Kultūra Talsi

31. augusta Talsu novada pašvaldības domes sēdē tika pieņemts lēmums par Kultūras un sporta attīstības nodaļas (KSAN) reorganizāciju. Strukturālās izmaiņas paredz KSAN Kultūras daļu iekļaut Talsu Tautas nama pakļautībā, izveidojot Metodisko nodaļu, Sporta daļu – Talsu pilsētas pārvaldē, savukārt Tūrisma informācijas daļu pārveidot par atsevišķu Tūrisma nodaļu Centrālajā pārvaldē. Diskusijas raisījusi Talsu Tautas nama plānotā pārdēvēšana par Talsu Kultūras centru.

Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens uzsver: „Tas ir ļoti slavējami un atbalstāmi, ka Talsu cilvēki aktīvi iesaistās sev būtisko jautājumu un notikumu vērtēšanā. Jāsaka gan, ka nevaru iedomāties, kā šis aspekts – Talsu novada lielākās kultūras iestādes nosaukuma maiņa – varētu atstāt negatīvu ietekmi uz pilsētas un, kopš iestādei ir uzliktas arī metodiskā centra funkcijas – arī visa novada kultūras dzīves saturu vai kvalitāti. Patiesībā tas nav nekāds retums, kad iestādes nosaukums nesakrīt ar to nosaukumu, kurā tradicionāli saucam ēku vai namu. Piemēram, tepat Talsu novada pašvaldībā ir iestāde „Dundagas Kultūras pils”, kuras mājvieta ir Dundagas pilī, savukārt Sabiles sinagogā ir atrodama iestāde „Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs”. Domājams, ka šīs nosaukumu „nesakritības” nekad nav bijis traucēklis šīm unikālajām vietām pildīt savas funkcijas. Tāpēc, ņemot vērā veicamās izmaiņas administratīvajā struktūrā un to, kādi jauni uzdevumi turpmāk būs jāpilda, novada dome atbalstīja ideju lielajai Talsu pilsētas kultūras iestādei dot Talsu kultūras centra vārdu.”

„Šis ir mūsu attīstības virziens, un iestādes statusa maiņa ir loģisks solis, kas saistīts ar novada  kultūrpolitikas sakārtošanu,” pieņemto lēmumu pamato Talsu Tautas nama direktore Dace Obodovska.

Viņa uzsver, ka nosaukuma maiņa attiecas uz iestādi kā juridisku personu, kā pārraudzībā no 1. novembra būs ne tikai Kino daļa, Radošā sēta un Sauleskalna brīvdabas estrāde, bet arī Metodiskā nodaļa. Sabiedrībā, apzīmējot pilsētas sirdī esošo balto namu ar Latvijas karogu tornītī, tiek lietots gan kultūras, gan tautas nama jēdziens: tas, kas katram emocionāli tuvāks.

„Mēs esam novada lielākās pilsētas centrā, kur apkārt ir Talsu Mūzikas un Mākslas skola, kur tūlīt sezonu uzsāks 19 amatiermākslas kolektīvi, no kuriem 13 ir dziesmusvētku dalībnieki. Sen vairs neesam tikai nams, laika gaitā esam likumsakarīgi izauguši par lielāko kultūras centru novadā, kas apvieno gan tautas jeb amatiermākslas, gan profesionālās un izklaižu kultūras piedāvājumu,” lēmumu skaidro D. Obodovska. Viņa norāda, ka Talsu Kultūras centrs ir arī veiksmīgāk pozicionējams valstiskā un starptautiskā mērogā, jo ietver plašu resursu un daudzveidīga piedāvājuma apvienojumu.