Vandzene

Ar biedrības „Talsu partnerība” un Lauku atbalsta dienesta atbalstu, Eiropas Savienības un Talsu novada pašvaldības fiansējumu, biedrība „Vandzenes pagasta attīstības biedrība” ir īstenojusi projektu „Lecam pa vecam, lecam pa jaunam”. Tas ļāvis Vandzenes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvam „Krepliņi” XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkus nosvinēt jaunos tērpos.

Vandzenes pagasta attīstības biedrība piesaistījusi finansējumu pasākuma „Atbalsts LEADER vietējai attīstībai (sabiedrības virzīta vietējā attīstība)” apakšpasākumā „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” rīcībā ELFLA „Publiskās infrastruktūras pieejamības uzlabošana un attīstība, sabiedrisko aktivitāšu dažādošana, sabiedrības ierosināto aktivitāšu atbalsts vietējo kopienu attīstībai”, lai īstenotu projektu „Lecam pa vecam, lecam pa jaunam” (Nr. 22-08-AL35-A019.2203-000004). Kopējais projekta finansējums bija 14 045,62 eiro, no kā ES līdzekļi – 12 641,05 eiro.

Tas devis iespēju Talsu novada Vandzenes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvam (VPDK) „Krepliņi” XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkus nosvinēt tikko iegūtajos jaunajos tērpos.

Vandzenes VPDK „Krepliņi” aktīvi piedalās dažādos Vandzenes pagasta, Talsu un citu novadu un pilsētu rīkotajos pasākumos, kā arī paši organizē pasākumus. Amatiermākslas kolektīvi nereti ir vieta, kur gūt emocionālu piepildījumu, radoši izpausties un atpūsties no ikdienas rūpēm un problēmām. Tāpēc ir būtiski noturēt un stiprināt vidējās paaudzes deju kolektīva „Krepliņi” sastāvu un papildināt skatuves tērpu klāstu.

Īstenotā projekta mērķis ir popularizēt latviešu tautas dejas, saglabājot tautas deju tradīcijas, radīt piederības sajūtu Kurzemei, Talsu novadam, Latvijai. Projektā tika radīts jauns tautastērpu komplekts līdz šim Talsu novadā valkāto tērpu klāstā maz pazīstamā auduma krāsu salikumā, tā popularizējot tautastērpu daudzveidību un unikalitāti. Tika izmantots Latvijā maz pazīstama tautastērpa (Pitraga) auduma krāsu salikums, tā dokumentējot, popularizējot tautastērpu daudzveidību un unikalitāti. Jauni tērpu komplekti ir nozīmīgs papildinājums kolektīva tautastērpu valkāšanas iespējām, kombinējot tautastērpu elementus. Arī XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos kolektīva meitu tērpa elementi tika kombinēti.

Lai sasniegtu projektā izvirzīto mērķi, biedrība iegādājās Pitraga tautas tērpu komplektus VPDK „Krepliņi” dejotājiem ( desmit sievām un desmit vīriem). Sievu tautas tērpa komplektā ietilpst brunči, jaka, blūze, apakšsvārki, aube, plecu lakats, zeķes, zeķu prievītes, sakta, somiņa. Vīru komplektā ietilpst bikses, veste, krekls, mētelis, sakta, kakla lakatiņš, sleņģene. Tā kā VPDK „Krepliņi” dejo dažādos gadalaikos, dažādos laika apstākļos, kā arī dejo dažādas raksturdejas, projektā  biedrība iegādājās arī Kuldīgas brunčus un vīru naģenes. Ņemot vērā deju kolektīva ilgo pastāvēšanas laiku, jaunie tērpi ir būtisks pienesums tālākā deju kolektīva attīstībā.

Biedrība „Vandzenes pagasta attīstības biedrība” un vidējās paaudzes deju kolektīvs „Krepliņi” izsaka lielu pateicību visiem, kuri ieguldījuši darbu apjomīgā projekta īstenošanā: tai skaitā biedrībai „Talsu partnerība”, Talsu novada pašvaldībai, Lauku atbalsta dienestam un SIA „ANVI AM”.

Deju kolektīvs "Krepliņi"