Ieskaties! Kāda sociālā palīdzība pieejama ģimenēm ar bērniem Talsu novadā?
Ikviena ģimene var nonākt situācijā, kad nepieciešams atbalsts vai materiāla palīdzība. Talsu novada ģimenēm pieejama kā materiālā palīdzība, tā arī psihologa pakalpojums un nodarbības bērna attīstības veicināšanai Ģimeņu un bērnu attīstības centrā „Brīnumiņš”.
Materiālais atbalsts, ja piedzimst bērns
- Vienreizējs bērna piedzimšanas pabalsts.
Tiesības saņemt bērna piedzimšanas pabalstu ir bērna vecākam, ja pabalsta pieprasītāja un bērna pamata dzīvesvieta ir deklarēta Talsu novada administratīvajā teritorijā, un, ja šāda veida pabalsts nav piešķirts citā pašvaldībā. Sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums un jaundzimušā bērna dzimšanas apliecības atvasinājums vai dublikāts.
Pabalsts var tikt piešķirts personai, kura adoptējusi bērnu vai personai, kura ar Talsu novada Bāriņtiesas lēmumu iecelta par aizbildni, ja šis pabalsts nav izmaksāts bērna vecākiem.
Pabalstu var pieprasīt 6 mēnešu laikā no bērna piedzimšanas vai aizbildņa iecelšanas dienas.
Pabalsta apmērs:
- 200,00 eiro par bērnu;
- 300,00 eiro par bērnu, ja dzimuši dvīņi;
- 450,00 eiro par bērnu, ja dzimuši trīņi.
Materiālais atbalsts daudzbērnu ģimenēm
- Pabalsts bērnu ēdināšanas izdevumu apmaksai.
Pabalstu var saņemt ģimenes, kuru ikdienas aizgādībā ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai vai līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja tie turpina mācības klātienē vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē, koledžā vai ir pilna laika klātienes studējošie augstskolā. Pabalstu var saņemt arī audžuģimenes un aizbildņi par audžuģimenē ievietotiem un/vai aizbildnībā esošiem bērniem, ja ģimenē ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai. Pabalsts tiek piešķirts, ja daudzbērnu ģimene nesaņem valsts vai pašvaldības apmaksātas brīvpusdienas. Pabalsta saņemšanai Sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums.
Pabalsta apmērs izglītības iestādēs, kurās ēdināšanas pakalpojumu nodrošina pašvaldība, tiek noteikts atbilstoši Talsu novada domes apstiprinātajam vienas dienas ēdināšanas izcenojumam. Pabalsta apmērs ēdināšanai izglītības iestādēs, kurās ēdināšanas pakalpojumu nodrošina ārpakalpojuma sniedzējs, tiek noteikts Sociālā dienesta un ārpakalpojuma sniedzēja savstarpēji noslēgtā līguma cenas apmērā.
- Pabalsts kultūras, atpūtas un sporta pasākumu apmeklēšanai.
Pabalstu var saņemt ģimenes, kuru ikdienas aizgādībā ir trīs vai vairāk bērnu līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai vai līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja tie turpina mācības klātienē vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē, koledžā vai ir pilna laika klātienes studējošie augstskolā. Pabalstu var saņemt arī audžuģimenes un aizbildņu ģimenes, ja ģimenē ir trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam. Sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums. Pabalsta apmērs: 15,00 eiro kalendārajā gadā katram daudzbērnu ģimenes loceklim atbilstoši biļetēs norādītai vērtībai.
Pabalsts bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam
Bārenis vai bez vecāku gādības palicis bērns var saņemt vienreizēju pabalstu sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei, kā arī ikmēneša izdevumiem.
Pabalstu ikmēneša izdevumiem bārenim, kurš turpina mācības vai studijas, piešķir katru mēnesi līdz attiecīgās izglītības pakāpes ieguvei.
Pabalsts aizgādnim
Tiesības saņemt pabalstu ir aizgādnim, kura aizgādnībā esošās personas deklarētā dzīvesvieta ir vai līdz ievietošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, ārstniecības iestādē vai specializētajā ārstniecības iestādē personām ar garīga rakstura traucējumiem ir bijusi Talsu novada administratīvajā teritorijā. Pabalsta saņemšanai Sociālajā dienestā jāiesniedz iesniegums, kurā jānorāda Bāriņtiesas lēmuma numurs un datums.
Pabalsta apmērs: 15,00 eiro mēnesī, ja aizgādnībā esoša persona dzīvo ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā vai specializētajā ārstniecības iestādē personām ar garīga rakstura traucējumiem; 30,00 eiro mēnesī pārējos gadījumos.
Pabalsts audžuģimenei
Audžuģimenei ir tiesības pašvaldības sociālajā dienestā pieprasīt pabalstu: 1) apģērba un mīkstā inventāra iegādei. Pabalstu izmaksā tās pašvaldības sociālais dienests, kuras bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par bērna ievietošanu audžuģimenē, 2) bērna uzturam par audžuģimenē uzņemta bērna aprūpi. Pabalstu izmaksā tās pašvaldības sociālais dienests, kuras bāriņtiesa pieņēmusi lēmumu par bērna ievietošanu audžuģimenē.
Pašvaldības ikmēneša pabalsts uzturam audžuģimenē ievietotā bērna uzturēšanai ir:
- līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 215 eiro;
- no 7 līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 258 eiro.
Vienreizējs pabalsts apģērba un mīkstā inventāra iegādei - 300,00 eiro. Pabalstu izmaksā, sadalot divās daļās, divas reizes gadā (janvārī un jūlijā).
Ikgadējs pabalsts apģērba un mīkstā inventāra iegādei ir attiecīgā gada 1. janvārī spēkā esošās minimālās darba algas valstī apmērā.
Ģimenes asistenta pakalpojums
Tiesības saņemt ģimenes asistenta pakalpojumus ir:
- personām, kuras nodrošina bērnu ikdienas aizgādību, ir nepietiekamas sociālās iemaņas un prasmes bērnu aprūpē un audzināšanā;
- personām, kuru aizgādībā ir bērni ar funkcionāliem traucējumiem;
- jauniešiem pēc ārpusģimenes aprūpes;
- pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem;
- ģimenei, kurā vismaz vienam no likumiskajiem pārstāvjiem ir noteikta invaliditāte un nodrošina ikdienas aizgādību bērniem līdz 18 gadu vecumam;
- ģimenei, kuras bērniem ir izglītības problēmas skolā.
Ģimenes asistenta pakalpojumu piešķir līdz 10 (desmit) stundām nedēļā.
Nodarbības bērna attīstības veicināšanai Ģimeņu un bērnu attīstības centrā „Brīnumiņš”
Lai pieteiktu bērnu uz Ģimeņu un bērnu attīstības centra „Brīnumiņš” nodarbībām, jādodas pie ģimenes ārsta pēc nosūtījuma vai ģimenes ārsta izziņu par veselības stāvokli un jāvēršas Sociālajā dienestā ar iesniegumu (neatkarīgi no ģimenes materiālā stāvokļa).
Bērna attīstības veicināšanai „Brīnumiņš” nodrošina šādus pakalpojumus:
- Montessori individuālās nodarbības;
- Mūzikas individuālās nodarbības;
- Smilšu terapijas individuālās nodarbības;
- Montessori un mūzikas grupu nodarbības;
- Fizioterapeita individuālās nodarbības;
- Ergoterapeita individuālās nodarbības;
- Kanisterapijas grupu nodarbības;
- Kanisterapijas individuālās nodarbības;
- Psihologa konsultācijas;
- Audiologopēda konsultācijas;
- Dabas vides estētikas nodarbības.
Pabalsti bērnu izglītības procesa nodrošināšanai
- Pabalsts individuālo mācību piederumu iegādei trūcīgām mājsaimniecībām un
maznodrošinātām mājsaimniecībām.
- Pabalsts individuālo mācību piederumu iegādei atsevišķos gadījumos bērnam
ar invaliditāti; ar funkcionāliem traucējumiem. Pabalsta apmērs: 50,00 euro vienam bērnam; ja izglītojamais netiek pārcelts nākamajā klasē, pabalstu piešķir 50 % apmērā.
- Pabalsts ēdināšanas izdevumu apmaksai trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām, kuru ikdienas aizgādībā esošs bērns apmeklē pirmsskolas izglītības vai vispārējās izglītības iestādi Talsu novada administratīvajā teritorijā, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam, līdz dienai, kad aizgādībā esošā persona sasniedz 24 gadu vecumu, un kuru ēdināšanas izdevumus neapmaksā valsts vai pašvaldība.
- Pabalsts profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām, kuru ikdienas aizgādībā esošs bērns vai persona līdz 24 gadu vecumam apgūst mācības profesionālajā izglītības iestādē. Pabalsts tiek piešķirts profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem, kuru vidējā mēneša atzīme nav mazāka par 6 ballēm un nav konstatēti neattaisnoti kavējumi un pabalsta apmērs – 22,00 euro mēnesī vienam audzēknim.
- Pabalsts bērnu ēdināšanas izdevumu apmaksai atsevišķos gadījumos bērnu ēdināšanas izdevumu apmaksai piešķirts mājsaimniecībām, kuru ikdienas aizgādībā ir bērns vai atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam persona līdz 24 gadu vecumam, kuram ir noteikta invaliditāte un kurš apmeklē pirmsskolas izglītības vai vispārējās izglītības iestādi, un kuru ēdināšanas izdevumus neapmaksā valsts vai pašvaldība.
Sociālās palīdzības pabalsti:
- Garantētā minimālā ienākuma pabalsts (GMI) — materiāls atbalsts naudas izteiksmē minimālo ikdienas izdevumu apmaksai;
- Mājokļa pabalsts — materiāls atbalsts ar mājokļa lietošanu saistīto izdevumu segšanai.
Ģimenēm, kurām ir mazi ienākumi, ir paredzēts sociālais atbalsts. To nosaka Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums. Sociālos pabalstus maksā pašvaldība: pabalstu garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa nodrošināšanai un mājokļa pabalstu. Lemjot par sociālās palīdzības piešķiršanu, Sociālais dienests vērtē mājsaimniecības ienākumus un materiālo situāciju.
Papildu sociālās palīdzības pabalsti:
- Pabalsts atsevišķu izdevumu apmaksai — materiāls atbalsts personām sociālās funkcionēšanas un neatkarīgas dzīves nodrošināšanai;
- Pabalsts krīzes situācijā — operatīvi sniegts materiāls atbalsts ārēju notikumu radītu seku novēršanai vai mazināšanai.
Sociālā dienesta psihologa pakalpojums
Ja ģimene nonākusi situācijā, kad nepieciešams speciālista atbalsts, un ir gatava sadarboties ar Sociālā dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas sociālo darbinieku, slēdzot vienošanos par sadarbību, pēc kopīga vecāka/likumiskā pārstāvja un sociālā darbinieka situācijas izvērtēšanas, ir iespēja saņemt psihologa konsultācijas bērnam un vecākam pie Sociālā dienesta psihologa.
Sociālā dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas darbinieki vada izglītojošas atbalsta grupas vecākiem/bērnu likumiskajiem pārstāvjiem – „Bērnu emocionālā audzināšana”, „Ceļvedis, audzinot pusaudzi”, „Sargeņģelis”. Pieteikties grupu apmeklējumam var, izmantojot e-pastu (inga.makstniece@talsi.lv), vai pa tālruni +371 29402176. Grupu nodarbības tiek uzsāktas, ja apmeklējumam piesakās vismaz desmit dalībnieku.
Ja bērns ir cietis no vardarbības, bērna vecāks vai likumiskais pārstāvis vēršas pie Sociālā dienesta Ģimeņu atbalsta nodaļas sociālā darbinieka. Ar Sociālā dienesta starpniecību bērnam tiek nodrošināts valsts apmaksāts sociālās rehabilitācijas pakalpojums, tai skaitā klīniskā psihologa konsultācijas. Šāds pakalpojums ir pieejams arī pilngadīgai personai.