Sabiedrības līdzdalība

No 25. jūnija līdz 31. augustam biedrība „Baložu pasts” ir īstenojusi Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) izsludināto projektu „DiscoverEU Inclusion” tieši 18 gadus sasniegušiem jauniešiem ar ierobežotām iespējām. Projektā 46 jauniešiem un 11 atbalsta personām bija iespēja, „zaļi ceļojot”, iepazīt citu Eiropas valstu kultūrvidi un tās sabiedrību, paplašināt redzesloku, iegūt jaunas zināšanas un izpratni par ceļošanu.

„Zaļā ceļošana” ir projektu dalībnieku ceļošanas un pārvietošanās veids nokļūšanai uz projekta galvenajām aktivitātēm, izmantojot transporta līdzekļus, kas rada mazāk emisiju un kas tādējādi ir videi draudzīgāki pārvietošanās veidi. „Zaļā ceļošana” ir ieskaitāma kā „zaļā”, ja vismaz 2/3 no ceļa attāluma ir mērots, izmantojot autobusu, vilcienu, koplietotu automašīnu.

Aizraujošos ceļojumos uz Eiropu kopumā devās 14 jauniešu grupas no Talsu novada: „Airējam pa Eiropu”, „Bambuss”, „Choco trio”, „Čebureki”, „Čikitas”, „Čomodāni”, „Dream team”, „Eiropas klejotāji”, „Ekstrēmie ceļotāji”, „Fake”, „Fantastiskais četrinieks”, „Meitenes zeltenes”, „Pikeys of Europe” un „Power tripers”. 57 dalībnieki ir diezgan iespaidīgs skaits, ņemot vērā to, ka iniciatīva tika īstenota pirmo gadu. Tas parāda mūsu jauniešu vēlmi satikt citus jauniešus un iepazīt Eiropas brīnišķīgo kultūras mantojumu. Uzrunātie projekta dalībnieki visi kā viens atzīst, ka šī pieredze ļāvusi izkāpt no komforta zonas.

„Daudziem šis bija pirmais lielais ceļojums un pirmā reize, kad viņi ceļoja bez vecākiem vai citiem pieaugušajiem. „DiscoverEU Inclusion” projektam ir daudz plusu – jauniešiem tā ir iespēja iepazīt ne tikai citu Eiropas valstu kultūrvidi, izglītoties un paplašināt redzesloku, bet arī apgūt dažādas digitālās prasmes, kļūt patstāvīgākiem un pašpārliecinātākiem, uzlabot svešvalodu prasmes. Tā kā projektā pretendēt varēja viens līdz pieci jaunieši, kuriem ir mazāk iespēju, piemēram, jaunieši ar invaliditāti, veselības problēmām, ekonomiskajiem šķēršļiem, tad lielākā daļa dalībnieku atzina, ka bez projekta atbalsta paši nevarētu atļauties samaksāt par ceļojuma biļetēm, kas ir vēl viens būtisks ieguvums,” stāsta biedrības „Baložu pasts” pārstāve Jana Biezā.

J. Biezā atklāja, ka dalībnieki projektā varēja piedalīties patstāvīgi vai ar pavadošajām atbalsta personām. Grupās dalībnieki, kuri izvēlējās ceļot bez pieaugušo uzraudzības, pat labāk un mierīgāk risināja dažādas negaidītas situācijas ceļojuma laikā, uztverot tās ar jauniešiem raksturīgo viegluma un humora izjūtu. 

„Es burtiski izbaudīju jauniešu iepazīšanu. Viņi ir citādāki. Viņi ir patiesi, tik nesamāksloti, gaiši, katrs ar atšķirīgu raksturiņu un potenciālu. Katram vajadzētu iemācīties to, kā šie jaunieši tver pasauli. Jauniešu ceļošanas pieredze apliecina, ka viņi ceļojumu uztver kā piedzīvojumu, izbauda šo brīdi, lai priecātos, un dzīvi uztver viegli un optimistiski. Ceļojumu laikā notika arī dažādas neparedzētas situācijas, piemēram, viena ceļotāju grupa iekāpa vilcienā, kas brauca pretēji izvēlētajam maršruta virzienam, citai ceļotāju grupai nācās piedzīvot Amsterdamas postošo vētru, kā dēļ tika atcelti ne tikai avioreisi un traucēta sabiedriskā transporta kustība, bet radās arī problēmas ar naktsmītņu rezervācijām. Vēl kādai citai ceļotāju grupai bija nepareizi iegādātas e-biļetes uz autobusu Varšava–Rīga, tāpēc izbraukšanu mājup daļai ceļotāju nācās pārplānot uz nākamo dienu, jo autobusā bija atlikušas tikai trīs brīvas sēdvietas. Savukārt kāda meiteņu grupa netīši izvēlējās dzīvot apšaubāmā Parīzes rajonā, piedzīvojot pastāvīgas trauksmes un nemiera izjūtas. Tomēr pats galvenais, ka jaunieši nepadevās un problēmas risināja. Jā, jaunieši ar mani padalījās savās likstās, tomēr esmu ļoti lepna un gandarīta, ka viņi paši prata ar tām tikt galā,” atklāj biedrības „Baložu pasts” pārstāve, akcentējot, ka projekts palīdzējis ne tikai pašiem jauniešiem sakārtot domas, noticēt sev un uzdrīkstēties, bet arī viņu vecākiem tas ļāvis gūt pašapliecinājumu, ka „mans bērns spēj uzņemties atbildību par saviem lēmumiem un rīcību”.

Arī paši „DiscoverEU Inclusion” dalībnieki dalās pieredzē, kāpēc viņi ir iesaistījušies projektā un kādas iespējas viņi ir izmantojuši.

Ja pirms pusotra gada kāds būtu teicis, ka šogad trīs nedēļu laikā apceļošu vairākas spilgtākās Eiropas valstis, pilsētas un vietas, tiešām domātu, ka tas ir slikts joks. Tas bija viens no reālākajiem un emociju bagātākajiem  piedzīvojumiem manā dzīvē, kāds līdz šim piedzīvots. Emocijas, ko izjutu, kad ieraudzīju Eifeļa torni dzīvē, par ko biju sapņojusi kopš sevi atceros, nevar vārdos aprakstīt. Katra ceļojuma diena, katrs pārbrauciens, katra valsts un katra pilsēta atstājusi kādu īpaši mīļu nospiedumu manās atmiņās, kur spēšu atgriezties, lai atcerētos, cik ļoti man bija paveicies, lai to piedzīvotu. Ceļojumā redzējām un sapratām, ka citu pieņēmumus ir jāliek malā un tagad jāskatās uz visu ar pašu acīm, jo tieši tas veidos mūsu atmiņas. Manuprāt, atrodoties citā vidē, runājot citā valodā un baudot citu kultūru, ceļojums mani padarījis drosmīgāku. Sirsnīgi pateicos saviem grupas biedriem, ar kuriem kopā veidojām šīs atmiņas, JSPA par lēmumu mūs atbalstīt, kā arī maniem vecākiem, kuri uzticējās „palaist” uz Eiropu. Protams, vislielākais paldies mūsu projekta fejai un mammai Janai, kura piedāvāja šo iespēju, vienmēr palīdzēja, deva padomus un brīžos, kad viss nešķita tik labi un mierīgi, spēja iedegt mūsos atkal to uguntiņu, kas bija pašā ceļojuma sākumā,” stāsta Krista.

Bija interesanti, daudz ko varēja mācīties un piedzīvot. Ļoti unikāla un neaizmirstama iespēja! Visspilgtāk palicis atmiņā tieši brauciens ar vilcienu, tas bija jautri!” pieredzes stāstā dalās Endžija.

„Šis bija pieredzes bagāts un piedzīvojumu pilns, kā arī atmiņā paliekošs ceļojums! Tas iemācījis ceļotprasmi, tostarp attīstījis sociālās prasmes, spēju pielāgoties negaidītām situācijām, ekonomisko domāšanu un, protams, lietderīgi un patīkami pavadīt laiku,” saka Sofija.

„Īsi sakot, tas bija sajūsminošs un elpu aizraujošs ceļojums – no plosošākajām negaisa vētrām līdz karstākajām temperatūrām manā mūžā!” ar degsmi pastāsta Jana.

„Dalība projektā bija kolosāla, vienreizīga un vērtīga pieredze! Pat neskatoties uz grūtībām, kam gājām cauri, ieguvām jaunas atziņas un stiprinājām komandas draudzību. Bija arī pārsteigumi, piemēram, negaidīta maršruta maiņa, taču tas neliedza mums turpināt skaisto ceļojumu. Milzīgs paldies par šo iespēju!” priecājas Anda.

„Katra iespēja, kas tiek dota, ir jānovērtē un jāliek lietā. Jo tā ir pieredze! Šoreiz tā bija ļoti interesanta un aizraujoša. Tas bija ceļojums, kurā apmēram 40 stundas četratā pavadījām, pārvietojoties ar vilcienu. Un ne jau guļamvagonos. Reizēm bija jāguļ vagona ejā sēdus uz mugursomas. Desmit dienas mācījāmies viena otru respektēt, cienīt un pieņemt. Mācījāmies ceļot. Paldies, meitenes! Paldies ikvienam, kas ieguldīja savu darbu un laiku, lai šis projekts izdotos! Īpašs paldies Tev, Jana!” pauda Linda.

Jaunatnes starptautisko programma
Finansē Eiropas Savienība logo