Dundaga Izglītība Mērsrags Talsi Virbi

13. septembrī norisināsies ikgadējais Ekoskolu apbalvošanas pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, lai pateiktu paldies izglītības iestādēm par sasniegumiem vides izglītībā – gan integrējot vides aizsardzības jautājumus mācību procesā, gan aktīvi rīkojoties vides interesēs un iesaistot apkārtējo sabiedrību. Šogad par sasniegumiem vides izglītībā Ekoskolas apbalvojumus saņem 180 izglītības iestādes visā Latvijā. Apbalvojumus saņems arī septiņas Talsu novada izglītības iestādes.

Ekoskolu programma visā pasaulē vieno bērnus un jauniešus ar interesi par vides aizsardzību. Programma sākas klasē un izplešas kopienās, iesaistot jauno paaudzi uz rīcību balstītā mācību procesā. Programmas lielākais sasniegums, ka tā veido paaudzi pēc paaudzes, kas ir zinoša par vides tēmām un vērsta uz ilgtspējīgu attīstību.

Ar katru gadu Ekoskolas programmai pievienojas jauni dalībnieki – no pirmskolām līdz pat augstskolām, izrādot interesi par vides aizsardzību un ilgtspējīgās attīstības jautājumiem, kā arī vēlmi rīkoties vides labā. Šogad 96 Latvijas izglītības iestādes saņems prestižo starptautisko Zaļo karogu, tostarp piecām izglītības iestādēm tiks piešķirts augstākais programmas apbalvojums Ekoskolu vēstnieka statuss, 43 – iegūs Latvijas Ekoskolas sertifikātu, bet 41 izglītības iestāde saņems pateicību par dalību Ekoskolu programmā 2023./2024. mācību gadā.

Talsu novadā pateicība tiks piešķirta Stendes pamatskolas pirmsskolas izglītības iestādei (PII) un Kolkas pamatskolai. Ekoskolas sertifikātu saņems Mērsraga vidusskola un Virbu sākumskola. Savukārt pie trīs izglītības iestādēm – Talsu PII „Pīlādzītis”, Talsu PII „Zvaniņš” un Dundagas PII „Kurzemīte” – atkal plīvos starptautiskās programmas „Zaļais karogs”.

Visā pasaulē Ekoskolu programma vieno ap 48 700 izglītības iestāžu 73 valstīs. Zaļais karogs ir starptautiski atpazīstama kvalitātes zīme, savukārt Latvijas Ekoskolu sertifikāts ir nacionāla līmeņa apbalvojums.

Ekoskolu apbalvojums tiek piešķirts uz vienu mācību gadu un to katru reizi jāizcīna no jauna. Ekoskolu nacionālā žūrija katru gadu rūpīgi izvērtē skolu paveikto mācību gada laikā, balstoties uz Ekoskolu programmas kritērijiem un 7 soļu metodoloģiju. Šogad Ekoskolu veikumu vērtēja Ekoskolu programmas nacionālā žūrija 13 dalībnieku sastāvā, kurā darbojas jomas eksperti no 11 dažādām valsts institūcijām un sabiedriskajām vides aizsardzības un izglītības organizācijām.

Ekoskolu programmu Latvijā īsteno nodibinājums „Vides izglītības fonds”. Programmu finansiāli atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds projekta „FEE International programmu īstenošana Latvijā 2023. gadā” ietvaros.

Šogad Ekoskolu apbalvošanas ceremonijas fokusā būs tēma – aprites ekonomikas pieeja, kas var palīdzēt veicināt atbildīgu resursu patēriņu un novērst atkritumu rašanās cēloņus, samazināt atkritumu daudzumu un veicināt lietu atkārtotu izmantošanu, remontēšanu, atjaunošanu, pārveidošanu, atkritumu pārstrādi un citas svarīgas rīcības.

Pedagogi iegulda savu laiku, lai pielāgotu mācību programmu Ekoskolas programmai un lai ietvertu Ekoskolas tēmu savā mācību saturā.  Lepojamies ar Talsu novada izglītības iestādēm, pedagogiem un skolēniem, kas mācību procesā izzina vides jautājumus gan par klimata pārmaiņām, gan par bioloģisko daudzveidību, tās nozīmīgumu un saglabāšanu vidē, gan par enerģiju un tās izmantošanas iespējām, gan par dažāda veida atkritumiem un to apsaimniekošanas iespējām.