Līdz šim kultūras, sporta un tūrisma jautājumu koordinēšana un attīstība bijusi Talsu novada pašvaldības centrālās administrācijas nodaļas – Kultūras un sporta attīstības nodaļas (KSAN) – pārziņā. Lai uzlabotu šajās jomās iesaistīto institūciju darba efektivitāti, mazinātu administratīvo slogu un nodrošinātu atbilstību aktuālajai likumdošanai, jau drīzumā plānotas izmaiņas struktūrā.
Strukturālās izmaiņas veido gan 2022. gada septembrī apstiprinātā Kultūras centru likuma regulējums, gan vēlme uzlabot kultūras, sporta un tūrisma jomas novadā, dodot tām jaunu enerģiju.
„Tiekoties ar šo jomu pārstāvjiem, uzņēmējiem un iedzīvotājiem, esam secinājuši, ka kapacitātes palielināšanai nepieciešamas strukturālas izmaiņas, šīs sfēras – kultūru, sportu un tūrismu – atdalot. Dažādu tikšanos laikā esmu pārliecinājusies, ka, piemēram, tūrisma joma ir palikusi pabērna lomā, bet kultūras jomai pēc administratīvi teritoriālās reformas nav izstrādāta kopīga stratēģija,” strukturālo reformu būtību pamato Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa.
Līdztekus vēlmei uzlabot Talsu novada sniegumu šajās jomās, izmaiņas prasa arī Kultūras centru likums. Tas nosaka, ka līdz gada beigām pašvaldībai vismaz vienam esošam kultūras centram jānosaka metodiskā kultūras centra statuss. Tas paredz papildu kultūras centru funkcijām veikt arī citas: jānodrošina informācijas un pieredzes apmaiņa starp kultūras centriem; jāsniedz konsultatīva un metodiska palīdzība visiem attiecīgā novada kultūras centriem, jākoordinē un jāpopularizē to darbs; jānodrošina pašvaldības attīstības plānošanas dokumentos paredzēto uzdevumu pildīšana savas kompetences ietvaros un jāorganizē pasākumus, festivālus, izstādes, kā arī citas publiskas novada, nacionāla vai starptautiska līmeņa aktivitātes.
„Galvenais pārmaiņu mērķis ir, pamatojoties uz normatīvajos aktos noteiktā saistībā ar pašreiz notiekošo kultūras jomā, pāriet no kontrolējošām un uzraugošām funkcijām uz sadarbību, atbalstu un birokrātijas mazināšanu,” papildina E. Kārkliņa.
Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens uzsver, ka šīs kultūras metodiskā darba funkcijas, ko šobrīd lielā mērā veic KSAN, loģiski būtu uzlikt par uzdevumu nodrošināt lielākajai Talsu novada kultūras iestādei: Talsu Tautas namam. Lai iestāde nodrošinātu metodisko pārvaldību, tajā paredzēts izveidot Metodisko daļu, kurā turpinātu strādāt līdzšinējie KSAN darbinieki, kuru atbildībā, tāpat kā līdz šim, būtu noteikta metodiskā atbalsta institūcijas uzdevumu un funkciju izpilde kultūras jomā.
Patlaban KSAN ir viena neaizpildīta vakance kultūras speciālista amatā, tā tiks likvidēta un līdztekus tiks pārskatīti amatu pienākumi esošajiem kultūras jomas speciālistiem.
Pēc plānotajām izmaiņām KSAN pienākumus turpinātu veikt Talsu Tautas nama Metodiskā daļa, un lielākās izmaiņas attiecas uz kultūras jomas metodiskā darba atbildīgā vadītāja maiņu no izpilddirektora, kurš šobrīd ir KSAN tiešais vadītājs, uz Talsu Tautas nama vadītāju. „Mūsu ieskatā šāds risinājums viennozīmīgi ir spēcīgāks un Talsu novada situācijai un Kultūras centru likumam atbilstošāks,” piebilst A. Pinkens.
Iecerētās pārmaiņas un plānotais modelis izveidots, sadarbojoties ar visām novadā esošajām kultūras iestādēm. Jau martā notika kopīga šo iestāžu vadītāju tikšanās ar KSAN un E. Kārkliņu, kur izkristalizējās divas galvenās problēmas: pārāk apgrūtinošs birokrātijas slogs un nevienlīdzīga finansējuma sadale kultūras pasākumu organizēšanai.
„Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas nodrošina efektīvu informācijas apriti starp valsts un pašvaldības iestādēm. Visi kultūras jomā strādājošie paši spēj gan atrast, gan izprast vajadzīgo informāciju, kas uz viņiem attiecas. Nav nepieciešama nemitīga kontrole un pieskatīšana. Savukārt vienlīdzīga budžeta sadalei nepieciešams izstrādāt konkrētus un racionālus kritērijus. Šīs pārmaiņas vērstas, lai mazinātu birokrātiskos šķēršļus un uzlabotu dialogu starp vienā jomā strādājošajiem,” piebilst domes priekšsēdētāja.
Nākamajā tikšanās reizē ar Talsu Tautas nama un KSAN vadību tiks runāts par konkrētiem darba pienākumiem un to sadalījumu.
Sporta jomas funkcijas ir plānots iekļaut Talsu pilsētas pārvaldes pienākumos
Tas nozīmē, ka esošie sporta jomas speciālisti būs iekļauti pārvaldes struktūrā. Viens no speciālistiem turpinās rūpēties par Talsu pilsētas sporta infrastruktūru, bet pārējie sadarbosies ar pilsētu un pagastu sporta organizatoriem, koordinējot un atbalstot tos un veicot citus līdz šim KSAN uzdevumos ietilpstošos pienākumus sporta jomā.
Savukārt, lai izvēlētos piemērotāko strukturālo modeli tūrisma jomai, E. Kārkliņa tiksies ar Andri Kleperu, kurš ir Vidzemes universitātes asociētais profesors un darbojas tūrisma mārketinga pētniecībā. Jebkurā gadījumā paredzēta tūrisma jomas stiprināšana, piemeklējot efektīvāko pārvaldības formu.
E. Kārkliņa jau ir tikusies gan ar Sabiles, gan Valdemārpils uzņēmējiem, tajā skaitā uzņēmējiem tūrisma jomā. Joprojām notiek viedokļu apmaiņa un informācijas apkopošana, lai noskaidrotu, kā pašvaldība var atbalstīt mazos un vidējos tūrisma jomas uzņēmējus. Kad būs apkopota visa informācija, tad izkristalizēsies modelis, pēc kā turpināsies sadarbība tūrisma attīstības jomā visā novada teritorijā.