sestdien no 10.00 līdz 15.00). Esam gandarīti, ka spējām sadarboties un vienoties par visiem jautājumiem. Tāds pasākums mums ir neparasta pieredze, jāprot atrast laiku starp ikdienas darbiem,” pieredzi atklāja N. Galviņš.

Savukārt no janvāra Lielajā ielā 22 atradīsies Talsu Mākslas skola. Tās pašreizējā mājvieta Lielajā ielā 27 ir turpmākai ekspluatācijai nepiemērota, tāpēc pagaidu telpas interešu izglītības iestādes pedagogiem un audzēkņiem būs šeit.

Jau 18. decembrī 17.00 Talsu Mākslas skola ikvienu aicina uz zibakciju „Mākslas elpa jaunā telpā”, lai kopīgā ķēdē pārnestu visas mācību procesam nepieciešamās lietas no Lielās ielas 27 uz Lielās ielas 22 telpām, sākot ar otiņām un zīmuļiem, beidzot ar plauktiem un galdiem.

Savukārt, lai konceptuāli noteiktu ēkas Lielajā ielā 22 nākotnes funkcijas, 12. decembrī Talsu Galvenajā bibliotēkā norisināsies ideju talka „Talsu vecpilsēta – esošs potenciāls ar nākotnes vērtību”. Tajā pieaicinātie speciālisti darba grupās diskutēs par atbilstošākajām šīs ēkas funkcijām, kas nepieciešamas novada un pilsētas attīstībai.